Pürüzsüz Ciltler Hayal Değil: Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Favorilerime
Ekle

Başta ergenlik dönemi olmak üzere hayatımızın çeşitli dönemlerinde ortaya çıkan sivilceler bize kötü günler yaşatabiliyor. Bu sivilcelerin çoğunlukla elle sıkılması, zamanında tedavi edilmemesi gibi sebepler sonucu ise sivilcelerden kurtulsak bile yok olmak bilmeyen sivilce izleriyle yaşamak zorunda kalabiliyoruz.

Eğer siz de yüzünüzdeki sivilce izlerinden, lekelerinden şikayetçiyseniz ve pürüzsüz, sağlıklı bir cildin hayalini kuruyorsanız, "Sivilce izleri nasıl geçer?" diye kara kara düşünüyorsanız belki de doğal malzemelerden yardım almalısınız.

Sivilce neden çıkar?

sivilce-izi-oncesi-sonrasi-ocak-2021

Sivilce ya da akneler cilt altındaki kıl folikülleri, ölü cilt ve yağ tarafından tıkandığı zaman ortaya çıkıyor. Hormon seviyelerinde meydana gelen artış yağ bezelerini etkiliyor, bu durum da cilt yüzeyinde sivilcelere dönüşüyor.

Sivilcenin ortaya çıkma sebeplerini şöyle sıralamak mümkün:

 • Hormonal değişiklikler
 • İlaçların yan etkileri
 • Cildin havasız kalması
 • Çok fazla yağlı yiyecek tüketimi
 • Stres, endişe
 • Psikolojik sorunlar
 • Duygu değişimleri
 • Kadınlarda regl dönemi
 • Sivilce izleri nasıl geçer? Sivilce lekelerine ne iyi gelir?

  soyulmus-patates

  Sivilce izlerini geçirmek için hemen her evde bulunan doğal malzemelerden destek alabilirsiniz. Ancak burada vurgulamamız gereken nokta; eğer sivilcelere bağlı ciddi cilt problemleri yaşıyorsanız, hassas bir cilde sahipseniz önce mutlaka bir doktora danışmalısınız.

  Patates

  Patates içindeki yoğun nişasta sayesinde sivilce izlerine çare olabilir. Bunun için önce patatesi rendeleyin, ardından bir tülbentin içine koyarak suyunu çıkarın. Bu suyu sorunlu bölgeye uygulayıp 20 dakika bekletin. Ardından yüzünüzü ılık suyla iyice temizleyin.

  Limon

  Sivilceleri kurutan limon sivilce izlerini geçirmede de çok etkili. Sıktığınız limon suyuna bir parça pamuk batırarak bunu izlerin üzerine sürebilirsiniz. Ayrıca şu maske tarifini de uygulayabilirsiniz: 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 yumurta akını iyice karıştırın ve cildinizde 20 dakika beklettikten sonra temizleyin.

  Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta limon asidik bir yiyecek olduğu için eğer cildiniz hassassa bu yöntemden kaçınmak.

  Elma sirkesi

  Birçok cilt ürününün içinde de bulunan elma sirkesi cildin ihtiyacı olan mineralleri almasını sağlıyor. Bu yüzden akşam uyumadan önce bir pamuğa damlattığınız elma sirkesini sivilce izlerinin üzerine sürebilirsiniz. Ancak limonda yaptığınız uyarı sirke için de geçerli. Zira bu malzeme de asidik özellik taşıdığı için hassas ciltlere zarar verebilir.

  Yoğurt

  Sivilce izlerinin evde tedavisinde en çok kullanılan ürünlerden biri de yoğurt. Dilerseniz içine limon suyu da ekleyebileceğiniz yoğurdu yüzünüzde problemli noktalara yayın ve bu şekilde 15 dakika bekletin. Ardından yüzünüzü temizleyin.

  Toz şeker

  Ciltte peeling etkisi yaratan toz şekeri de kullanabilirsiniz. Sivilce lekelerinin üzerine masaj yaparak yaydığınız hafif nemli toz şekeri 10-15 dakika bekletin ve ardından yüzünüzü temizleyin. Bu kadar basit.

  Kabartma tozu

  Kabartma tozu sivilceleri kurutmada ve sivilce izlerini geçirmede etkili bir madde olarak biliniyor. Bir çay kaşığı kabartma tozuna bir damla limon suyu sıkın ve macun kıvamına gelen bu karışımı nemli olan yüzünüze uygulayın. Macun kuruduktan sonra yüzünüzü hemen yıkayın. Uzun süre ciltte kalması tahriş olma riskini artırabilir, hassas bir cilde sahipseniz özellikle dikkatli olmalısınız.

  Not: Yukarıdaki malzemelere alerjiniz varsa, cildiniz hassassa bu ev yapımı doğal maskeleri kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?