zusanli-noktasi-nasil-bulunur-one-cikan

Vücuttaki "Yeniden Başlat" Tuşu Olduğu İddia Edilen Nokta: Zu San Li

Favorilerime
Ekle

Ağrılar, hastalıklar, halsizlikler ve daha neler neler...

Her gün, hepimiz bu gibi durumlardan en az biriyle baş etmeye çalışıyor, sağlığımızı korumak için ilaçlardan, bitkilerden, spordan destek almaya çalışıyoruz.

Ama bazen bu yöntemler ne yazık ki hiçbir işe yaramıyor. Yine ağrılarımızla, hastalıklarımızla baş başa kalıyoruz.

İşte tam da bunun için size bir yöntemden daha söz etmek istedik. Üstelik bu yöntem ta Uzak Doğu'dan geldi. Vücuttaki "yeniden başlat" tuşu olarak anılan bu yöntemi öğrenince hemen denemek isteyeceğinizden eminiz.

O yüzden sözü fazla uzatmadan, denemekten zarar gelmez diyor ve Zu San Li nedir bir bir anlatıyoruz.

Buyursunlar...

Kimlerdensiniz acaba: Zu San Li nedir?

Zu San Li, aslında vücudumuzda bulunan bir noktaya verilen isim. Ancak bu noktaya masaj yapılmasıyla ortaya çıkan yöntem de zaman içinde bu isimle anılır olmuş.

Kendisi, geleneksel Çin tıbbının en az akupunktur kadar bilinen ve uygulanan yöntemlerinden biri aslında. Bacakta bulunan bir nokta olan Zu San Li'ye uygulanan masaj sayesinde vücudu yeniden sağlıklı bir hale getirdiği iddia ediliyor, bu nedenle bu nokta yeniden başlat tuşu, uzun ömür noktası ve yüz hastalığın noktası gibi isimlerle de anılıyor.

Ortaya nasıl çıktı derseniz, onu da hemen anlatalım. Rivayet odur ki bu noktayı ilk olarak Zu San Li isimli bir Çinli'nin babasının bulduğu söyleniyor. Babası çocuğuna bu yöntemi gösterdikten sonra Zu San Li, her gün düzenli olarak bu noktaya masaj yapmaya başlıyor ve öyle uzun ve sağlıklı bir yaşamı oluyor ki ömrü boyunca onlarca imparatorun doğumuna ve ölümüne şahitlik ettiği söyleniyor. Hal böyle olunca bu noktanın adı da Zu San Li olarak anılıyor.

Ne işe yarıyor ki: Zu San Li noktasına masaj yapmanın faydaları

 • Kan basıncının sağlıklı seviyelerde seyretmesini sağlıyor.
 • Kan basıncını düzenlediği için tansiyon sorunu yaşayanlara da yardımcı oluyor.
 • Kandaki glikoz seviyesi üzerinde olumlu etkileri olduğu söyleniyor.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu çeşitli hastalıklardan koruyor.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesine destek oluyor.
 • Böbrek üstü bezlerinin doğru bir şekilde çalışmasına yardım ediyor.
 • Vücudun içsel dengesini bulmasını sağlayarak tüm sistemlerin sağlıkla çalışmasını sağladığı söyleniyor.
 • Vücut içindeki dengeyi sağladığı için de Zu San Li noktası yüz hastalığın noktası ve yeniden başlat tuşu olarak değerlendiriliyor.
 • Peki ya nerede bulunur bu nokta: Zu San Li noktasını bulma yöntemleri

  Ne olduğunu ve ne işlere yaradığını öğrendikten sonra Zu San Li masajını denemek istemeyen yok, biliyoruz. O yüzden bu noktayı nasıl bulabilirsiniz hemen anlatıyoruz.

  Zu San Li noktası, diz kapağının biraz altında yer alıyor. Tam olarak yerini saptayabilmek için elinizi avuç içiniz diz kapağınızı kapatacak ve parmaklarınız aşağı bakacak şekilde dizinizin üzerine yerleştirin. Elinizi tam olarak yerleştirdiğinizde serçe parmağınızla yüzük parmağınız arasında kalan kısım Zu San Li noktası! Yalnız söylemeden geçmek olmaz, sol dizinizdekini bulmak için sol elinizi, sağ dizinizdeki için de sağ elinizi kullanmalısınız, aklınızda bulunsun.

  Eğer bu şekilde Zu San Li noktasını bulamadığınızı düşünüyorsanız başka bir yöntem deneyebilirsiniz. Sert bir zemine, tercihen yere oturun. Bacaklarınızı kendinize doğru çekin, ayak tabanlarınız yere tamamen basacak şekilde durun. Bu pozisyondayken hemen dizinizin altında hafifçe çıkık bir yer göreceksiniz. Elinizle bu noktayı tespit edin. İşte bulduğunuz o hafif çıkık nokta Zu San Li.

  Nasıl uygulanacağını bilmeden olmaz: Zu San Li noktasına nasıl ve ne zaman masaj yapılır?

  goodmorningcenter

  goodmorningcenter

  Zu San Li noktanızı nasıl tespit edeceğinizi artık biliyorsunuz. Sıra geldi nasıl masaj yapmanız gerektiğine...

  Öncelikle Zu San Li masajını her gün gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Geleneksel Çin tıbbına göre, Zu San Li noktasına masaj yapmak için en uygun vakit de sabah saatleri.

  Zu San li noktanızı belirledikten sonra bu noktaya parmaklarınızla hafifçe bastırarak masaj yapın. Masaj yaparken saat yönünde dairesel hareketler yapmanız yeterli olacaktır. Günde 10 dakika bu şekilde masaj yaparak ve bunu düzenli bir hale getirerek Zu San Li noktasının faydalı olup olmadığını kendi deneyimlerinizle test edebilirsiniz.

  Denemekten zarar gelmez demiş miydik?

  Sağlık dolu, musmutlu bir ömrünüz olması dileğiyle...

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?