''Ben Dün Ne Yediğimi Bile Unutuyorum'' Diyenlerin Hafızasını Fil Gibi Güçlendirecek 9 İçecek

Favorilerime
Ekle

Hafızamızın bize oynadığı türlü türlü oyunlardan hepimiz şikayetçiyizdir. Mesela “Benim isim hafızam kötüdür” diyen insanlar var, gerçekten de isimleri kolay kolay ezberleyemezler. Ya da sayılarla arası iyi olmadığı için kendi telefon numarasını bir türlü hafızasına alamayanlar da var.

Beynin hatırlama, ezberleme fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için düzenli olarak gerekli vitamin ve minarellerin karşılanması oldukça önemli arkadaşlar. Bu ihtiyaçlar karşılandığında kısa sürede hatırlama, daha hızlı çalışma, anlamada kolaylık gibi olumlu etkiler görülüyor. Düzenli olarak tüketildiğinde ise, unutkanlık ve alzheimer gibi hafızayı zayıflatan hastalık ve durumlardan koruyor.

Ee hadi o zaman, afiyet olsun.

Gücü lezzetlendirin: Ceviz, fındık ve fıstıklı milkshake

Ceviz, fındık, fıstık gibi yiyecekler tüketildiğinde beynin bir konuya daha fazla hakimiyet kurmasını ve odaklanmasını sağlıyor. Kış ayı kapıda farkındayız ama dondurma yerine süzme yoğurtla hazırlayacağınız ceviz, fındık ve fıstıklı bir milkshake bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

Ayrıca aşağıda, içinde bu güzel yiyeceklerin olduğu smoothie tariflerimiz yer alıyor. Belki not almak istersiniz.

Muzlu Hurmalı Smoothie

Elmalı Smoothie

Yaratıcılığınızı geliştirir: Zencefil çayı

zencefil nasıl kullanılır

zencefil nasıl kullanılır

Zencefil çayı kanı sulandırdığı için, kanın vücutta daha hızlı dolaşmasını sağlıyor. Bu sayede de beynin beslendiği oksijen miktarı artıyor. Bu sayede zencefil yaratıcılığı geliştirme ve daha güçlü düşünmeye etki ediyor.

Üstelik sağlık deposu: Lahana Çorbası

Lahana, tiroit bezlerinin aktivitesini etkilediği ettiği için daha stressiz öğrenmeyi sağlıyor. Yani stres yatıştırıcı özelliği sayesinde öğrenme eylemini destekliyor diyebiliriz.

Yararı sadece vitamin değil: Portakal suyu

Portakal, C vitamininden dolayı vücudu canlandırıyor, algılama yeteneğini arttırıyor. Bu arada uzmanlar bu konuda taze sıkılmış portakal suyuna muhakkak limon da eklenmesini öneriyor.

Çin’den gelen sır: Ginkgo biloba çayı

Çin’in doğusunda yetişen ve en eski ağaç türlerinden biri olan ginkgo ağacı yapraklarından yapılan ginkgo biloba çayı kan akışını arttırarak beyne daha çok oksijen gitmesini sağlıyor. Bazı çalışmalar ginkgo biloba çayının beynin glikozu kullanma yetisini arttırarak sinir uyarılarının hızlanmasına ve kısa vadeli belleği geliştirdiği yönünde sonuçlar sunuyor.

Portakal suyu demişken: Limonata

Çalışma ve sınav öncesi içeceğiniz limonata, enerji vereceği için portakalda olduğu gibi algıyı güçlendiriyor. Bununla da yetinmeyen limonata önceden edinilen bilgilerin hatırlanmasına yardımcı oluyor.

Ezberi destekler: Havuç suyu

Havuç, beyin metabolizmasını canlandırarak, hatırlama yeteneğini arttırıyor. Uzmanlar bu konuda da ezber yaparken ya da ders çalışırken havuç suyu içilmesinin yararlı olacağını belirtiyor.

Sadece süs için değil: Biberiye çayı

Biberiye çayı dünyada hafızayı güçlendirme özelliği için tüketiliyor. Yapılan araştırmalar da bu çayın beyin fonksiyonları da iyileştirme özelliği olduğunu destekliyor.

Strese karşı etkili: Adaçayı

thedailymeal

thedailymeal

Sakinleştirici, stresi azaltan antiseptik özelliği bulunan adaçayı hafızayı güçlendirmek için içebileceğiniz çaylardan. Bilimsel çalışmalar ile nörolojik fonksiyonları geliştirmemize yardımcı olduğu tespit edilen adaçayını bu konuda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?