Doğru Sanıp Mutfakta Her Gün En Az Birisini Yaptığımız 9 Yanlış

Favorilerime
Ekle

Çok açsınız mutfağa girdiniz, dolapta dünden kalan yemekler var ve en hızlı çözüm mikrodalga fırın. Ama bir dakika, mikrodalga fırın zararlı mıydı? Ya da yeni yaptığınız yemeği sıcak sıcak buzdolabına kaldırmanız gerekiyor çünkü soğumasını bekleyecek vaktiniz yok. Ya sıcak yemek buzdolabına girmezse. Size iki tane basit senaryo yazdık.

Konu mutfak olunca hepimizin ya büyüklerinden duyduğu ya da televizyondan izlediği bir takım pratik bilgileri vardır. Bu bilgilerin bazıları pek tabii doğru ama bazıları da yanlış.

En çok bilinen yanlışlara değinelim istedik.

Makarna haşlarken suyuna tuz eklemek

makarna-dondurma-aralik-2020

Daha hızlı haşlansın diye makarna suyuna önceden tuz ekliyorsanız, yanlışınız var arkadaşlar. Suyun içine eklenen tuz, suyun kaynama süresini artıracaktır. Tuzu, makarnanız haşlandıktan sonra eklemeniz gerekiyor.

Haşlanmış makarnayı soğuk suya tutmak

makarnayi-soguk-suyla-yikama-ocak-2021

Hazır makarna demişken, hemen hemen hepimizin yaptığı bir yanlış da makarnayı haşladıktan sonra soğuk suyun altına tutmaktır. Bu şekilde makarnanın kıvamı bozulacak, vitamin ve mineralleri yok olacaktır.

Donmuş etleri sıcak suda çözmek

kirmizi-et-kagit-havlu-ocak-2021

Et ile ilgili en sık yaptığımız hata da etleri oda sıcaklığında ya da sıcak suda çözmektir. Dondurduğumuz eti ya soğuk suyun içinde ya da buzdolabınızın alt kısmında sağlıklı bir şekilde çözmemiz gerekir. Aksi takdirde sıcak hava ya da sıcak su ile teması, ette bakteri oluşumuna neden olabilir.

Meyve suları kullanarak etleri karamelize etmek

Karamelize Soğanlı Tavuk Tarifi

Karamelize Soğanlı Tavuk Tarifi

Kırmızı ya da beyaz etleri karamelize ederken, hem içerdiği şeker oranı hem de tat vermesi nedeniyle meyve sularının kullanımı da son derece yanlıştır. Etlerinizin tadını olumsuz yönde etkileyeceği için karamelize işleminde doğal yöntemlere başvurmanız gerekir.

Mikrodalgayı yüzde yüz zararlı bulmak

mikrodalga-firin-yeni-2

Aslına baktığımızda ısıtma yöntemi ne olursa olsun, ısıtılan her yiyecek besin değerinden kayba uğrayacaktır. Mikrodalga fırınların kısa sürede ısıttığını göz önünde bulundurursak, diğer ısıtma yöntemlerine göre bu değer kaybını minimuma indirecektir.

Sıcak yemekleri buzdolabına koymadan önce soğumasını beklemek

sut-buzdolabinda-nereye-konur-aralik-2020

Pişen sıcak yemekleri buzdolabına koyma fikri, yiyeceklerin bozulacağı için hemen hemen hepimize yanlış gelmiştir. Ancak bu konuda sıcak yemekleri buzdolabında soğutmak bir şok etkisi yapacağı için daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Küçük bir not: Sıcak yemeklerin buzdolabınızın çalışma performansını etkileyip etkilemeyeceğini yetkili servisine danışınız.

Yanıkları buzlu suya tutmak

buz-el-yanik-ocak-2021

Mutfak kazalarının büyük çoğunluğu yanan ellerden oluşur. Bu durumda ilk olarak yanan bölgeyi soğuk su ya da buzlu suyla buluşturmak olur. Ancak buz, hassas olan bu bölgenin farklı bir cilt hasarı daha yaşamasına neden olabilir.

Yemekleri defalarca ısıtmak

meyhane-pilavi-yemekcom-son

Özellikle yalnız yaşayanların yaptığı bir şeydir yemekleri tekrar tekrar ısıtıp tüketmek. Ancak yemeklerin en fazla iki defa ısıtılması sağlıklı olarak biliniyor. Yemek istediğiniz yemeğin tümünü değil de yiyeceğiniz miktarda kısmını ayırıp ısıtmalısınız.

