http://blog.doctoroz.com/author/joseph-cilona/page/2 | doctoroz

Bahar Depresyonu, Diğer Adıyla Bahar Yorgunluğu Nedir?

Favorilerime
Ekle

Bir bahar başlar, bir bahar biter ancak o bahar aylarında kendisini kötü hisseden, yorgunluktan sürekli uyuma gibi bir eğilim içinde olan arkadaşlarımız olabilir. Hatta bu kişi doğrudan kendimiz olabiliriz.

Aslında her bahar dönemi televizyonlarda bas bas bağrılan konulardan bir tanesidir bu. BAHAR DEPRESYONU!

Aman aman, hepimiz adeta depresyona girecekmişiz gibi hissederiz. Merak etmeyin. Bahar depresyonunun da tedavi yöntemleri ve bu depresyona iyi gelen yiyecekler var.

Dilerseniz önce bir anlatalım.

Bahar depresyonu ya da bahar yorgunluğu nedir?

Bahar depresyonu aslında vücudumuzda gerçekleşen ve hormon bazında bizde farklılıklara neden olan bir durumdur. Vücuttaki melatonin hormonundaki değişiklikler kişiler üzerinde farklı etkiler gösterir.

Kış boyunca yetersiz miktarda alınan güneş ışığı nedeniyle vücut kendisini bu çevreye uydurur. Ardından bahar geldiğinde geçiş süreci çok keskin olabilir. Bu sert geçişler de bahar depresyonunu etkileyen en önemli unsurdur.

Bahar depresyonu belirtileri nelerdir?

Bahar depresyonu belirtileri, diğer depresyon belirtileriyle neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Yani; uykuda bozulma, halsizlik ve yorulma, iştahsızlık, yüksek oranda dikkat kaybı. Bahar depresyonunun kış depresyonundan ayrılan en önemli noktası kış depresyonunda gerçekleşen içe kapanma isteğinin sinir ve huzursuzluğa dönüşmesidir.

Bahar depresyonu sırasında dikkat kayıpları nedeniyle iş yerinde aksaklıklar yaşanabilir. Tüm bunların yanı sıra bahar depresyonunda tıpkı diğer depresyonlarda olduğu gibi baş ağrıları, bulantı ve cinsel açıdan isteksizlik gözlemlenebilir.

Bahar depresyonu tedavi yöntemleri nelerdir?

wikipedia

wikipedia


Bahar depresyonu da diğer depresyonlar gibi dikkatlice incelenmesi ve doktor gözetiminde kontrol edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu nedenle bahar depresyonu için birbirinden farklı tedavi yöntemleri mevcuttur.

Bu depresyonu hafif atlatan hastalarda uygulanması gereken tedavi yöntemi, hastaya uygun olarak hazırlanmış bir beslenme planı ve bahar depresyonuna iyi gelen yiyeceklerin yanı sıra spordur. Aynı zamanda ışık tedavisi olarak da bilinen fototerapi gerçekleştirilir. Bu tedavide hastalara kış boyunca alamadıkları ışınlar seanslarla verilir.

Depresyonu yoğun olarak geçiren hastalar için ise tüm bunların yanı sıra psikolojik destek ve ilaçlar verilir. Bahar depresyonunu zorlayıcı bir şekilde geçiren hastalarda genellikle daha öncesinde de geçirilmiş ya da aileden gelen bir depresyon söz konusudur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?