https://bigeatstinykitchen.com/2012/03/19/curried-tomato-and-sweet-potato-soup/ |bigeatstinykitchen.com

Bu Çözümler Mutfakta Hayat Kurtarır: Yemek Çok Tuzlu Olursa Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Olur ya, bazen mutfağınızın onca yıllık aşçısı olsanız dahi ani bir dalgınlıkla yemeğin tuzu fazla kaçar. Yemeğin içerisinde koyduğunuz salça beklediğinizden daha tuzlu olur. Minik bir sakarlıkla o tuzluk kaşla göz arasında ağzı açık bir şekilde yemeğin içine düşer. Acemi bir şefseniz o yemeğin tuzunu ilk aşamalarda ayarlamakta zorlanabilirsiniz.

Mutfak burası, mucizelerin olduğu kadar aksiliklerin de yeri. Ama üzülmeyin, emekleriniz boşa gitmeyecek. O çok tuzlu olan çorbalar, etiyle, sebzesiyle nefis olan tencere yemekleriniz asla yenmeyecek duruma gelmeyecek. Birkaç temel malzemeyle yemeğinizin lezzetini dilediğiniz hale getirmeniz mümkün. Paniğe gerek yok, en kurtarıcı çözüm noktalarıyla geliyoruz.

Siz yiyeceğiniz yemeklerin güzelliğini düşünün, tuz meselesini bu yöntemler halleder.

Tencere yemekleri çok tuzlu olursa nasıl kurtarılır?

En çok tuzlu olma problemi yaşanılan yemeklerin başında tencere yemekleri geliyor. Özellikle sebzeli ve bakliyatlı yemeklerde yaşanan bu problemin çok geleneksel ve her evde her zaman elinizin altında bulunan bir çözümü var. O da hepinizin bildiği üzere patates. Patates çok tuz çeken bir sebze. Kendisi piştiği zaman bile içerisine bolca tuz atılıyor ki lezzeti yerine gelsin. İçerisindeki lifli yapı yardımıyla fazla tuzu ve suyu içine çeker. Bunu yaparken nişastası da açığa çıkar ve yemeklere kıvam verir. Doğal kıvam artırıcı görevini de üstlenir.

Hal böyle olunca özellikle de tencere yemeklerinde doğal bir kurtarıcı rolüne girer. Oranlar yemeğinizin çok tuzlu ya da az tuzlu olmasına göre değişir ancak orta boy bir patates her daim yemeğinizin kurtarıcısı olacaktır. Orta boy bir patatesin kabuklarını soyun ve bütün bir halde yemeğinizin içerisine atın. Özellikle bütün bir halde atın diyoruz ki pişerken parçalara ayırılıp yemeğinizin içerisine karışmasın, erimesin. Ardından bir süre bu şekilde pişirme işlemine devam edin ve patatesi yemeğinizin içinden alın.

Bu patatesin yemeğinizin tüm tuzunu içine çekmiş olacak ve lezzetini dengeleyecektir. Eğer yemeğiniz çok tuzluysa içerisine birkaç tane patates atabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken şey su miktarını biraz artırmak. Çünkü patates tuzla beraber suyu da çekiyor. Aklınızda bulunsun.

Bir diğer tencere yemeği kurtarma yöntemi ise pirinç kullanmak. Pirinçler tıpkı patatesler gibi nişastalı yapıları sayesinde fazla tuzu emer ve yemeğe daha az tuzlu bir tat kazandırır. Tencerenizin büyüklüğüne bağlı olarak 1 avuç dolusu ya da 1 çay bardağı kadar pirinci yemeğinize ekleyin. Ardından pirinçler hafif yumuşayana kadar pişirin ve pirinçleri içerisinden alın. Ardından yemeğinizin daha az tuzlu olduğunu tadacaksınız.

Kırmızı et çok tuzlu olursa nasıl kurtarılır?

Hiç merak etmeyin. Etinizi kurtarmanın da yolları var. Eğer etiniz pişme aşamasında ya da marinasyon aşamasında çok tuzlu olduysa kurtarmanın birkaç yolu var. Henüz marinasyon aşamasında bunu farkettiyseniz ve tuz etinizin içerisine işlemişse içerisine bir miktar şeker ilave edin. Bal, pekmez gibi daha tatlı ürünler kullanarak marinasyonunuzu farklılaştırın ve tat dengesi oluşturun.

Etiniz pişme aşamasında çok tuzlu bir hale geldiyse sebzelerden yardım alın. Tuzsuz bir şekilde suyun içerisinde pişen sebzelerin içine aktarın ve sebzelerle birlikte güzelce pişirin ya da haşlayın. Sebzelerden aldığı yardımla tuzu azalacak olan etler hem ziyan olmamış olacak hem de değerlendirilmiş olacak.

Çorba çok tuzlu olursa nasıl kurtarılır?

bigeatstinykitchen.com

bigeatstinykitchen.com

Çorba tuzlu olduğunda yine yukarıda belirttiğimiz gibi patates ve pirinçten yardım alabilirsiniz. Ancak onu kurtarmanın ve lezzetlendirmenin çok başka bir yolu daha var. Mercimek, börülce gibi bakliyat bazlı çorbalarda patates ve pirinç çok işe yarıyor. Ama sebze çorbaları için aynı durum pek söz konusu değil. Burada ise devreye süt giriyor.

Domatesten bal kabağına, havuç çorbasından tutun da mantar çorbasına kadar birçok çorba tuzlu olduğu zaman içerisine hem kıvamını güzelleştirmek hem de lezzetini toparlamak adına süt ilave ediliyor. Bu sütü ilave ederken sütün soğuk olmamasına ya da yemekten daha sıcak olmamasına özen gösterin. Oda sıcaklığında bir süt kullanın. Azar azar ekleyin ve sürekli karıştırın ki kesilmesin.

Bunları bir köşeye not edin ki yemekleriniz çok tuzlu olduğunda hemencecik kurtarın onları. Şimdiden ellerinize sağlık.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?