Kolanın İçilmek Dışındaki 11 Mucizevi Kullanım Alanı

yemek.com
İrem Güler
Şerbetli tatlılardan sonra derhal yeşil zeytin tüketmek isterim.
İrem Güler
0 takipçi39 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Mart 30, 2020
Duygu Arslan
Ağustos 2, 2017
Duygu Arslan
Aralık 13, 2017
Duygu Arslan
Haziran 5, 2018

Sağlığa zararı sürekli olarak tartışılsa da, dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek kola. Büyük ziyafet sofralarımız da onsuz olmuyor, ayaküstü atıştırmalıklarımız da. Kısacası, içindeki şeker oranının ne kadar yüksek olduğu ya da obezite, diyabet ve kemik hastalıklarının sebeplerinden biri olarak sayıldığını da bilsek koladan vazgeçemiyoruz.

Şu anda, buz gibi bir kolayı genzinizi yakarak midenize indirme arzusunda olduğunuzu tahmin edebiliyorum ve bir koşu dolaba gidip kendinize kocaman bir bardak kola doldurmanızı da hoş görebilirim. İçine limon ve buz koymayı da unutmayın. Gerçi malum kış, kolanız bu seferlik çok soğuk olmasa da olur sanki.

Peki sofralarımızın bir tanesi koladan, içmek dışında da faydalanabileceğinizi; kolanın şimdiye kadar belki de hiç duymadığınız kullanım alanları olduğunu biliyor muydunuz?

Böyle buyrun...

Fayans ve seramik yüzeyler için güçlü bir temizleyici

Diyelim ki, tuvaletinizde her yöntemi deneseniz de çıkaramadığınız lekeler var. Hangi temizleme ürününü kullandıysanız da fayda etmedi. Çözüm çok basit, deterjanlara oranla çok çok ucuz olan kolayı lekeli bölgeye dökün ve yarım saat kadar bekletin. Leke yok olacaktır.

Metal yüzeyler pastan arınacak, ayna gibi olacak

Kolanın asidik değeri, tıpkı turunçgillerde de olduğu gibi biraz yüksektir. Bu asit içeriği de pasın giderilmesinde yardımcı etki gösterir. Eğer temizlemek istediğiniz yüzey çok paslıysa, kolayı paslı kısımların üzerine dökün ve gece boyu bekletin. Ertesi gün bir bulaşık süngeri kullanarak pası kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Yağ lekesinin de azılı düşmanı

Yağ lekeleri inatçıdır. Birçok deterjan bu lekelere fayda etmez. Fakat artık, en sevdiğiniz kıyafetleri yağ lekesi çıkmadı diye dolabın arka raflarına kaldırmayacaksınız. Onun yerine, yağ lekesi olan çamaşırlarınızla birlikte, çamaşır makinenize biraz da kola ekleyeceksiniz. Tek yıkamada lekenin çıktığını göreceksiniz.

Çocukken, sakız yapıştı diye saçı kökünden kesilenler bir kuple üzülecek

Ağzında sakızla uyuyakalıp, uyandığında o sakızı saçlarında bulmayan çocuk yoktur. Hatta bunu yetişkinler dahi yapabilir. Bu tip aksilikler için, sakız yapışan bölgeye buz tutmak gibi yöntemler de var. Fakat hiçbiri doğru dürüst bir sonuç vermiyor ve o saç mecburen kesiliyor. Eğer başınıza böyle bir durum gelirse, saçınızı kolayla yıkamanız yeterli olacaktır. Sakızın kendiliğinden düştüğünü göreceksiniz.

Saç yıkama demişken, kola saçın rengini de açıyor

youtube

youtube

Lady Gaga gibi saçlarınıza kola tenekelerinden aksesuar da yapar mısınız bilemiyorum. Fakat kolanın saçlarınızın rengini açacağı bir gerçek. Eğer saçınızı boyadığınız renk istediğinizden daha koyu olduysa, rengi açmak için saçlarınızı kola ile yıkayıp yarım saat beklettikten sonra durulamanız yeterli olacak.

Tencereler, tavalar ilk günkünden daha yeni olacak

Kolanın kimyasal yapısı hem dibi tuttuğu için yanık kalmış tencereleri hem de uzun yıllar kullanıldığı için kararan tencereleri pırıl pırıl yapmak için etkilidir. Temizlemek istediğiniz tencereyi kola ile doldurun ve bekletin. Sonrasında kolaylıkla temizlendiğini göreceksiniz.

Koleksiyonerler için sağlam bir parlatıcı

Eski paraları kola dolu bir kabın içinde bekletin ve yapış yapış olmaması için yıkayın. Yıkadıktan sonra iyice kurulamalısınız. Eski paralar darphaneden çıktıkları günkü hallerine geri dönecek.

Akü bakımı da koladan sorulur

Aşınan araba akülerini hayata döndürmenin yolu bir metal fırçası ve koladan geçiyor. Temizlemek istediğiniz bölgeye biraz kola püskürtüp fırça yardımıyla akünün yüzeylerini onarabilirsiniz.

Mobilya temizliği de cepte

Mobilyalarınızın üzerinde orada olmalarını istemediğiniz lekeler mevcutsa. Örneğin, boya lekesi... İhtiyacınız olan bir bez parçası ve tabii ki kola. Bez parçasını kolanın içine gömün ve fazlasını sıkın. Ardından kolayla ıslattığınız bez ile mobilyanın yüzeyini temizleyin. Lekeler söz konusu olmasa bile mobilyalarınız kola ile temizlendiğinde yeni gibi görünecek. Ufak bi uyarı, mobilya yüzeylerinizin yapış yapış olmasını istemiyorsanız kola ile temizledikten sonra durulamalısınız.

Vidalar kola ile gevşesin

Paslanmış ve sökülemez hale gelmiş vidalar için yapmanız gereken, vidanın üzerine biraz kola döküp bekletmek. Bu işlemin ardından vidanın kolayca sökülebildiğini göreceksiniz.

En güçlü leke çıkarıcı kolanın yanında halt etsin

radikal

radikal

Özellikle kan lekelerini çıkarmak için koladan faydalanmak son derece akıllıca ve pratik bir yöntem. Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı eyaletlerinde polis, bir suç sonrası asfaltta oluşan kan lekelerini çıkarmak için koladan faydalanıyor.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?