Yumurta Kabuklarını Asla Çöpe Atmamanız Gerektiğinin 11 Kullanışlı Kanıtı

Favorilerime
Ekle

Hem ekonomik hem de besleyici ve doyurucu bir yiyecek söyleyin desek ilk aklınıza geleceklerden olur yumurta.

Tıpkı patates gibi onun da her hali ayrı bir enfestir, tam da bu nedenlerle buzdolaplarının demirbaşlarından sayılır kendisi. İyi ki de öyledir zaten!

Sadece kabuğunun bile nasıl faydalı olduğunu öğrenince yumurtaya bir kez daha hayran olmamak elde değil.

Sözün kısası, afiyetle yediğiniz o yumurtaların kabuklarını doğrudan çöpe atmayın, bakın onlarla ne çok şey yapabilir, onlardan nasıl farklı şekillerde faydalanabilirsiniz...

Nasıl kullanmanız gerektiğiyle başlayalım

Yumurta kabuklarının çok faydalı olduğunu, farklı farklı birçok yerde kullanabileceğinizi söyledik, bu sıra dışı kullanım alanlarını bir bir anlatalım dedik. Ancak, her şeyden önce bilmeniz gereken yumurta kabuklarını nasıl kullanmanız gerektiği aslında...

Çünkü yumurta kabukları üzerinde zararlı maddeler de barındırabilen, dolayısıyla da öylece kullanılmaması gereken bir ürün. O yüzden kabukları bir kenarda biriktirdikten sonra su ve sirke karışımının bulunduğu bir tencereye alın ve güzelce kaynatın. Böylece üzerindeki zararlı maddelerin büyük bir çoğunluğunu temizlemiş olacaksınız.

Bitti mi? Tabii ki hayır.

Yumurta kabuklarını fırınlamayı da unutmamalısınız

Yumurta kabuklarını sirkeli suda kaynattıktan sonra sudan çıkarın ve bir tepsiye dizip fırına atın. Fırında da 30 dakika kadar en az 100 derecede bekletin. Tertemiz olan yumurta kabukları kullanıma hazır!

Yumurta kabuklarını toz haline getirip birkaç malzemeden destek alarak maskeler hazırlayabilirsiniz

Yumurta kabuklarını güzelce temizledikten sonra rondodan geçirerek incecik toz haline getirin. Ardından içine cilt tipinize göre yumurta akı, bal ya da zeytinyağı ekleyerek karıştırın ve yüz maskesi olarak kullanın. İçindeki bolca kalsiyum ve diğer yararlı mineraller sayesinde cildinizi temizleyen ve yaşlanma karşıtı bir etki yaratan bu maskeyi çok seveceksiniz, eminiz.

Yumurta kabuklarıyla bardaklarda ve çaydanlıklarda kalan çay-kahve izlerini temizleyebilirsiniz

Çıkma konusunda inat eden çay ve kahve lekelerinden kurtulmak için yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Kirli bardak ya da çaydanlığın içini sıcak suyla doldurun ve içine yumurta kabukları atıp bekletin. Ardından fzla suyu süzdürüp yumurta kabuklarıyla hafif hafif ovarak kirli bulaşıklarınızı temizleyin. İşte bu kadar!

Yumurta kabuğunun içindeki bolca kalsiyumdan faydalanarak kemik erimesiyle mücadelenizi kolaylaştırabilirsiniz

Yumurta kabuklarını toz haline getirip yaptığınız yemeklere serpiştirerek ya da taze sıkılmış limon suyuyla bir araya getirip tüketerek içindeki bolca kalsiyumdan yararlanabilir, kemik erimesine karşı vücudunuzu daha güçlü bir hale getirebilirsiniz. Ancak bu yöntemin faydalı olduğuna dair yeterli bilimsel kanıtlar bulunuyor. Bu nedenle eğer ciddi bir rahatsızlığınız varsa öncesinde mutlaka doktorunuza danışmanız büyük önem taşıyor, bizden söylemesi.

Evde filtre kahve yapıyorsanız yumurta kabuklarından destek alarak kahvenin tadını yumuşatabilirsiniz

Evde filtre kahve yapıp içmeyi seviyor ama kullandığınız kahvenin tadının çok sert olduğunu düşünüyorsanız demlemeden önce kahvenin üzerine biraz yumurta kabuğu serpiştirerek kahvenin içimini yumuşatabilirsiniz.

Yumurta kabukları ve bir dilim limondan destek alarak çamaşırlarınızın bembeyaz olmasını sağlayabilirsiniz

Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra asla ilk günkü gibi bembeyaz olmamalarından yakınıyorsanız yaklaşın böyle. Soyduğunuz o yumurta kabuklarını çöpe atmayın, bir kenara ayırıp bir dilim limonla bir araya getirin. Ardından tercihen keten, sağlam bir bezin içine limon ve yumurta kabuklarını koyup ağzını güzelce sarın. Kabukların ve limonun içinden asla çıkmaması için bezi sıkıca sarmayı ihmal etmeyin.

Ardından hazırladığınız bu bezi kirli çamaşırlarınızla birlikte çamaşır makinesine atın. Yıkama işlemi tamamlandığında çamaşırlarınızın makineden bugüne kadar hiç olmadığı kadar beyaz çıkacağını göreceksiniz.

Yumurta kabuklarını muz kabuğu ve kahveyle karıştırıp solan çiçeklerinizin toprağına koyarak onları canlandırabilirsiniz

Bu karışımın nasıl yapıldığını daha detaylı öğrenmek isterseniz sizi Solan Çiçekleri Sadece 3 Malzemeyle Canlandıran Karışım yazımıza doğru da alabiliriz.

Bahçe ya da saksıdaki çiçekleri haşerelerden uzak tutmak için de yumurta kabuklarından destek alabilirsiniz

Yumurta kabuklarını küçük parçalar haline getirin ve haşerelerden uzak tutmak istediğiniz bitkilerin topraklarına serpiştirin. Çeşitli kimyasallarla toprağa ve bitkiye zarar vermektense en doğalından haşerelerle mücadele edin. Mis.

Yumurta kabuklarını bu şekilde neredeyse bir bütün halinde tutarak içinde bitki yetiştirebilirsiniz

Yumurta kabuğu içeriğinde mineraller sayesinde minik bitkiler için en ideal saksılardan biri aslında. Yalnız dikkat, çiçekçinizden bitki alırken mutlaka danışın ve küçük saksılarda yetişen bitkilerden edinin. Aksi halde yumurta kabuğu çok küçük gelecek ve bitki kökleri hava alamadığı için bitkiniz solacaktır, aman dikkat.

Son olarak, yumurta kabuklarını boyayıp dilediğiniz şekilde yerleştirerek eşyalarınızın havasını değiştirebilirsiniz

webindia123

webindia123

İster bir çerçeve ister bir saksı olsun, fark etmez, evde renklendirmek ve yenilemek istediğiniz hemen her eşyayı yumurta kabuklarını kullanarak bambaşka bir havaya sokabilirsiniz. Dilediğiniz şekil ve renkleri kullanarak yapacağınız bu çalışma oldukça eğlenceli geçecek üstelik!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?