kirmizi-sogan-aralik-2020

Düzenli Tüketildiğinde Unutkanlığı Önleyen 10 Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Unutkanlık, hepimizin şikayetçi olduğu konulardan birisidir. Hatta günlük yaşantımızı olumsuz yönde en çok etkileyen durumdur.

Arabasını nereye park ettiğini unutanlar, anahtarını asla bulamayanlar, yeni tanıştığı kişilerin isimlerini unutanlar... Bu liste böyle uzayıp gider. Ancak doğru ve düzenli tüketildiği takdirde unutkanlığı önleyen yiyecekler de yok değil.

Kısa bir hatırlatma da yapalım: Hafızamızın güçlenmesinde yiyeceklerin ve içeceklerin önemi çok büyük olsa da tek başına yeterli olmayabiliyor. Bu yüzden hafıza güçlendirici bulmacalar çözerek çeşitli beyin egzersizleri yapmamız gerekiyor.

Şimdi gelelim konumuza.

  • Yaban mersini

yaban-mersini-faydalari-3-one-cikan

Gün içinde maruz kaldığımız stres bile hafızanın işlevlerini son derece olumsuz etkilemektedir. Yaban mersini de buna karşı en iyi savunmadır. Özellikle de yaşa bağlı unutkanlığı geciktirmesi bilinen en büyük faydalarından birisidir.

  • Kepekli tahıllar

Unutkanlığı tetikleyen en önemli bilişsel olay, beynin yeteri kadar oksijen almamasıdır. Bunun için de düzenli kan akışının sağlanması gerekir. Yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmekler gibi kepekli gıdalar kan akışını olumsuz yönde etkileyen damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar. Yani beyaz ekmek yerine tam buğday veya kepekli ekmek tüketmek uzun vadede hafızanın korunması için oldukça önemlidir.

  • Kırmızı soğan

kirmizi-sogan-aralik-2020

Kırmızı soğan, quercetin adı verilen bileşen bakımından oldukça zengindir. Bu bileşen hafızayı geliştirmek ve unutkanlığı önlemek için çok güçlüdür. Kırmızı soğan aynı zamanda iyi de bir folik asit kaynağıdır.

  • Nar

nar-nasil-yetistirilir-1

Antioksidan özelliği bulunan bu kahraman meyve vücudun bozulan hücre yapısını onarır. Bu da unutkanlığa iyi gelir ve beyin hücrelerini korur.

  • Bitter çikolata

bitter-cikolata-aralik-2020-yeni

Antioksidan etkisi bulunan bir diğer yiyecek olan bitter çikolata, unutkanlığı önleyen besinler arasındadır. Ayrıca içinde bulunan kafein konsantrasyonu arttırır. Bu arada çikolatanın olumlu etkilerinden faydalanabilmek için, %50-%70 arasında kakao içeren bitter çikolatalardan yemelisiniz.

  • Ispanak

Ispanak Tarifi

Folik asit ve mineraller bakımından oldukça zengin olan ıspanak hafızayı güçlendirir ve unutkanlığı önler. Folik asit, alzheimer hastalığından korunmak ve yaşa bağlı unutkanlığın tedavisi için önerilen vitaminler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

  • Somon balığı

Somon balığı artık hepinizin bildiği gibi omega 3 bakımından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda güçlü de bir protein kaynağı olan bu balıklar insan vücudunun genel sağlığının korunmasına da katkıda bulunur. Unutkanlığın önüne geçmek istiyorsanız masanızdan balıkları eksik etmemeniz gerekiyor.

  • Kuru yemişler

kuruyemisler

Ceviz, fındık, kaju, badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu gibi E vitamini bakımından zengin olan kuru yemişler, içerdiği yağ asitleri sayesinde unutkanlıkla savaşan kahramanlar arasında yer alır. Her gün bir avuç kadar istediğiniz bir kuru yemişi tüketmeniz öneriler arasında.

  • Domates

domates-kalp-seklinde-tansiyon

Domateste bulunan likopen adlı madde de güçlü bir antioksidandır. Beynin ve zekanın gelişimini destekler. Bu da sağlıklı bir hafızaya yol açar.

  • Kırmızı et

Tavada Antrikot ve Ispanaklı Patates Püresi Tarifi

Tavada Antrikot ve Ispanaklı Patates Püresi Tarifi

Unutkanlığın en önemli sebeplerinden birisi de -hepimizin bildiği gibi- B12 eksikliğidir. Yoğun iş temposu, ağır çalışma koşulları ve doğal yetiştirilmeyen besinler nedenleriyle B 12 vitamini eksikliği ortaya çıkar. Haftada 3 kez kırmızı et ya da günlük süt, yoğurt, peynir ve yumurta tüketmek, vücuda yeterli B12 vitaminin alınmasını sağlayacaktır.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?