Hiç Merak Ettiniz mi: Balığın Üzerine Neden Helva Yenir?

Favorilerime
Ekle

Evde bir balık sofrası kuracağınız zaman "Balığın yanında ne yenir?" diye düşünüp nefis mezeler, salatalar hazırlıyor ve son aşamada helvayı sofranıza davet ediyorsanız yalnız değilsiniz. Gittiğiniz balık restoranlarında balık yedikten sonra helva öneriyorlarsa bu da tesadüf değil.

Her ne kadar halk arasında "Balık yedikten sonra üzerine helva yiyin ki balık öldüğünü anlasın" diye şakalar yapılsa da işin aslı çok farklı.

Balığın üzerine helva yememizin sebebi aslında tamamen sağlığımızla alakalı.

Gelin balığın üzerine neden helva yenir, birlikte öğrenelim.

Düşen kan şekerine çare

cipura-tarifi-one-cikan-yeni

Kalp dostu Omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin olan balık aynı zamanda yüksek oranda iyot, demir, çinko gibi mineraller içeriyor. Tüm bunları aynı anda vücuda almak sindirim sisteminde de rahatsızlıklara ve tahribata yol açıyor. Çoğu zaman mide bulantısı, şişkinlik, halsizlik hissediyoruz ve kan şekerimiz düşüyor. Bunun için balığın üzerine hemen tatlı yeme ihtiyacı doğuyor.

Sütlü tatlılar balığın bayat olması ihtimaline karşı tüketilmezken şerbetli tatlılar yüksek şeker oranıyla mideye rahatsızlık vermeye devam edeceği için tercih edilmiyor. İşte bu noktada en ideal tatlı olarak helva devreye giriyor ve balık yedikten sonra yaşanan kan şekeri düşüklüğüne çare oluyor.

İşin sırrı tahinde

balik-yanina-helva

Balığın üzerine helva yenmesinin tek nedeni bu değil elbette. Diğer yandan helva içerdiği tahin sayesinde balık sofralarının sağlıklı bir kurtarıcısı oluyor. Nasıl derseniz hemen anlatalım.

Zira tahin denizlerdeki kirlilikten dolayı balıklarda biriken ağır metalleri sıfırlıyor, radyasyon ve bazı ilaçların etkilerinden vücudu koruyor, aynı zamanda vücuttaki fosfor miktarını düzenleyerek midedeki asit dengesi normalleştiriyor.

Bu yüzden helva sadece balık sofralarına leziz bir son olmakla kalmıyor, aynı zamanda aşırı miktarda tüketilmemek kaydıyla sağlığımızı da koruyor. Mis!

Canı helva çekenlere balık sofralarına çok yakışacak şu tarifleri vermeden de bitirmeyelim: En Sevdiğiniz Tatlının İsmini Değiştirmeye Kararlı 12 Farklı Helva Tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?