Ziyan Olmasınlar: Yağı Fazla Kaçan Yemekler Nasıl Kurtarılır?

Favorilerime
Ekle

Mutfakta her türlü aksilik başınıza gelebilir. Yemeğin dibi tutabilir, kaynayan süt kesilebilir, yemek çok tuzlu ya da yağlı olabilir.

Ama şunu da bilmelisiniz ki mutfakta her şeyin bir çaresi var, yani artık hiçbir yemek bu küçük hatalar yüzünden çöpe gidip israf olmak zorunda değil.

Bugün yanlışlıkla yağı fazla kaçan yani olması gerekenden daha fazla yağlı olan yemekleri kurtarmanın yollarından bahsedeceğiz size. Artık üstünde bir tabaka yağ var diye hiçbir çorbayı, sulu yemeği çöpe dökmeyecek ya da onu bu şekilde yemeyi kabul edip midenizi boşuna rahatsız etmeyeceksiniz.

Hazırsanız başlıyoruz.

Çorbalardaki ve sulu yemeklerdeki fazla yağdan kurtulmak için: Bir küp buz

Buz, fazla yağı çekmede en fazla bilinen yöntemlerden biri. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. İlki bir kalıp buzu yemeğin içine atmak. Yemeğin üzerindeki fazla yağın hemen buzun etrafına toplandığını göreceksiniz. Yalnız bu yöntemde acele davranmanız gerekiyor, yani buz erimeden yağı kendi çevresine toplar toplamaz tencereden çıkarmanız gerekiyor. Yemeğinizin kıvamına zarar gelmesini hiç istemeyiz.

Buzla uygulayabileceğiniz diğer bir yöntem daha az riskli. Bir ya da iki küp buzu bir kağıt havluya sarın ve bu havluyu tencerenin üzerinde dolaştırın. Buz yağları mıknatıs gibi bir noktaya toplayacaktır. Ardından biriken bu fazla yağları kaşık yardımıyla tencerenin içinden alabilirsiniz.

İsraf yok: Bayat ekmek

Bir diğer çözüm ise yemeğin yağını şıp diye çeken ekmek dilimlerinden yardım almak. Tavada kızartma yaparken içine ekleyeceğiniz bir parça ekmeğin iç kısmı yağı çekecek ve böylece kızartma yağının sıçramasını da engelleyecektir. Bu yöntemi tencere yemeklerinde de kullanabilirsiniz. Tencerenin içine bir dilim bayat ekmek koyabilir, fazla yağı emdikten sonra tencereden çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda bu yöntemi pilavlar için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bırakın emsin: Çiğ patates

Özellikle yağı fazla kaçan çorba ve sulu yemeklerde çiğ patateslerden yardım alabilirsiniz. Soyup ikiye böldüğünüz çiğ patatesi tencerenin içine bıraktığınızda fazlı yağı içine çektiğini göreceksiniz. Ardından patatesi çıkararak hayatınıza devam edebilirsiniz.

Çorbalar kurtulsun: Marul yaprağı

Özellikle fazla yağlı çorbalar için kullanılan en farklı yöntemlerden biri de marul yaprağı kullanmak. Çorba tenceresinin üzerine bırakacağınız bir yaprak marul da fazla yağı çekecektir. Ardından marulu alın ve çorbanızı afiyetle için.

Kızartmalarda kesin çözüm: Kağıt havlu

mustardwithmutton.com

mustardwithmutton.com

Sulu olmayan yemeklerde ise kağıt havlu sorununuza çare olacaktır. Tek yapmanız gereken yemeğin üzerine kağıt havlu sermek ve yağı emmesini beklemek. Patates, patlıcan kızartmalarında tabağın hem altına hem de üstüne kağıt havlu koyabilirsiniz.

Afiyet olsun!

Not: "Tuzu fazla olan yemek nasıl kurtarılır?" diyorsanız onun için de şu içeriğimize bakabilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?