Baba Yaptığında Tadı Her Zamankinden Çok Daha Güzel Olan 12 Yemek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Mucizeleri gerçekleştiren adama baba denir. Yanındayken, etrafındayken hiçbir şeyden korkmadığın, dünyaya meydan okuyabilecek kadar sana kendini güçlü hissettiren, çoğu zaman sesli dile getiremese de seni sevdiğini en derinden hissettirebilen kişidir baba. Özeldir, yeri doldurulamayandır.

Babanın mutfağa girmesi de bir mutluluk sebebidir. Çünkü baba az da olsa mutfağa girdiği zaman en güzelini yapar, kendi yorumunu, kendi pratikliğini ve tabii ki sonsuz sevgisini katar, bir süper kahraman edasıyla masalar hazırlar. Hele ki babayla birlikte yemek yapmanın keyfi dünyada çok az şeyde vardır.

Dedik ya babalar az ama öz mutfağa girerler. Ama o yaptığında tadı her zamankinden çok daha güzel, çok daha leziz gelen yemekler vardır. İnsana keşke hep babamın elinden yemek yesem dedirtirler.

İyi ki varsınız gizli kahramanlarımız, canım babalarımız.

 • Çırpılmış yumurta tarifi

Kahvaltı sofrası hazırlayan baba kadar güzel şey az vardır dünyada. Pazar kahvaltısında kovboy filmi izleyen baba kadar güzeldir babanın girdiği mutfaktan gelen kokular. Hele ki baba kendine has yöntemleriyle çırpılmış yumurta yapıyorsa daha güzel bir sabah yaşayamazsınız.

Mis gibi koktu: Çırpılmış yumurta tarifi

 • Soğanlı menemen tarifi

Babanın bekarlık günlerinden kalma alışkanlığıdır menemen. O yüzden anneden bile daha lezzetli yaptığı görülmüştür. Evde yemek yokken "Aman bir menemen yapar yeriz ne olacak?" der, girer mutfağa; gece açlık krizlerinde üşenmez kırar yumurtayı menemene, ev ahalisini sevindirir. Size de ekmek bana bana baba menemeni yemek düşer.

Her an hazır: Soğanlı menemen tarifi

 • Sucuklu yumurta tarifi

Baba evde, ailecek kahvaltı edebileceğiz, bir masa etrafında toplanabileceğiz diyenlerin spesyali baba tarafından yapılan sucuklu yumurtadır. Ona hep beraber ekmek banmak bile bir sevgi masalıdır çünkü.

Ekmek de koyalım masaya: Sucuklu yumurta tarifi

 • Izgara köfte tarifi

Anne köftesi diye bir şey varsa baba köftesi diye de bir şey var. Mangalda et pişirmenin Türkçe'deki karşılığı olan babanın elinden yenen sıcak sıcak köftelerin tadını hiçbir şeyde bulamazsınız. Anneler bu seferlik kusura bakmasın.

Biraz kıyma, biraz sevgi: Izgara köfte tarifi

 • Soslu kanat tarifi

Pratik yemeklerin ustası babalara mangalda pişirilebilen her şeyi verin, parmaklarınızı yiyecek kadar güzel yaparlar. Soslu kanat da bunlardan biri. Daha lezizini yememiş olabilirsiniz.

Bırak ellerin yağlansın biraz: Soslu kanat tarifi

 • Arnavut ciğeri tarifi

Babaların uzmanlık alanlarından biri de genelde ciğer oluyor. Konu mangalsa ciğer şişe yönelen babalar istedi mi çok da güzel Arnavut ciğeri yapabiliyor. Canımız, ciğerimizsiniz babalar.

Sakatat sevenlere: Arnavut ciğeri tarifi

 • Kıymalı makarna tarifi

Bekarlık, öğrencilik günlerinde makarnanın her çeşidinin ustası olmuş babanın yaptığı makarnayı en kallavi mekandaki makarnaya değişmezsin. Hele bir de kıymalı yapıyorsa tadından yenmez.

Ellerine sağlık babacım: Kıymalı makarna tarifi

 • Et sote tarifi

Baba dediğin sadece mangalda et demek değil. İstediğinde bir güzel et sote de yapabilen babalardan birine sahipseniz çok şanslısınız. Çünkü eminiz en kral restorandan bile iyi yapıyor. Afiyetle yiyiniz.

Hafif sulu sulu:
Et sote tarifi

 • Hamsi kuşu tarifi

Baba insanı ızgara ette olduğu kadar balıkta da bir dünya markasıdır. Kızartma olarak da fırında da her türlü balığı itinayla pişirebilir baba. Hele hamsi ondan sorulur.

Çıtır çıtır: Hamsi kuşu tarifi

 • Çoban salata tarifi

Anne yemeği hazırlarken ona yardım etmek isteyen babanın tüm ustalığını kattığı ve adeta 25 yıllık şef gibi dikkatle yaptığı tariftir çoban salata. Ustalık demişken baba insanı domates, yeşil biber, salatalık ve kuru soğanları öyle anne gibi ince ince doğramaz, irili ufaklı doğrar ki kendi yorumunu katmış olsun. Tadı da belki hep bu yüzden farklı gelir yiyen insana.

Onsuz sofra olmaz: Çoban salata tarifi

 • Cacık tarifi

Baba insanı sadece karın doyurmakla kalmaz, yemeklere eşlik edecek en iyi yancıları da o seçer ve büyük bir ustalıkla yapar. Cacığın en güzelinin babanın elinden çıkması da bu yüzdendir.

Kaşık kaşık yersin: Cacık tarifi

 • Haydari tarifi

Haydari Tarifi

Haydari Tarifi

Mezesiz yapamayan babaların vazgeçilmezi haydari onların ellerinden çıkınca bir başka oluyor. Mezenin kendisi pratik, baba mutfakta herkesten daha pratik, o zaman o haydari o masaya gelecek!

Sarımsağın gücü adına: Haydari tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Rabia4330 Ocak 2021 11:43
benim babam da bir güzel kıymalı yumurta yapar ama kırkta bir tabi üstüne tanınmaz🤤😄
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?