cig-tavuk-eti-beyaz-cizgi--one-cikan

Aman Dikkat: Çiğ Tavuk Etinin Üzerindeki Beyaz Çizgiler Ne Anlama Geliyor?

Favorilerime
Ekle

Bildiğiniz gibi son zamanlarda tavuk eti üzerine çeşitli söylentiler dolaşıyor, bu da herkesin kafasında tavuk etiyle ilgili soru işaretleri oluşmasına neden oluyor tabii.

Üstelik bu durum sadece bizim ülkemizde böyle değil. Dünyadaki birçok insan, şu an tavuk eti yeme konusunda bir hayli tereddütlü. İşte tam da bu yüzden konuyla ilgili araştırmalara kulak kabartmak daha bir önemli.

Sözün kısası, bugün "ben evime tavuk sokmuyorum artık" diyenlerin de "protein için tavuk yemeden olmaz" diyenlerin de öğrenmesi gereken bir konudan söz edeceğiz: Tavuk etinin üzerindeki o beyaz çizgiler ne anlama geliyor?

Buyurunuz, daha fazla merakta bırakmadan bir bir anlatmaya başlayalım.

Açıklığa kavuşsun: Tavuk etinin üzerindeki beyaz çizgiler tam olarak ne?

goodhousekeeping

Pişirmek için aldığımız tavuk etleri genel olarak pembemsi bir renge sahip oluyor, bunu zaten biliyoruz. Ama biraz daha dikkatlice düşününce üzerinde beyaz çizgiler olan tavuk etleriyle karşılaştığınızı da hatırlayacaksınız muhtemelen. İşte tavuğun üzerindeki o beyaz çizgiler nereden geliyor hiç düşünmüş müydünüz?

Tavuk etindeki bu beyaz çizgiler, aslında tavukta bir kas bozukluğu olduğunun göstergesi. Zaten dikkatli olarak incelediğinizde, bu beyaz çizgilerin tavuk etinde bulunan kaslara paralel bir şekilde durduğunu da kolayca görebiliyorsunuz.

Sorunun nedenini bilmeli: Bu kas bozukluğu bizi nasıl etkiliyor?

enchantedspoon.blogspot

Tavuk etinde bulunan beyaz çizgilerle ilgili araştırmalar yapan bir hayvan sağlığı grubu olan Compassion in World Farmig, elde ettiği çarpıcı sonuçlarla bu aralar pek bir gündemde. Hatta şöyle bir video paylaşarak insanları bilinçlendirme çalışmasına başladılar bile.

Neden mi?

Çünkü tavuk etinde bulunan bu beyaz çizgiler, tavuğun yetiştirilme koşullarının sağlıksız olduğu, doğal olarak bunun tüketenler için de sağlıksız olabileceği anlamına geliyor. Araştırmalara göre bu kas bozukluğu etin lezzetini, kalitesini hatta yağ oranını bile etkiliyor.

Dikkat kesiliyoruz: Araştırmacılar beyaz çizgili tavuk eti hakkında neler söylüyor?

seriouseats

Italian Journal of Animal Science'ın 2013 yılında paylaştığı bir araştırmaya göre beyaz çizgileri olan tavuk göğsü, çizgisiz bir tavuk göğsüne oranla %224 daha fazla yağ içeriyor mesela.

Teksas ve Arkansas Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar da bu araştırmayı destekliyor üstelik. 2016 yılında paylaşılan sonuçlara göre, beyaz çizgili tavuk eti sayısı yıllar geçtikçe artıyor. Öyle ki araştırmacılar, 285 kanatlı hayvanın %96'sında beyaz çizgiler olduğunu fark ediyor.

Olmasa keşke: Beyaz çizgiler neden oluşuyor?

independent.co.uk

Hayvan sağlığı üzerine çalışan Compassion in World Farmig (CIWF), tavukların yetiştirildiği çiftliklerin bu beyaz çizgilerin oluşup oluşmaması konusunda çok etkili olduğunu savunuyor.

CIWF'ye göre, tavuklardaki hızlı büyüme ve hızla artan kas miktarı beyaz çizgilerin artışında büyük rol oynuyor. Bu nedenle de doğal ortamında yetişen tavuklar hızlı üretim tavuklara göre kesinlikle çok daha fazla besleyici ve sağlıklı değere sahip oluyor.

Doğal ortamında yetişen tavuk candır: Tavuklar neden bu şekilde yetiştiriliyor?

heraldsun

Çiftliklerde sağlıksızca beslenen bu tavukların sebebiyse tahmin edeceğiniz üzere tavuk etine talebin fazla olması ve bunu karşılamak için üreticilerin kötü sonuçlar doğurabilecek yollara başvurması.

Düşünsenize, ortalama tavuk tüketimi 1970'den bu yana neredeyse 3 katına kadar artmış. Tavukların doğal ortamında sağlıkla yetişmesini beklemek böyle bir tüketim çılgınlığı içinde daha da zor bir hal almış.

Aman diyelim: Tüketici olarak bu konuda nelere dikkat etmeliyiz?

aol.co.uk

Konu bu kadar önemli olunca elbette tüketici olarak daha dikkatli davranmamız gerekiyor. Tavuk etinin kırmızı ete göre daha ekonomik olduğu da düşünüldüğünde ondan tümden vazgeçmek gibi bir durum öyle kolay kolay mümkün olmuyor tabii.

O zaman, tavuk eti alırken güvenilir yerleri tercih etmek ve eti almadan önce mutlaka güzelce kontrol etmek önem taşıyor. Özellikle tavuğun kaslarına paralel şekilde uzanmış beyaz çizgiler görürseniz o etlerden uzak durmanızda yarar var.

Kısacası, alacağınız tavuk etinin soluk pembe bir renge sahip olduğundan ve üzerinde beyaz çizgiler olmadığından emin olun. Sağlığınıza olumsuz etkileri olabileceğini düşündüğünüz tavuk etlerindense kesinlikle uzak durun.

Kaynak: thekitchn.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Gülalek30 Ağustos 2021 21:02
Benimde doğal "gezen tavuklarım var",bahçeli bir evde yaşıyorum. Bazı bilgilere göre 1 tavuk başına en az 1 metrekarelik bir alan kalmalı, yoksa tavuklar kümes tavukları değil bildiğimiz çiftlik tavukları olur (mesela: 200 metrekarelik bir alanda 5.000 tavuk).
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?