10 Faydalı Yiyecek ile E Vitamini: Nelerde Bulunur, Neye İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Havaların soğumasıyla birlikte vücudumuzun vitaminlere olan ihtiyacı iyiden iyiye arttı. Özellikle C, D ve E vitaminlerini depolamamız gereken bu soğuk günlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına yararlı sebze ve meyvelerden bolca tüketmemiz gerekiyor.

Kısacık bir hatırlatma yapalım: C vitamininin hangi yiyeceklerle alındığına ya da D vitaminini vücudumuza nasıl kazandırabileceğimize daha önce değinmiştik.

Şimdi sıra geldi birçok derde deva olacak E vitamininin hangi yiyeceklerde bulunduğuna ve faydalarına.

Afiyetler olsun.

Mesela ıspanak: Doğal bir antioksidandır

Ispanaklı Börek Tarifi

E Vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Hücre yapısının bozulmasını engeller. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ispanakta da bol miktarda bulunduğu için bol bol tüketebilirsiniz.

Buraya lezzetli mi lezzetli bir ıspanaklı börek tarifi de ekleyelim o zaman.

Mesela kabak: Damar tıkanıklığını önler

E vitamini bakımından oldukça zengin olan kabak, vitaminin bu özelliğini de alarak damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller.

Kabak oturtma bunun için biçilmiş kaftan!

Mesela zeytinyağı: Güzellik sırrıdır

zeytinyagi

zeytinyagi

E vitaminin bir faydası da içerdiği mineraller ile cildi güzelleştirir, daha parlak bir görünüm kazandırır. Uzun vadede kırışıklıkları önler.

Mesela fındık: Kasları güçlendirir

Afrodizyak Fındık

Fındığın yapısı gereği birçok hastalığa iyi geldiğini biliyoruz. Aynı zamanda fındık içerdiği E vitamini sayesinde vücudun içine girdiğinde kasları onarma ve güçlendirme etkilerini gösteriyor. Bu arada gün içinde tüketeceğiniz bir avuç fındığın başlı başına E vitamini ihtiyacınızın neredeyse tümünü karşılayacağını belirtelim.

Mesela sarımsak: Gripten korur

sarimsak-yeni-aralik-2020

E vitamini barındıran ve yiyeceklerden yemeklerin lezzetine lezzet katan sarımsak, bağışıklık sisteminini güçlendiren şifalı yiyeceklerden birisidir. İçinde birçok vitaminin yanı sıra E vitamini de bulunur.

Mesela ton balığı: Hafızayı güçlendirir

Ton Balıklı Wrap Tarifi

Ton Balıklı Wrap Tarifi

E vitamininin hafızayı güçlendirdiği ve hatta uzun süreli tüketildiğinde alzheimer'a karşı beynimizi koruduğu biliniyor. E vitamini barındıran yiyeceklerden birisi olan ton balığından bu konuda yardım alabilirsiniz.

Ki burada şansınıza, atıştırmalık bir ton balıklı wrap tarifimiz de olacaktı.

Mesela domates: Astımı söker atar

ekmek-arasi-domates-peynir

E vitamininin iyileşme sürecinde destek verdiği hastalıklardan bir diğeri de astımdır. Domatesin içerdiği E vitaminin oranını düşündüğümüzde, tükettiğinizde faydalanabilirsiniz.

Mesela brokoli: Dolaşım sistemini canlandırır

Evet birçoğumuz sevmez ancak brokolinin içeriğinde bulunan E vitamini tüketildiğinde kabızlık sorunlarının önüne geçiyor.

Ton balıklı yaparız da brokolili wrap yapmaz mıyız hiç? Brokoli wrap tarifi

Mesela ceviz: Cinsel gücü arttırır

E vitamini eksikliği cinsel isteksizlik ve hatta kısırlık (özellikle erkeklerde) gibi sonuçları ortaya çıkabilir. Neyse ki ceviz var.

Kalp şeklindeki bu kurabiyeler de sizin için: Cevizli kurabiye tarifi

Mesela fındık yağı: Kolesterole iyi gelir

findik yagi

findik yagi

Yemeklerinizde kullanacağınız 1 yemek kaşığı fındık yağı günlük E vitamini ihtiyacının yaklaşık %30’unu karşılamaya yeter.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?