yesil-uzum-aralik-2020

Bin Tane Sudoku Çözmüş Gibi Zeka Geliştiren 13 Kahraman Yiyecek

Favorilerime
Ekle

İster öğrenci olup vize ve finallerle boğuşalım, ister bir ajans çalışanı olup her gün sunum ve projelerle kafa patlatalım. Zihnimizin çalışması ve yaratıcı düşünmemiz şart!

Müşterilerden gelen "ses getirecek bir şeyler yapalım Ahmet Bey" isteğinde yapılmayı bekleyen projeler kolay mı oluyor canım? Ya da bitirme projelerinde öğretmenlerin istediği maketler, kısa filmler, sunumlar... Liste uzayıp gider.

Uzun lafın kısası her durumda insan yaratıcı düşünmeye, zihnini daha çok geliştirmeye ve beynini güçlendirmeye mecbur.

Bu arada kısacık bir not: Biz daha önce hafızayı güçlendiren yiyecek ve içecekleri yazmıştık. O yazıları da okumanız oldukça fayda olacaktır. (:

Tatlı mı tatlı: Çilek

Fisetin adı verilen ve yalnızca doğada bulunan bir bileşen, çileğin içinde bizi selamlıyor. Bu bileşen ise zihnin daha çok ve verimli çalışmasına yarıyor. Uzun vadede tüketildiğinde hafıza kaybının kötü etkilerini uzaklaştırıyor.

Nutella değil ama: Bitter çikolata

bitter-cikolata-aralik-2020-yeni

Bitter çikolatanın içinde yoğun miktarda bulunan magnezyum ve antioksidan niteliğindeki maddeler, beyne oksijen taşıyarak zihnin daha aktif çalışmasını sağlıyor. Sınavlardan, sunumlardan önce bitter çikolata yenilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Tam tahıllı ekmek mesela: Tahıl grubu

tam-tahilli-ekmek-tarifi

B vitamini açısından oldukça önemli olan bu grup, kan şekerini düzenleyerek beynin daha verimli çalışmasına olanak sağlıyor. Bu konuda da ise kahvaltılarda muhakkak tam tahıllı ekmekleri tüketmemiz öneriliyor.

Fırınlayalım lütfen: Patates

firinlanmis-feslegenli-patates

Patates kan şekerini yavaş ve dengeli bir şekilde yükseltiyor bu da beyin için olumlu bir etki yaratarak zekanın daha verimli çalışmasına olanak tanıyor. Ancak kızartmadan uzat durulması gerektiği vurgulayalım çünkü yağda kızartılan patates bu özelliklerini yitirebiliyor.

Hayatın tadı tuzu: Kuru yemişler

Kuru Yemişler

Kuru yemişlerin hemen hemen hepsi E vitamini bakımından oldukça zengin lezzetlerdir. Ayrıca içerdiği yağ asitleri sayesinde unutkanlıkla savaşan kahramanlar arasında yer alır. Her gün bir avuç kadar istediğiniz bir kuru yemişi tüketmeniz öneriler arasında.

Her yemeğe yakışır: Yoğurt

eski-turkler-yogurt

Yoğurt birçok konuda insan vücuduna olumlu faydalarla cevap verir, kalsiyum kaynağı olmasının yanı sıra barındırdığı tirozin, hafızayı güçlendirir. Bu sadece beyin, meşgul olduğu konuya daha çok odaklanma sağlıyor.

Suyu da kabul: Üzüm

yesil-uzum-aralik-2020

Yaz kış demeden tane tane yediğimiz üzümler, insanın odak mekanizmasını harekete geçirerek problemler karşısında daha kısa sürede çözüm bulmamızı sağlıyor. Bunu vücut üzerinde artırdığı dopamin adlı maddeye borçlu aslında.

Zeytinyağlısı mis gibidir: Fasulye

namli-taze-fasulye-tarifi-1

Lifli yapısının yanı sıra protein de içeren bu kahraman, özellikle de büyüme çağındaki çocukların zeka gelişimine olumlu etkilere sahip..

Turşusu da olur: Kırmızı soğan

kirmizi-sogan-aralik-2020

Kırmızı soğanın hafıza ile doğrudan ilişkili olduğunu söylesek? İçinde bulundurduğu folik asit ve kuersetin unutkanlığın önüne geçerek beynin fonksiyonlarını destekler.

Her yemekte ve her salatada: Kırmızı ve turuncu sebzeler

domates-kalp-seklinde-tansiyon

Kırmızı ve turuncu sebzeler deyince aklınıza gelen her sebze ve meyve bu konuda biçilmiş kaftan. Israrla domates yiyiniz, salatalarınıza havuç rendeleyiniz.

Deniz ürünleri de yok değil: Somon

Beurre Blanc Soslu Somon Tarifi

Beurre Blanc Soslu Somon Tarifi

Somonun içinde bulunan yağların arasında dikkatleri en çok üzerinde toplayan hepinizin bildiği gibi omega-3 adlı yağdır. Bu yağ da hem beynin işlevlerinin korunmasını hem de hafızanın güçlenmesini sağlar.

Izgara mesela: Yağsız kırmızı et

kırmızı-et

Yağsız ve sinirsiz kısımdan oluşan kırmızı et tam bir demir deposu olup özellikle sağlıklı alyuvarlar için vazgeçilmez bir kaynaktır. Bu özellikleriyle de beynin gelişimi için büyük yarar sağlamaktadır.

Ne de güzeldir: Yaban mersini

yaban-mersini-faydalari-3-one-cikan

Yaban mersini zihin yorgunlukları, dikkat dağınıklığı ve eksikliği konularına karşı en iyi savunmadır. Özellikle de yaşa bağlı unutkanlığı geciktirmesi bilinen en büyük faydalarından birisidir.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?