https://www.diet-health.info/en/recipes/ingredients/in/mf5589-carob-powder | diet-health

Kolesterolden Soğuk Algınlığına, Hastalıkların Baş Düşmanı: Keçiboynuzu Tozu (Unu)

Favorilerime
Ekle

Havalar soğumaya başlayınca aktarın yolunu hatırlayanlar, şu sıralar hafif hafif boğazı kaşınmaya, hapşırmaya başlayanlar buraya!

Doğal malzemelerden destek almaya kararlı olanlar için hazırladığımız şifa dolu köşemizin bugünkü konuğu keçiboynuzu tozu (unu).

"Keçiboynuzu ne işe yarar tam olarak bilmiyoruz ki tozunu alalım..." derseniz hiç endişeniz olmasın, sizin için keçiboynuzu tozu nedir, faydaları nelerdir, nasıl kullanılır tek tek anlatıyoruz. Keçiboynuzu tozunun zararı var mıdır, bu konudan da söz etmeden geçmiyoruz.

Halk arasında harnup olarak da anılan keçiboynuzundan elde edilen bu tozu (unu) yakından tanıyınca şaşıracak, ne işe yaradığını öğrenince hemen şimdi aktarın yolunu tutmak isteyeceksiniz, eminiz.

Buyursunlar, tüm yönleriyle karşınızda: Keçiboynuzu tozu!

Tozuna geçmeden önce: Keçiboynuzu (harnup) nedir?

keciboynuzu-tozu-nedir-faydalari-1

Keçiboynuzu, halk arasında harnup olarak da anılan, şaşırtıcı olsa da baklagiller familyasından olan bir bitki. Mısır'dan Yunanistan'a kadar uzanan geniş bir alanda kendine yetişme imkanı bulan bu bitki, özellikle Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü coğrafyalarda çok kolay yetişme imkanı buluyor.

Yapraklarını dökmeyen bir ağaç olan keçiboynuzunun bizi en çok ilgilendiren kısmıysa tahmin edebileceğiniz gibi meyveleri. Onunla aynı ismi taşıyan meyveleri hem şifalı hem de lezzetli olduğu için yüzyıllardır rağbet görüyor. Öyle ki keçiboynuzunun tarihinin 4 bin yıl öncesine dek uzandığı söyleniyor.

Aktarlardan kurutulmuş haline kolayca ulaşabileceğiniz keçiboynuzunun farklı kullanım şekilleri de var tabii: Keçiboynuzu (harnup) pekmezi, keçiboynuzu çayı, keçiboynuzu tozu (unu) ve keçiboynuzu kürü gibi...

Peki ya ne işe yarar: Keçiboynuzu tozunun faydaları

Keçiboynuzunu kısaca tanıdığımıza göre, onun doğrudan toz haline getirilmesiyle elde edilen ve keçiboynuzu tozu ya da keçiboynuzu unu olarak kısmına odaklanmanın zamanı geldi. Artık büyük marketlerde bile karşınıza sık sık çıkan bu toz ne işe yarıyor, buyurun birlikte öğrenelim.

 • Keçiboynuzu tozu besin değerleri açısından oldukça zengin bir malzeme olduğundan birçok faydası bulunuyor. Vücuda bolca protein, fosfor, magnezyum, çinko gibi mineraller ile A, B, D ve E vitaminlerinin girmesini sağlıyor.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor, midenin kuvvetlenmesini sağlıyor.
 • Bu özelliği nedeniyle hazımsızlık, mide ağrıları gibi problemlere de çözüm olabiiyor.
 • Keçiboynuzu tozu kötü kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor.
 • Kötü kolesterolden kurtarması sayesinde olası kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçiyor.
 • Bolca vitamin ve mineral içerdiğinden soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltıyor, var olan hastalığın daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.
 • Yüksek oranda kalsiyum içerdiğinden kemik sağlığını destekliyor, kemik erimesinin en aza indirilmesine yardımcı oluyor.
 • Rafine şeker yerine kullanılabildiği için diyabet ve obezite gibi hastalıklarla mücadele edenlere destek veriyor.
 • Karaciğer ve bağırsakların da sağlıkla çalışmasına yardımcı oluyor, bu sayede birçok bağırsak probleminin ve ishalin önüne geçiyor.
 • Keçiboynuzu tozu vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlıyor.
 • İştah açıcı bir etki oluşturduğu biliniyor.
 • Kansızlık sorununun çözümünde yardımcı oluyor.
 • Cinsel isteği artırma özelliği sayesinde doğal bir afrodizyak olarak da değerlendirilebiliyor.
 • Antioksidan özellikler gösterdiğinden sinir sistemine iyi geldiği, sinirleri yatıştırdığı da söyleniyor.
 • Son olarak, keçiboynuzu tozunun doğru bir şekilde kullanılması durumunda gelişim çağındaki çocukların boyunun uzamasına olumlu etkileri bulunacağı da biliniyor, söylemeden geçmiş olmayalım.
 • Keçiboynuzu tozu nerede satılır, nasıl kullanılır: Keçiboynuzu tozu tarifleri ve kullanımı

  Keçiboynuzu tozu ya da ununu aktarlardan ve büyük marketlerden kolayca temin edebilirsiniz. Aynı şekilde doğal ürünler satan online alışveriş sitelerinde de kendisine rastlamak çok mümkün. Yalnızca keçiboynuzu tozunu güvenilir yerlerden aldığınızdan emin olmalısınız. Çünkü kendisi gün geçtikçe popülerleşen bir ürün olduğundan sahteleri de bol bol yapılıyor ne yazık ki.

  Keçiboynuzu tozunun mutfakta birçok kullanım alanı bulunuyor aslında. Rafine şeker, kakao ya da çikolata kullandığınız tüm tariflerde bu malzemelerin yerine keçiboynuzu tozunu (ununu) kullanabilirsiniz. Pankekler, kekler, bisküviler, kurabiyeler ve diğerleri...

  Bunun dışında keçiboynuzu tozunu en pratik şekilde kullanmak için bir kase yoğurdun üzerine ilave edip karıştırarak da yiyebilirsiniz.

  Yan etkisi varsa öğrenmemek olmaz: Keçiboynuzu tozu zararları

  healthline

  healthline

  Keçiboynuzu tozunun bilinen ciddi bir zararı bulunmuyor. Ancak besin değerleri çok yüksek olduğundan aşırı miktarda tüketilmesi diyabet sorunu yaşayanlar, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlar başta olmak üzere kimseye önerilmiyor.

  Fazla miktarda tüketildiğinde kilo alımına da neden olabiliyor, bizden söylemesi.

  Sözün kısası, bu denli faydalı bir malzemeyi aşırı tüketerek kendiniz için zararlı hale getirmeyin, sağlığınızı ihmal etmeyin.  Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?