kirisikliklari-yok-eden-madde

Kahvenize Kattığınızda Ciltteki Kırışıklıkları Yok Ettiği İddia Edilen Madde

Favorilerime
Ekle

Bugün size yeni bir anti-aging trendinden bahsedeceğiz. Bir süredir özellikle sağlıklı beslenmeye dikkat edenler günü enerjik geçirmelerini sağladığını, ağrıyan eklemlerine iyi geldiğini ve hatta ciltteki kırışıklıkları azalttığını iddia ettikleri bir maddeyi sabah kahvelerine ya da smoothie'lerine ekliyorlar.

Ve sonuçtan çok memnunlar.

Kendisini hemen tanıştıralım: Kolajen!

Ama detaylara geçmeden küçük ama çok önemli bir notumuz da var. Kolajen tozlarını kullanmadan önce doktorunuza danışmayı sakın unutmayın!

Nedir bu kolajen?

kirisikli-kirisiksiz-kadin

Kolajen aslında insan vücudunda bulunan lifli bir protein. Kemikler, kaslar, bağlar, tendonlar gibi vücut dokularını destekleyen ve birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayan kolajenin cildi sıkılaştırma, esnek hale getirme ve daha genç görünmesini sağlama gibi görevleri var. Ancak yaşlandıkça insan vücudu kolajeni daha az üretmeye başlıyor, bu da ciltte kırışıklıkların ve çizgilerin meydana gelmesine sebep oluyor.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı renkli sebze ve meyveler, soya ürünleri, kuru erik, keten tohumu, kuşburnu, avokado gibi besinler ciltteki kolajen üretimini artırmaya destek olurken bir de piyasada kolajen ihtiva eden tozlar satılmakta.

İşte girişte bahsettiğimiz kişiler de bu kolajen tozlarını kahvelerine ekleyerek ciltlerindeki kırışıklardan kurtulmanın, çatlak ve selülit oluşumunu engellemenin yolunu bulduklarını söylüyorlar.

Sabah kahvesiyle birlikte...

bir-fincan-sabah-kahvesi

Sabah kahvesine eklenen kolajen tozu, vücuttaki kolajen eksikliğini telafi ederek hem protein ihtiyacınızı karşılıyor hem de cilt kırışıklıklarına çare olarak daha genç gözükmenin kapısını açıyor.

Yapılan bir araştırma da bunu destekler nitelikte. Sekiz hafta boyunca her gün kolajen takviyesi alan kadınların kırışıklıklarının %20 oranında azaldığını söylüyor bu araştırma.

Tıp dünyası bu konuda çok kesin konuşmasa da önce doktorunuza danışarak belki de ona bir şans vermek isteyebilirsiniz. Bu arada kolajen tozunun herhangi bir tada sahip olmadığını ve içtiğiniz kahvenin tadını değiştirmeyeceğini de ekleyelim.

Bu arada son bir uyarı: Kolajen, jelatine benzer olarak sığır ve balık dokularından elde edildiği için vegan ve vejetaryenlerin uzak durması gereken bir takviye. Aman diyelim.

Kaynak: delish.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?