az-yemem-lazim

"Az Yemem Lazım" Diyenlere Tüyolar

Favorilerime
Ekle

Kabul edelim diyet yapacağım, az yiyeceğim dediğimiz vakitler çoğu zaman aynı oranda yemeye devam ediyoruz. En fazla birkaç gün dayanıyoruz ve ardından amaaan sadece bugüne özel yiyeyim bari diyoruz.

Bunun sebebi bellidir, aç kalarak ve yavaşca azaltma yoluna giderek değil de direkt yemeyi içmeyi kesmektir. Tehlikelidir, yanlıştır. Zayıflama olayını öncelikle psikolojik olarak atlatmalısınız ki kafanız rahat olsun.

Pekiiii, sizlere bu konuda ne önerebiliriz?

Meyve ve Sebze: Tabii ki ilk olarak kesinlikle ama kesinlikle meyve ve sebze önerilir. Neden? çünkü meyve ve sebze yan etki olarak zararı söz konusu olmayan fakat yararı muazzam olan besinlerdir. Dikkat edin hangi besini tüketirsek tüketelim hep ince bir ayarı vardır, oranı vardır fakat meyveler bambaşkadır, lezzeti, çeşidi, faydası.

Özellikle domates, peynir ve salata üçlüsü sizi tok tutmakla birlikte diyet zamanındaki serzenişiniz olan "ya böyle bir tat olsun cok hoşuma gitsin ama ya" serzenişine çözüm de olabilir.

İnce Kesilmiş Diyet Ekmeği: Ekmeği bırabilirseniz ne güzel, fakat kendinizi neden anlamsızın ötesinde bir zora sokasınız ki? ekmek önünüzde ne kadar varsa o kadar yersiniz. Eğer ekmeği önünüze bir tam olarak koyup da az yemeye çalışırsanız bu mümkün olmayacaktır. Ekmeği daha en başından beri ince ve 1-2 dilim koyarsanız o zaman göreceksiniz ki bu iş tamam O 1-2 dilim ekmek gelecek size 1 tam ekmek gibi, alışacaksınız onunla yetinmeye.

Özellikle elma tüketin, elmanın verdiği etki sizi dinç tutacaktır

Elmanın özellikle tüketilmesi gereklidir. Elma yerken kas kullanırız ve ağzımız sulanır,aynı zamanda doyurucudur. Elma yerken su ihtiyacımız, tokluk ihtiyacımız kolayca karşılanabilirken aynı zamanda kas gücümüzü kullandığımız için doygunluk hissi verir. Özellikle kırmızı renkli elmalar daha çok yardımınıza koşacak çünkü diyetteyken aradığınız güzel tatlardan biri de kırmızı elmadır.

Kesinlikle eklenmelidir ki ara öğün olayı gerçekten kimin aklına geldiyse tebrik edilesi bir fikir. Şimdi efendim, diyet için 1-2 TL fiyatında besinler var biliyorsunuz. İster bu besinlerden alın ister elma, muz gibi besinlerden alıp ara öğünlere saklayın. Ara öğünler ana yemeye geçtiğiniz vakit az yemenizi sağlayacak mükemmel bir yöntemdir. Ara öğünü "dayanamıyoruz o yüzden ara öğünü uydurmuşuz diyetçiler olarak" görmeyin sakın, ara öğün gayet gerekli ve sizi "diyet yapıyorum " stresinden kurtaracak güzellikte bir fikirdir. Diyet yapanlar için uydurulan bir şey değildir, ara öğünü mutlaka tüketin.

Sağlıklı beslenmenin bir yaşam tarzı olduğunu unutmayın

"Bugün diyet yapayım faydasını göreyim bir yıl sonra bırakırım" lafı yanlıştır. Aslında bir yıl boyunca diyet yapmayı başaran birisi muhtemelen sporunu eksik etmeyen, yediğine dikkat eden, vücudunun tepkilerini artık tanıyabilen biri olacaktır. Sağlıklı beslenmek bir yaşam tarzıdır, kriz önleyici değildir. Krizi hiç istemez ki önlesin, kriz gelemez o varken. İradeniz ve istikrarınız o kadar önemlidir ki gerisi hiçtir. Tartıda her geçen gün sağlıklı kiloya bir adım daha yaklaşırken gelen motivasyondan daha büyüğü ne olabilir? Tamam patates kızartmasının tadı güzel evet. Hatta diyet zamanında ayda bir kere yiyin isterseniz fakat gerçekten sadece ayda bir kere yemeyle sınırlandırabilir misiniz? İşte irade bu gibi durumlarda ortaya çıkar, kontrol edebilme gücüdür bünyeyi.

Yararlanılan kaynak: https://sosyalhanem.com/zayiflamak-isteyenler-icin-en-etkili-yontem/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?