yiyeceklerin-iyisi-nasil-anlasilir

Yiyeceklerin İyi ve Taze Olup Olmadığını Anlamak İçin Yapabileceğiniz 9 Basit Test

Favorilerime
Ekle

Hepimiz tükettiğimiz yiyeceklerin kaliteli ve taze olmasını istiyoruz. Satın alıp evimize, mutfağımıza soktuğumuz, hemen her gün yediğimiz bu yiyeceklerin yeteri kadar iyi ve taze olduğundan emin miyiz peki?

Aslında bunu anlamanın çok basit yolları var. İster evde, ister satın alırken markette yapabileceğiniz birkaç kolay testle yediklerinizin ne durumda olduğunu hemen anlayabilirsiniz.

Bu bilgiler hayat kurtarır.

  • Peynirin iyisi nasıl anlaşılır?

Aldığınız peynirin iyi olup olmadığını anlamak için bir parçasını bir süre oda sıcaklığında bırakın. Eğer kaliteli bir peynirse yumuşayacaktır. Ama eğer kurur ve sertleşirse tam tersi bir durumdan bahsediyoruz demektir.

  • Dondurulmuş gıdaların iyisi nasıl anlaşılır?

dondurucu için pizza

Bu testi hemen marketteyken uygulayabilirsiniz. Zira paketin içinde çözülmemiş kar ya da buz parçaları varsa onu seçmemeye gayret edin. Bu dondurulmuş ürünün uygun koşullarda saklanmadığının bir işareti.

  • Yeşilliklerin iyisi nasıl anlaşılır?

taze-maydanoz

Elinize bir tutam dere otu ya da maydanoz alın mesela. Eğer yaprakları kenarlara doğru sarkıyorsa tazeliğini yitirmeye başlamış demektir. Ayrıca renginin koyu olması ve saplarının çok uzun olması nitrat içerdiğini gösterir. Taze yeşilliklerin renklerinin her zaman doğal bir yeşile sahip olması gerektiğini unutmamak lazım.

  • Balın iyisi nasıl anlaşılır?

Bal

Balı bir yüzeye dökün. Sahte bal damlalar şeklinde dökülecek ve hızla yüzeye yayılacaktır. Kaliteli, hakiki bal ise kalın bir şekilde kütle olarak akacak ve katlanarak yüzeyi kaplayacaktır.

Ayrıca balda karamel tadı alıyorsanız bu balın önceden ısıtıldığı anlamına gelir. Eğer bal olması gerekenden daha şekerli bir tada sahipse bu da onun rafine şeker kapsadığını işaret ediyor olabilir.

  • Ekşi kremanın iyisi nasıl anlaşılır?

Bir kaşık dolusu ekşi kremayı bir bardak sıcak suyun içine ekleyin. Eğer krema yağ içeriyorsa ve düşük kaliteliyse suyun içine girdiğinde pul pul olacaktır. Gerçek ekşi krema ise homojen kalın bir sıvı olarak gözlemlenecektir.

  • Kırmızı etin iyisi nasıl anlaşılır?

null

Et seçerken parmağınızla yüzeyine hafifçe bastırın. Eğer et tazeyse parmak iziniz kısa süre içinde kaybolacaktır.

Ayrıca büyük bir parça eti kestiğinizde rengi koyu olmasına rağmen beyaz çizgilere sahipse bu raf ömrünün uzaması için ona katkı maddeleri eklendiği anlamına gelir. Ayrıca kağıt havluyla kuruladığınızda et çok fazla ıslaklık ve kan bırakmıyorsa bu onun taze olduğunu anlamanıza da yardımcı olacaktır.

  • Tavuğun iyisi nasıl anlaşılır?

cig-tavuk-eti-beyaz-cizgi--one-cikan

Tavuk üzerinde zaman zaman gördüğünüz o beyaz çizgiler var ya onlar aslında tavuklardaki hızlı büyüme ve hızla artan kas miktarına işaret ediyor. Bu da tavuklar hızlı büyüsün diye onlara antibiyotik verildiği anlamına gelebiliyor. Bu yüzden özellikle tavuğun kaslarına paralel şekilde uzanmış beyaz çizgiler görüyorsanız o etlerden uzak durmanızda fayda var. Ayrıca özellikle tavuk göğsü seçiminde renginin soluk pembe olmaması ve çok yumuşak olmamasına da ayrıca özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Detaylar için şu yazımıza da göz atabilirsiniz: Aman Dikkat: Çiğ Tavuk Etinin Üzerindeki Beyaz Çizgiler Ne Anlama Geliyor?

  • Balığın iyisi nasıl anlaşılır?

Palamut balığının faydaları

Balığın bayatının hayati tehlikeler taşıdığını biliyoruz. Bu riski almamak adına ilk olarak balığın gözlerinin berrak, solungaçlarının canlı bir kırmızımsı renkte olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca derisi doğal bir parlaklığa sahip olmalı ve pulları balığın vücuduna yapışık olmalı.

  • Dondurmanın iyisi nasıl anlaşılır?

null

Dondurmayı oda sıcaklığında bıraktığınızda daha uzun süre erimeden kalıyorsa ve sonunda sıvı bir şekilde eriyorsa bu onun bitkisel yağlar içerdiğini gösteriyor. Tam tersine eğer dondurmanız kaliteliyse eridiğinde kalın, beyaz, kremamsı bir tabaka bırakmalı.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?