uyurken-bile-yag-yakan-karisim-one-cikan

Rüya mı Bu: Uyurken Bile Yağları Yaktığı İddia Edilen Yoğurt Kürü

Favorilerime
Ekle

Yağ yakmak olsun, kilo vermek olsun, bunlar hep ciddi ve bir o kadar da zorlu şeyler, bir kere bunu bir kabul edelim.

Bazen yeri geliyor "su içsek yarıyor" mesela, bazen yeri geliyor yaptığımız diyet sonucu kilo bile alabiliyoruz.

İşte tam da bu yüzden olabildiğince doğal ürünlerden destek almaya çalışanlara iddiası büyük bir yoğurt küründen söz edeceğiz şimdi. Uyurken bile yağ yakımını devam ettirdiği iddia edilen bir kür.

Üstelik öyle de basit malzemelerle hazırlanıyor ki... İnsan, öğrenir öğrenmez denemek istiyor.

Sizi daha fazla merakta bırakmadan, bu yoğurt kürü nelerden oluşuyor, nasıl kullanılıyor anlatmaya başlayalım.

"Siz zaten yaparsınız ama biz yine de söylemiş olalım" notu: Eğer ciddi bir rahatsızlığınız ya da alerjiniz varsa karışımı kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Hemen her evde olan malzemeler demiştik: Yoğurt, limon suyu, zerdeçal ya da pul biber

Neredeyse bir mucize olduğu iddia edilen bu yağ yakan yoğurt kürü tarifine geçmeden önce içindeki malzemeleri bir bir tanıyalım, hangisi ne işe yarıyor, vücudumuzda nasıl etkiler yaratıyor, öğrenelim.

Yoğurt kürünün ana malzemesi diyebileceğimiz yoğurt, bildiğiniz üzere birçoğumuz için en faydalı besin maddelerinden biri. Yağ yakımına nasıl katkı sağlıyor derseniz, onu da hemen açıklamış olalım: Yoğurt, içinde bulunan kalsiyum, potasyum gibi mineraller, farklı aminoasitler ve faydalı bakteriler sayesinde sindirim sisteminin en yakın arkadaşlarından biri.

Öyle ki yoğurt, düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki fazla yağın dışarı atılması için hücrelere büyük bir destek veriyor, sindirim sistemini olumsuz etkileyen zararlı bakterilerin yok olmasını sağlayarak kilo vermeyi hızlandırıyor.

Yoğurdun bu özelliklerine taze sıkılmış limon suyunun da eklenmesiyle karışım daha da etkili bir hale geliyor tabii. Çünkü limon da vücudun pH dengesini düzenleyerek vücudun alkali dengesini koruyor. C vitamininden gelen antioksidan etkisi de düşünüldüğünde limon, diyet yapan hemen herkesin beslenme programında mutlaka kendine yer buluyor.

Son olarak yoğurt kürüne eklemeniz gereken zerdeçal ya da pul biberden de söz edelim. Zerdeçal, özellikle karaciğer yağlanması konusunda vücuda en büyük destek veren isimlerden. Hal böyle olunca yağ yakımı için kullanılacak bir karışımın da olmazsa olmazlarından sayılıyor.

Onun yerini alabilecek nadir isimlerden olan pul biber de içindeki kapsaisin adlı bir madde sayesinde zayıflamaya yardımcı oluyor. Bu madde vücuttaki sıcaklık ve basınç dengesini kurmada oldukça etkili olduğundan vücudun ihtiyaç duymadığı yağların da hızla yakılıp vücuttan uzaklaştırılmasını sağlıyor.

Tüm bu maddeler doğru bir şekilde bir araya getirildiğinde de güç birliği oluşturup vücuttaki yağları hızla yakıyorlar. Üstelik iddiaya göre bunu biz uykudayken bile yapabiliyorlar.

Sıra geldi en merak edilen kısma: Uyurken bile yağ yakmanızı sağlayan yoğurt kürü tarifi ve kullanımı

onceuponafoodblog

onceuponafoodblog

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı yoğurt (Ev yapımı olması ve organik sütle hazırlanmış olması elbette daha iyi olacaktır)
 • 1/2 limonun suyu
 • 1 çay kaşığı toz zerdeçal ya da pul biber
 • Nasıl Yapılır?

  Bir kaseye yoğurdu alın, üzerine taze taze sıktığınız yarım limonun suyunu ekleyin. Ardından dilerseniz 1 çay kaşığı toz zerdeçalı dilerseniz de 1 çay kaşığı pul biberi ekleyip güzelce karıştırın. İşte bu kadar.

  Eğer zerdeçal ve pul biberi aynı anda kullanmak isterseniz her ikisinden de yarım çay kaşığı kadar karışıma eklemeniz yeterli olacaktır, aklınızda bulunsun.

  Nasıl Kullanılır?

  Hazırladığınız bu yoğurt kürünü yatmadan en az 30 dakika önce yiyin ve yedikten sonra üzerine herhangi bir şey tüketmediğinizden emin olun. Karışımı 2 hafta boyunca her akşam uyguladıktan sonra 1-2 gün ara verin. 2 haftada bir, 2 günlük bir ara vererek yoğurt kürünü dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

  En başta uyarılarımızı sıralamıştık ama yeniden hatırlatmadan bitirmek istemeyiz. Eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa, herhangi bir malzemeye karşı ciddi alerjik reaksiyonlar gösteriyorsanız, bu yoğurt kürü da dahil olmak üzere hiçbir ürünü, doktorunuza danışmadan tedavi amaçlı kullanmayın, sağlığınızı riske atmayın.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  3

  Antalya072 Eylül 2018 22:11
  Ben Erkek olduğum için ve tek başıma yaşadığım için evimde ev yapımı organik yoğurt bulunması biraz zor.Hazır yoğurtla bu kürü uygulasam olur mu ? Yoksa hiç bir işe yaramayacaksa uygulamamak daha iyi olur sonuçta yani işe yarar mı ?
  Yanıtla
  Zeynep Çetin 3 Eylül 2018 12:33
  Yanıtla
  Hazır yoğurt da işe yarayacaktır. :)
  Füsun Sekban Güngör2 Ağustos 2017 22:29
  15 gün yaptım biberle kilo verdim 1 hafta ara verdim şimdi 15 günlük yine başladım ama bunu yaparken oturmadim tepeleme yemedim boğazımı tuttum her sabah bir saat yüzdüm 1 ay 9 kilo
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?