Neden Makarnayı Haşladığınız Suyu Asla Dökmemelisiniz?

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
235951 takipçi1761 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
Cemre Özgüzel
Mart 15, 2017
Duygu Arslan
Ağustos 28, 2018
Vestel
Ocak 2

Makarnayı haşladıktan sonra suyu lavabodan aşağı döküyorsanız çok büyük hata yapıyorsunuz. Çünkü makarna suyundaki birçok vitamini de böylelikle ziyan ediyorsunuz.

Şöyle açıklayalım; makarnanın içerdiği tiamin, riboflavin, niasin, pridoksin, folik asit gibi vitaminler suda çözülebiliyor ve makarnayı haşladığınız suyu döktüğünüz anda aslında bu sağlık deposunu da boşa harcamış olabiliyorsunuz.

Daha da ilginci, şimdiye kadar boşa harcadığınız makarna suyuyla yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki...

Makarna haşlama suyunu dökmeyip soslu makarnanın üzerine ekleyerek ona çok farklı bir tat kazandırabilirsiniz

Biz demiyoruz, Michelin yıldızlı şef Andrew Carmellini diyor. Süzgeç yerine bir kap yardımıyla makarnayı haşlandığı tencereden alıp önce sosu sonra da makarnanın haşlama suyunu eklerseniz çok daha lezzetli, bildiklerinizden çok farklı bir makarna elde edeceksiniz.

Detayları şurada: Michelin Yıldızlı Şefe Göre Aslında Makarnayı Nasıl Pişirmelisiniz?

Pilav, çorba gibi yemeklerde kullanabilirsiniz

makarna-suyu-corba

Çorbanın lezzetini ve besleyiciliğini artırmak için ayırdığınız makarna suyunu kullanabilir ya da pilav yaparken eklediğiniz normal suyun yerine bu makarna suyunu kullanarak onu daha leziz hale getirebilirsiniz. Sadece bu yemeklerde değil ayrıca böreklerde yufka arasına sos olarak ya da ekşili köftenin terbiyesinde ve pizza hamurunda kullanacağınız makarna suyu sizi şaşırtacak derecede işe yarayacak, emin olun.

Çiçeklerinizi sulayabilirsiniz

Evet yanlış duymadınız, makarna suyu balkon ve bahçedeki saksı çiçekleriniz için de çok faydalı. Mineral ve vitaminler açısından zengin olan makarna suyu bitki ve çiçeklerinizin hızla büyümesini sağlıyor. Burada tek dikkat etmeniz gereken suyun tuzlanmamış olması ve kesinlikle soğumuş olması.

İnatçı lekelere sahip bulaşıklarda kullanabilirsiniz

wikihow

wikihow

Bulaşıkları makarna suyunda yıkamayın tabii ama onu bir türlü çıkmayan inatçı lekelerden kurtulmak için kullanabilirsiniz. Zira nişasta o lekelerin kolayca çıkmasına yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken bu lekelere sahip bulaşıkları kısa bir süre makarna suyu içinde bekletmek, sonrasında bulaşıkları her zamanki gibi yıkamaya devam etmek.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

0 yorum yapılmış
Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?