Tam Ölçülü Olmasının Sırlarıyla: Meyane (Roux) Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Çorbalarda ve soslarda sık sık kullandığımız, yemeklere kıvam veren roux yani bir diğer adıyla meyane aynı zamanda lezzet katarak yemeklerimizi şenlendiriyor. Mutfakta hayatımızı kolaylaştırdığı gibi pratikliği ile de basit bir lezzet verici oluveren bu nefis sosu yapmanın bazı püf noktaları var. Gelin hep birlikte roux nedir, meyane malzemeleri nelerdir, roux nasıl yapılır hep birlikte öğrenelim.

Roux (Meyane) nedir?

Tencerede buluştukları gibi mutfakta misler gibi kokan un ve tereyağından oluşan bir tür sos aslında roux. Fransızca ismiyle "ru" şeklinde okuyor olsa da hepimizin bildiği klasik meyane aslında. Ana malzemeleri tereyağı ve undan oluşan, kavrularak hazırlanan bir sos. Özellikle çorba ve sulu yemekleri koyulaştırmak ve kıvam almasını sağlamak için kullandığımız bu leziz sosun aslında pek çok çeşidi var. Şimdi bu sosu biraz daha yakından tanıyalım.

Meyane yaparken dikkat etmeniz gereken en temel püf noktasından bahsedelim öncelikle. Roux sosunu en doğru kıvamda yapmak için tereyağını ve unu eşit miktarda kullanmanız gerekiyor. Bir de unun kokusu çıkana kadar kavurmanız ve topaklanmaması için sürekli karıştırmanız gerek. Yazının devamında roux sosu en iyi kıvamda yapmanın sırrını da anlatacağız.

Roux (Meyane) malzemeleri nelerdir?

roux-meyane-sos

Şimdi gelelim meyane yapımını adım adım anlatmaya. Öncelikle ihtiyacınız olan malzemeler un ve tereyağını mutfak tezgahında hazır edin. Bu aşamada un ve tereyağının birbirlerine orantılı şekilde kullanılması gerekiyor. Aksi takdirde yağı fazla kaçabilir ya da unu az gelebilir. Bu durumda sosunuzun kıvamında sorunlu yaşayabilirsiniz. Örneğin orta boy tencere yemeği ya da çorba için 1 yemek kaşığı un ve 1 yemek kaşığı tereyağı ile meyane yapmanız yeterli olacaktır.

Roux (Meyane) nasıl yapılır?

https://yemek.com/tarif/besamel-sos/ | Beşamel Sos Tarifi

Beşamel Sos Tarifi

Malzemelerimizi hazırladığımıza göre gelelim meyane nasıl yapılır sorusunun cevabına. Klasik bir meyane yapmak için öncelikle eşit miktarda un ve tereyağı kullanalım. Tencereye 1 yemek kaşığı tereyağını alın ve kısık ateşte eritin. Daha sonra 1 yemek kaşığı unu ilave edin ve tel çırpıcı yardımıyla sürekli karıştırarak renk değiştirinceye kadar 2-3 dakika kavurun. İşte roux (meyane) hazır!

Aslında birçok sosun temeli olan roux tarifini sıklıkla beşamel sos yaparken kullanıyoruz. Ayrıca tavuk suyu çorbasıbrokoli çorbası gibi birçok çorbada da kıvam vermesi için yardım alıyoruz. Böylece sulu çorbalar meyane sayesinde kıvam alıyor ve lezzetleniyor.

Pişirme süresine göre farklı meyane çeşitleri de yapılabilir elbette. Basitçe un ve tereyağını kavurduğunuzda ilk aşamasında 2-3 dakika kavrulan haline beyaz roux deniyor. Yaklaşık 4-5 dakika kavrulduğunda sarı roux ve 7-8 dakika kavrulduğunda ise kahverengi roux olarak biliniyor. Daha yoğun lezzetlerden hoşlanıyorsanız sarı ya da kahverengi roux hazırlayabilirsiniz. Çorba tarifleri için klasik beyaz roux hazırlamanız yeterli olacaktır.

Roux (Meyane) yapmanın püf noktaları

Tam kıvamında meyane yapmanın sırlarını artık açıklayalım. Öncelikle kullanacağınız un ve tereyağı miktarı eşit olmalı ki yemeklere kıvam versin. Ayrıca tereyağı ile unun buluşma anında sürekli olarak karıştırın ki topaklanmasın.

Bir diğer püf noktası da yemeğin suyundan ya da çorbadan yavaş yavaş meyaneye ekleyerek içerisine yedirmek. Hazırladığınız meyaneyi yemeklere ya da çorbalara direkt eklerseniz topaklanma sorunu olabilir. Şimdi tüm püf noktalarına dikkat ederek nefis meyaneler hazırlayıp yemeklere kıvam verme zamanı!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?