Aman Dikkat: Çok Fazla Şeker Tükettiğinizi Gösteren 9 Acı İşaret

Favorilerime
Ekle

Şeker hastalığı ne yazık ki oldukça yaygın ve zorlu bir rahatsızlık. Özellikle ilerleyen yaşlarda kendini fazlasıyla belli eden bu hastalık ne yazık ki zaman zaman da sinsice ilerliyor ve bir gün ansızın kendini belli ediyor.

Tam da bu yüzden gün içinde yediklerinize, içtiklerinize dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Başta şeker hastaları ve ailesinde bu rahatsızlıktan muzdarip insanlar olmak üzere aslında herkesin şeker tüketimi konusunda bilinçlenmesi ve tükettiği şeker miktarını ölçülü miktarlarda tutması büyük önem taşıyor.

Peki, günlük hayatımızda şekerli yiyecek ve içecekleri abartılı bir şekilde yediğimizi, şeker tüketimininde aşırıya kaçtığımızı nasıl anlayabiliriz?

Buyurunuz, çok fazla şeker tüketmenin vücudumuzdaki belirtilerini hep birlikte keşfedelim!

Sağlıklı, upuzun bir ömrünüz olsun.

Ne kadar yerseniz yiyin kendinizi sürekli aç hissediyorsanız...

Düzenli bir şekilde yemek yemenize rağmen kendinizi sürekli aç hissediyorsanız fazla şeker tüketiyor olabilirsiniz. Çünkü fazla şeker, kan şekerini gereğinden fazla yükseltir. Yükselen kan şekeri de hücrelerin ihtiyaç duyduğu glikozun hücrelere girmesini engeller. Enerjisiz kalan hücreler de bunu size açlık hissi olarak yansıtır.

Bu kısır döngüden kurtulmanın yolu da elbette ölçülü, sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenmekten ve kan şekerini olabildiğince normal seviyelere çekebilmekten geçiyor.

Aynı şekilde sürekli ağzınızın kuruduğunu düşünüyor, susuzluk çekiyorsanız...

her-gun-uyanir-uyanmaz-su-icmek

Şeker tüketimi, tahmin edebileceğiniz gibi su içme ihtiyacını da birlikte getiriyor. İşte bu şeker tüketimi bir de aşırıya kaçtığında, dehidrasyondan kaçınmak için sık sık su içme isteğiyle doluyor, sürekli ağız kuruluğu çekiyorsunuz.

Bu sorunla baş etmek için her susadığınızda çay-kahve ya da asitli içeceklerden uzak durmalı ve doğrudan su içmelisiniz. Elbete şeker tüketiminden de olabildiğince kaçınmalı ve vücudunuzun dengesini bulmasını sağlamalısınız.

Sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız...

Kendinizi sürekli tuvalet kapılarının önünde buluyor, 5 dakikada bir tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız aman dikkat! Çünkü kan şekeri fazlaca yükseldiğinde böbrekler doğru bir şekilde çalışamaz ve bu sorun da kendini sürekli tuvalete gitme isteği olarak gösterir.

Bir anda hiçbir sebep yokken kilo vermeye başladıysanız...

Kilo verdiğiniz için memnun olabilirsiniz ama diyet ya da spor yapmıyorsanız, günlük hayatınızda en ufak bir değişiklik bile yapmamanıza rağmen kilo vermeye başladıysanız bir durup düşünmenizde fayda var. Çünkü fazla şeker nedeniyle oluşan sık sık tuvalete gitme, hücrelere glikoz girememesinden oluşan açlık hissi nedeniyle hücrelerin yağ yakmaya başlaması gibi durumlar kilo vermenize neden oluyor olabilir. Bu da sağlıksız bir durumla karşı karşıyasınız demek.

Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız...

Fazla şeker tüketildiğinde, vücuttaki fazla glikoz doğru bir şekilde emilemez, depolanamaz. Bu da hücrelerin hep daha fazla çalışmasını gerektirir. Haliyle siz de kendinizi her zamankinden daha çok yorgun hissedersiniz.

Herhangi bir şeye konsantre olmakta zorlanıyorsanız...

Yüksek kan şekeri, tıpkı diğer hücrelerin olduğu gibi beyin hücrelerinin de glikoza erişimini zorlaştırıyor. Enerjisiz kalan beyin hücreleri de ne yazık ki sağlıklı bir şekilde çalışamıyor. Bu da düşünme, konsantre olma ve karar verme gibi önemli aktiviteleri olumsuz etkiliyor.

Cildiniz her zamankinden çok daha fazla kuru bir hal aldıysa...

cilt-lekeleri-1

Fazlaca şeker tükettiğinizde sık sık tuvalete gitmek gibi durumlarla karşılaşacağınızdan söz etmiştik. İşte bu durum da haliyle vücudun gereğinden fazla su kaybetmesine neden oluyor. Cildiniz de susuz kaldığı için kuruyor. O yüzden şeker tüketirken dikkatli olmanız, sağlıklı şekerleri ölçülü bir şekilde tüketmeniz daha da önemli oluyor.

Vücudunuzda oluşan yaralar ve kesikler çok yavaş iyileşiyorsa...

Kan şekerinin aniden yükselmesi, damarlarda geçici ya da kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde işleyemediği damarlar da yaraların, kesiklerin daha geç iyileşmesine yol açıyor.

Sinirleriniz her şeye çok çabuk bozulmaya başladıysa...

http://www.chatelaine.com/health/wellness/how-you-deal-with-stress-more-important-than-the-amount-you-have/ | chatelaine

chatelaine

Beyin hücreleri yeterli glikozu bulamadığından, doğru bir şekilde çalışamıyor. Bu durum da bizi duygudan duyguya sürüklüyor ve aşırı sinirlenmekten tutun depresyona kadar birçok olumsuz ruh haline sokuyor.

Sözün kısası, eğer bu belirtilerden birkaçını ya da hepsini yaşadığınızı hissediyorsanız şeker tüketiminizi mutlaka sınırlandırmalı ve daha sağlıklı beslenmeye başlamalısınız. Tabii ki en yakın zamanda uzman bir doktora gözükmeyi de unutmamalısınız. Aman diyelim, sağlık bu, ihmale gelmez.

Kaynak: Bright SideDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?