Göz Kararmalarına, Baş Dönmelerine Son: Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Tansiyon aslında en basit tanımıyla kanın damarlarımıza yaptığı basınç ve dolayısıyla hepimizin tansiyonu var. Ama halk arasında "Benim tansiyonum var" sözü genel olarak tansiyonun düşüklüğünü ya da yüksekliğini anlatmak için kullanılan bir tabir bildiğiniz gibi.

Hatırlayanlar olacaktır, daha önce hep birlikte hipertansiyona, yani yüksek tansiyon sorununa çözüm bulma konusunda yardımcı olan yiyeceklerden söz etmiştik. (Bakınız: Damarların Üzerindeki Baskıyı Hafifleterek Hipertansiyona İyi Gelen 10 Yiyecek)

Bugün de sıra da düşük tansiyona, bir diğer adıyla hipotansiyona çözüm olacak yiyecekler var. Eğer sizin de kronikleşmiş bir düşük tansiyon sorununuz varsa ya da sizin veya çevrenizdeki herhangi birinin aniden düştüyse bu yiyecekler yardımınıza koşabilir, bizden söylemesi.

Buyursunlar, aklınızı kurcalayan o "Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir?" sorusunun cevabı olacak birbirinden lezzetli ve şifa dolu yiyecekler...

Küçük bir not: Bu yiyecekler taniyon düşüklüğünü aşmanız ve tansiyonunuzu dengelemeniz açısından size yardımcı olabilir ancak durum düşündüğünüzden ciddiyse ya da bu sorunu sık sık yaşıyorsanız, kronikleşmiş bir rahatsızlığınız varsa mutlaka öncesinde doktorunuza danışmalı ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz, bizden uyarması.

Tansiyon neden düşer?

tansiyon-aralik-2020

Eğer tansiyon düşüklüğü gibi kronik bir probleminiz varsa zaten biliyorsunuzdur ama biz bilmeyenler ve merak edenler için tansiyon neden düşer anlatarak başlayalım. Tansiyonun düşmesini tek bir nedenle açıklamak mümkün değil. Çünkü kan basıncımız birçok faktörden etkilenebiliyor ve bu da bazı durumlarda tansiyon düşüklüğüne neden olabiliyor. Bu faktörler içinde en çok bilinenlerse şöyle:

 • Vücudun susuz kalması
 • Tuz eksikliği
 • Böbrek üstü bezlerinin yetersiz çalışması
 • B12 ve folat başta olmak üzere birçok vitamin ve mineralin eksikliği
 • Tiroid bezinin sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirememesi
 • Çok miktarda ya da ani gelişen kan kaybı
 • Şiddetli enfeksiyonlar
 • Vücudun gösterdiği bazı alerjik reaksiyonlar
 • Kalp ve damar rahatsızlıkları
 • Şeker hastalığı
 • Hamilelik
 • Uzun süren kusma
 • Uzun süren ve ağır geçirilen ishal
 • İdrar söktürücü, antidepresan etkili ilaçlar başta olmak üzere kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
 • Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir?

  havuc-suyunun-faydalari

  Hamilelikten susuz kalmaya, ishalden kalp ve damar rahatsızlıklarına kadar birçok faktörün tansiyon düşüklüğüne neden olabileceğini öğrendiğimize göre, sıra geldi böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımızda hangi yiyeceklerden destek alabileceğimize. Buyursunlar, karşınızda tansiyon düşüklüğüne iyi gelen yiyecekler...

  Havuç suyu

  Havuç, içindeki bolca potasyum sayesinde kan basıncının dengelenmesini sağlayan yiyecekler listesinde üst sıralarda. Üstelik kendisi sadece düşük tansiyonun değil yüksek tansiyonun da çaresi olabiliyor. "Bir yiyecek nasıl iki farklı şekilde de tansiyonu etkiliyor?" derseniz hemen açıklamış olalım: Kendisi içerdiği potasyum sayesinde kanın akış hızının düzenli ve sağlıklı bir şekilde devam etmesinde itici güç oluyor. Hal böyle olunca kan basıncının aşırı düşmesi ve çıkması gibi durumlarda vücudu dengede tutmada, tansiyonun sağlıklı seviyelerde seyretmesinde önemli rol oynuyor.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Tuzlu ayran

  Düşük tansiyonun en temel nedenlerinden biri sayılan vücudun susuz kalması ya da vücutta oluşan tuz eksikliği sorunlarını bir hamlede kapatmanızı sağlayacak tuzlu ayran, aniden düşen tansiyonlar için hızlıca uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri. Ancak dikkat, eğer kronik olarak düşük tansiyon hastasıysanız, yani hipotansiyonunuz varsa bu yöntemi bir çözüm olarak kullanmamalı, mutlaka doktorunuzun söyledikleri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Ispanak

  Eğer vücudunuzda magnezyum yeteri kadar yoksa bu da bir süre sonra düşük tansiyon problemleri yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle magnezyum bakımından zengin yiyeceklerden ıspanağı günlük beslenme rutinize dahil edebilirsiniz. Pişirmeden, çiğ olarak tükettiğinizde daha faydalı olduğunu da söyleyelim ve şöyle nefis bir ıspanak salatası tarifi bırakalım.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Badem sütü

  Badem de yine potasyum ve magnezyum bakımından oldukça zengin yiyeceklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Onun bu özelliğinden daha fazla ve daha hızlı bir şekilde faydalanmak içinse sütünü hazırlamak yetiyor. Dilerseniz her gün bir bardak badem sütü içerek güne başlayabilirsiniz. "Badem sütü nasıl yapılır?" derseniz sizi hemen badem sütü tarifimize doğru da alabiliriz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Zencefil

  En güçlü antioksidanlardan olan, özellikle grip, nezle gibi kış hastalıklarına karşı bu özelliğinden bol bol faydalandığımız zencefil, tansiyon sorunları söz konusu olduğunda da bizimle. Tıpkı havuç gibi hem yüksek hem de düşük tansiyonla mücadelede destek alabileceğimiz bu besini ölçülü tüketmek, aşırıya kaçmamaksa çok önemli, bizden söylemesi.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Balık (uskumru)

  Balık, uzmanların da haftada en az 1-2 kez yememizi önerdiği gibi vücudumuz için olmazsa olmaz minerallerin kaynaklarından. Özellikle uskumru, içindeki bolca magnezyum ile tansiyonun dengelenmesini sağlamada en etkili alternatiflerden, aklınızda bulunsun. Şöyle nefis ve sağlık dolu bir uskumru yapmak için ihtiyacınız olan tarifi de şöyle bırakalım: Fırında uskumru tarifi

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle

  Zeytin

  Kahvaltılık zeytin de diyebileceğimiz, tuzlu zeytinler de vücuttaki tuz eksikliğini hızlıca karşılayabilecek yiyeceklerden olduğundan aniden yaşanan tansiyon düşüklüğüne çözüm olabiliyor. Eğer tansiyonunuz düşer, gözünüz kararmaya, başınız dönmeye başlarsa hemen ağzınıza birkaç adet zeytin atarak bu soruna kısa süreli bir çözüm sağlayabilirsiniz. Ancak sonrasında rahatsızlığınız devam ederse mutlaka doktorunuza danışmayı da ihmal etmemelisiniz.

  Hemen satın almak için şuraya tıklayabilirsiniz: Yemeksepeti Mahalle  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?