yuruyusun-faydalari

Her Gün Yarım Saat Yürüyüş Yaptığınızda Vücudunuzda Neler Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Sağlıklı bir yaşam ya da kalori yakmak için egzersiz yapmak istiyor ancak kendinizi de çok zorlamak istemiyorsunuz. Spor salonuna gidecek vaktiniz ya da durumunuz yok ya da ağır egzersizler gözünüzü çok korkutuyor.

Öyleyse sizi çok basit, az emek gerektiren ve tamamen bedava çok faydalı bir sporla tanıştıralım: Yürüyüş!

İnsanın hem bedenine hem de zihnine faydaları saymakla bitmeyen yürüyüş sadece dış görünüşünüzü değil sağlığınızı da o kadar mükemmel hale getiriyor ki...

Üstelik tüm bu faydalardan yararlanmak için günde sadece 15-30 dakikanızı ayırmanız kafi.

Spor ayakkabılarınızı giydiyseniz başlıyoruz.

Beyin hastalıklarından koruyor

Araştırmalar gösteriyor ki düzenli yapılan yürüyüşler demansı engelliyor, Alzheimer riskini azaltıyor. Zihni rahatlatan, stresi azaltan ve ruh sağlığını koruyan yürüyüş endorfin seviyesini de oldukça artırıyor.

Kalp krizi riskini azaltıyor

Yürüyüş yapmak ayrıca kalp hastalıkları ve kalp krizinden de koruyan bir egzersiz. Zira yürüyüş yüksek tansiyona iyi gelirken kolesterolü düşürüyor ve vücuttaki kan akışını düzene sokuyor.

Akciğeri koruyor

Yürüyüş yaptığımızda kan dolaşımındaki oksijen seviyesi artıyor ve akciğerlerdeki toksinlerden kurtulmamızı sağlıyor. Ayrıca yürüyüş sırasında daha iyi ve daha derin nefes aldığımız için akciğer hastalıklarıyla da savaşmamıza yardımcı oluyor.

Diyabeti bile engelliyor

Yürüyüş yapmanın diyabeti bile önleyebileceğinizi söylesek? Bilimsel bir araştırma kapsamında 6 aylık deney kapsamında düzenli olarak yürüyüş yapanlarla koşanları karşılaştırmışlar ve yürüyüş yapan denekler diğerlerine göre 6 kat daha fazla glukoz toleransı göstermiş. Zira yürüyüş kan şekerinin hücreler tarafından emilmesinde çok etkili.

Bağırsak hareketlerini düzenliyor

Her gün yapılan 30 dakikalık yürüyüşler bağırsak (kolon) kanseri riskini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenleyerek sindirime iyi geliyor ve kabızlığın önüne geçiyor.

Kasları güçlendiriyor, kilo vermenizi sağlıyor

Bir egzersiz olarak yürüyüş yapmaya düşünenlere nefis bir bilgi verelim: Günde 10 bin adım attığınız bir yürüyüş spor salonunda ağır makinelerle yaptığınız egzersizlere denk. Üstelik spor salonunda geçen yoğun bir günün sonunda olduğu gibi kaslarınız o kadar ağrımayacak ama kaslarınız güçlenirken kilo da vermiş olacaksınız.

Kemikleri güçlendiriyor, eklem ağrılarını yok ediyor

Yürüyüş yapmanın diğer bir faydası ise daha fazla eklem hareketliliği sağlaması, kemik erimesinin önüne geçmesi ve kırık/çatlak riskini azaltması. Uzmanlar günde en az yarım saatlik yürüyüş yapmanın eklemlerdeki ağrıları azaltacağını söylüyor.

Sırt ağrılarına iyi geliyor, duruş bozukluklarını düzeltiyor

Sırt ağrılarından şikayetçi olanlar için de harika bir egzersiz yürüyüş. Zira yürüyüş yaparken omurilik yapısındaki kan dolaşımı daha iyi hale geliyor. Ayrıca sağlıklı bir omurilik için hayati derecede önemli olan duruş ve esnekliği de kazanmanızı sağlıyor.

Depresyona birebir

fitbit

fitbit

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yürüyüş ağır depresyon hastalarındaki depresyon belirtilerini yok etmede çok etkili. Depresyonla mücadelede bu kadar etkili olan yürüyüş ruh halimize de iyi geliyor ve sadece bedensel değil ruhsal sağlığımızı da koruyor.

Nefis!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?