wideopeneats

Birkaç Doğal Malzemeyle Çamaşır Makinesi Nasıl Kolayca Temizlenir?

Favorilerime
Ekle

Kirli çamaşırlarımızı yıkıyor, sürekli yıkama yaptığı için de zaten hep temiz olduğunu düşünüyoruz belki ama... Aslında çamaşır makinelerinin de temizlenmesi gerekiyor.

Zamanla içinde biriken kirler, gözümüzle görmesek de birtakım yerlerinde kalan kirli su ya da makinenin içinde uzun süre ıslak çamaşırların bekletilmesi gibi çeşitli sebeplerle çamaşır makinelerinin içi kirleniyor, eğer doğru bir temizlikle çamaşır makinesi temizlenmezse bu, yıkadığımız çamaşırların bile kötü kokmasına sebep olabiliyor.

Durum bu denli ciddileşmeden önlem almak, çamaşır makinesini temizlemek de bize düşüyor.

Yalnız bunun için size içinde çeşit çeşit kimyasalların olduğu temizlik ürünlerinden söz etmeyeceğiz tahmin edebileceğiniz gibi. Evde bulunan doğal malzemelerle çamaşır makinesi nasıl temizlenir anlatacağız.

E haydi o zaman sözü fazla uzatmadan çamaşır makinesi temizleme ile ilgili bilmeniz gerekenleri bir bir anlatalım.

Öncelikle makinenin deterjan ve yumuşatıcı bölümlerini temizlemek için beyaz sirke ve su kullanın

Çamaşır makinesinin gözle görülür şekilde en çok kirlenen yerlerinden biri deterjan ve yumuşatıcı gözleri bildiğiniz gibi. Aslında makinenin içi çok daha kirli olsa da ilk göze batan bu alanın temizliğinden başlamanızda yarar var.

Deterjan ve yumuşatıcı kalıntılarının iz bıraktığı bu alanı temizlemek için ihtiyacınız olan yalnızca beyaz sirke ve su. Beyaz sirkeyi büyük marketlerde kolayca bulabilirsiniz diyor ve nasıl uygulayacağınıza geçiyoruz.

Malzemeler:

 • 1 su bardağı beyaz sirke (Beyaz sirke bulamıyorsanız elma ya da üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz)
 • 1 litre su
 • Nasıl yapılır?

  Öncelikle suyu kaynatın ve bir kenarda yaklaşık 5 dakika kadar dinlendirip ilk sıcağını atmasını sağlayın. Bu sıcak suyun içine beyaz sirkeyi karıştırıp güzelce karıştırın. Eğer çamaşır makinenizin bu bölmesi çıkarılabilirse çıkarıp önce temiz bir bezle ve temiz suyla üzerindeki kalıntıları alın, ardından hazırladığınız karışımın içine koyup 10-15 dakika bekletin. Son olarak yine temiz suyla durulayın ve yerine yerleştirin.

  Eğer çamaşır makinenizin bu bölmesi çıkarılabilir değilse kullanacağınız malzemelerin miktarını yarı yarıya azaltabilirsiniz. Yani Yarım su bardağı beyaz sirkeyi 500 mililitre sıcak suyun içine ekleyip karıştırın. Ardından bu karışımı sprey şişeye koyun. Temiz bir sünger alın ve bölmenin ulaşabildiğiniz her noktasına önce bu karışımı püskürtüp ardından da süngerle güzelce temizleyin. Mis.

  Ardından deterjan gözüne sirke ve tuz koyarak makinenizin iç temizliğini sağlayın

  Deterjan ve yumuşatıcı bölmesini temizlemek çamaşır makinesini temizlemenin en basit aşaması aslında. Bundan daha önemlisi ellerinizle erişemeyeceğiniz, hatta gözünüzle bile görmediğiniz ama kötü kokuya ve hatta çamaşır makinesinin zamanla bozulmasına neden olan yerlerde bulunan küf ve kireç. Bildiğiniz gibi de kireçle mücadelede bize en doğalından destek olan ürünlerden biri beyaz sirke. Sirkeye bir de temizlikte uzman isimlerden sayılan tuz eklenince çamaşır makinesini küften, kireçten, kötü kokudan arındırmak oldukça kolay oluyor. "O nasıl oluyor?" diyenleri hemen aşağıya doğru alalım.

  Malzemeler:

 • 1 su bardağı beyaz sirke (Beyaz sirke bulamıyorsanız elma ya da üzüm sirkesi de kullanabilirsiniz)
 • 1-1,5 yemek kaşığı tuz
 • Nasıl yapılır?

  Öncelikle sirke ve tuzu güzelce karıştırın, ardından çamaşır makinesinin deterjan bölmesine bu karışımı koyun. (Dilerseniz tuzu deterjan bölümüne koyup sirkeyi doğrudan makinenin içine de dökebilirsiniz.) Ardından makinenizi içi boş bir şekilde, 90 derecede 1,5 saat kadar çalıştırın. İşte bu kadar!

  Önemli bir not: Bazı çamaşır makineleri için 90 derece sıcaklık oldukça zorlayıcı olabilir ve makinenin performansını kötü yönde etkileyebilir. Böyle bir durumda temizlik işlemini 60 derecede de yapabilirsiniz.

  Çamaşır makinesi temizliğinde bu noktalara dikkat etmekte de fayda var...

  brightside

  brightside

  Çamaşır makinesinin deterjan ve yumuşatıcı bölmelerini ve iç kısımlarını temizlediniz, bitti mi, tabii ki hayır. Bildiğiniz gibi çamaşır makinesinin birçok farklı parçası var aslında. Bu yüzden eğer ne yaparsanız yapın kötü kokudan kurtulamıyorsanız, yıkadığınız çamaşırların aslında tam olarak yıkanmadığını düşünüyorsanız işin uzmanlarından destek almayı deneyebilirsiniz.

  Bunun dışında "körük lastiği" olarak anılan kapak ve iç kısım arasındaki lastiğin temiz kalmasına da özen göstermelisiniz. Çünkü bu lastik hem suyla hem deterjanla hem de kirli çamaşırlarla doğrudan temas halinde olduğundan çok çabuk kirlenir, şekli nedeniyle iç kısımlarında kirli su birikintileri meydana gelebilir. Bu nedenle her yıkamadan sonra bu körük lastiğini temiz bir bezle güzelce silip kurulayabilir, üzerinde küf, leke gibi sorunlar gördüğünüzde sirkeli suya daldırdığınız bir bezle silebilirsiniz, bizden söylemesi.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?