Bildiğinde Mükemmel Kıvamda Pastacı Kreması Yapma Garantili 7 Püf Nokta

Favorilerime
Ekle

Evde pasta yapmak ayrı bir keyif... En sevdiklerinizle dolu bir sofraya pastayı getiren siz olduğunuzda, doğum günü veya özel günün önemi bir anda en az beş katına çıkıyor, bunu hepimiz iyi biliyoruz. Eh hal de böyle olunca bazı püf noktalarını bilip siz de kolaylıkla pasta hazırlayabilirsiniz.

Mesela krema! Başlı başına bir bela olabiliyor. Kıvamı ağlatır cinsten olduğunda o güzelim pandispanya ve meyveler adeta can çekişiyor. Ama merak etmeyin! Şimdi en lezzetli pastacı kremasının nasıl yapıldığına dair minik bir yazı okuyacaksınız. Eh eğer biz de sizi iyi tanıdıysak en yakın zamanda yapmak üzere notlarınızı alacaksınız.

Püf noktalara geçmeden, işinizi biraz daha kolaylaştırmak adına şuraya pastacı kreması tarifi, şuraya da pofuduk pandispanya keki tarifini bırakıyoruz.

Minik not: İçinde pastacı kremasının yapılışının da olduğu doğum günü pastamızın videosunu da şuraya bırakalım, dilerseniz pastacı kreması kısmını izleyerek bütün bu püf noktaları tek tek görebilirsiniz.

Light falan olmaz: Yağlı Süt Kullanın

yagli-sut

Muhallebi kıvamındaki tatlılarda veya dondurmalarda hiç istenmeyen süt, yağ oranı azaltılmış süttür. Sütün yağı kıvam vermeyi kolaylaştıracağı gibi bekledikçe güzelleşen lezzetin nirvanaya ulaşmasına yardımcı oluyor.

Hal böyleyken, diyetteyiz diye pastacı kremasının kıvamını ve tadını bozmayalım, lütfen.

Çırpma kaslarını görelim: Yumurta sarılarını iyi çırpın

Yumurta sarılarını şekerle iyice çırpmak kek ve türevlerini iyi kabartmaya yardımcı olsa da bizim konumuzda pürüzsüz bir lezzet kapısının anahtarı.

Yüksek devirde çırpılan yumurta ve şeker, nefis kıvamıyla göz dolduracak.

Bağlayıcı onlar: Un ve nişastayı elemeyi unutmayın

Eh hadi o pürüzsüz kıvamıyla göz dolduran yumurta sarısı ve şekerin nefisliğini elemeden koyduğumuz kuru malzemelerle bozmayalım.

Eleyelim de bozulmasın güzeller güzeli dokumuz.

Temperlemek de dersin: Yumurtalı karışımı süte ilave ederken ısıyı dengeleyin

sutu-temperlemek

Ocakta ısınan sütün birden yumurtalı karışımla karışması, yumurtanın pişmesine neden olacaktır. Eh bu da haliyle bütün işlemleri bir kez daha yapmanıza sebebiyet verecektir.

Gelin biz hiç riske atmadan temperleme işlemimizi yapalım. Nedir bu temperleme? İki farklı sıcaklığı iki malzemeyi de üzmeyecek şekilde aynı ısıya getirmek. Peki nasıl? Bir kepçe süt, yumurtalı karışıma yavaş yavaş eklenir. Böylece ne süt, ne de yumurtalı karışımın keyfi kaçmaz.

Bırakmak yok: Kıvam alıncaya kadar hiç durmadan çırpın

Gelelim iki karışım birleşip, ocakta kıvam alma aşamasına. Burası çok önemli! Şöyle ki hep aynı yöne ve hiç bırakmadan karıştırmak gerekiyor. Neden mi? Malum un ve nişastalı bir karışım hem de bol yumurtalı çabuk kıvam alma eğilimi gösterecektir. Aslında çabuk kıvam alma hoş gözükse de dikkat ister...

Malum dibi tutar ve bütün bu adımları tekrarlamak gerekir. Siz tedbiri elden bırakmayın.

O kıvam o parlaklık: Tereyağı ilave edin

Ocaktan alıp, kıvama hayran olurcasına karıştırırken, gelin bunu güzel bir amaç için yapalım. tereyağını nefis parlaklığını bizimle paylaşmak üzere ekleyelim ve kremanın kendi ısısıyla eriyene kadar karıştıralım.

Hem kıvam hem de parlaklık için nefis!

Bitmedi: Kullanmadan önce çırpın

kingarthurflour

kingarthurflour

Eh o kadar özene bezene hazırladığınız kremayı, kusursuz haliyle sunmak isterseniz; iyice soğuduktan sonra çırparak kullanmanızla taçlandırabilirsiniz. Bizden söylemesi, sonra duymadık bilmiyoruz demek yok!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?