Az pişmiş etin zehirleyeceğini düşünmek

kirmizi-et-341-yeni

Etin pişme derecelerinden olan medium veya rare derecesinde, az pişmiş hafif kanlı etler zehirlenmeye yol açmaz arkadaşlar. Tabii ki bu doğru oranda pişirmeyle de alakalı bir konudur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

9

Ahmet Kapici2 Mart 2017 10:57
bildigim kadarıyla..kaynama suyuna atılan tuz..pişme esnasında makarnanın hamurlaşmaması içindir..ve birbirine yapışmayı önler
Yanıtla
Gülten Tepe Güneş26 Şubat 2017 19:04
Kaynamış suya tuz atarsanız suyun kaynama süresini kısalmazsınız. Ama tuz koymadan makarna haşlamaya kalkarsanız makarna yapışır ve lapa olur İkincisi sıcak yemek asla buzdolabına konmaz eher aceleniz varsa kapağını hafif açık bırakıp gidebilirseniz hem soğur hemde tüm gece dışarıda dursa bozulmaz
Yanıtla
Özge Nur Grey 2 Eylül 2017 17:52
Yanıtla
yıllardır makarnayı yağsız tussuz haşlıyorum ve hiç de yapışma olmuyor çok da afiyetle yiyorum ve masraftan kaçınıyorum da
naci23 Şubat 2016 02:40
Yorum bence hatalı olmuş, makarna suyuna tuz koymak yanlış değildir. Tuz konmasının asıl nedeni yapışmayı önlemesidir. Pişmiş makarnaya tuz eklenirse makarnanın özüne işlemez, ağzınıza direkt tuz gelir. Süzülen suyla makarnadaki tuz çıkmaz, neresini düzelteceğimi bilemedim
Yanıtla
Ayşe İsmail Homıın 26 Şubat 2017 19:21
Yanıtla
Hayır bu bilgi doğrudur makarna piştikten sonra tuz atılır zaten kendi sıcaklığıyla erir ve makarna yapışmasın diye yağ konulur tuz değil . Biraz şeker ve limon skarsaniz çok lezzetli bir makarna elde edersiniz..
Berkay Yılmaz23 Ocak 2016 01:45
Makarna suyuna tuz eklemek kaynama noktasını arttıracağından; atıyorum 100C de pişecek olan makarna 105C'de pişecek böylece pişirme süresi kısalacak. Makarnanın tuzlu olmasını istiyorsakta makarnanın suyu süzüldükten sonra ekilmesi daha doğrudur çünkü tuz suya karışan bir madde olduğundan su süzülürken suya karışmış olan tuzlar akıp gidecek. Basit fizik, basit kimya :)))
Yanıtla
Tunç25 Aralık 2015 17:26
Makarnanın suyuna tuz eklenmez mi? Tuz eklenmesinin hızlı pişmesiyle ne alakası var? Biraz daha Profesyonel yorumlar lutfen...
Yanıtla
Çapulcu Saadet Durukan 2 Şubat 2016 21:14
Yanıtla
tuz suyun kaynama süresini uzatır.su kaynayınca tuzu atarsanız zamandan kazanırsınız.kimyasal bir hadise yani.
ayse akın1 Aralık 2015 10:07
Arkadaşlar makarnayı az yağda hafif kızartarak üzerine iki parmak geçene kadar sıcak su ekleyip suyunu çekene kadar pişirirp istediğiniz sosu eklerseniz daha lezzetli oluyor.
Yanıtla
Gizem22 Kasım 2015 22:24
Makarnanın suyuna tuz atarsanız geç kaynayabilir fakat makarna pistikten sonra tuzu içine çekmez. Yani makarna haslandiktan sonra ekleyeceginiz tuz makarnanın içine geçmez. Hatta soslu makarna yapılacaksa makarna tam pismeden suzulur ve sosla birlestirilir ve sosla birlikte kıvamına gelir. Çünkü pişen makarna sosu içine çekmez;)
Yanıtla
Elif21 Kasım 2015 02:15
Makarnanın suyuna tuz atmak makarnanın pişerken birbirine yapışmaması için gereklidir ayrıca yağ koymaya hiç gerek yoktur. Suyun altına tutmak istemezseniz suyunu çekebileceği şekilde koymanız gerekir ki vitamini kaybolmasın. Eğer süzüp de şoklamazsanız yapış yapış yersiniz nişastasından dolayı bilginize :))
Yanıtla
Elif14 Kasım 2015 01:31
Burda yazanların hepsi doğru arkadaşlar.makarna konusunda da iddialı bir yazı yazılmamış, sadece su geç kaynar denmiş, bu da doğrudur fakat geç kaynamasının bir zararı vardır denmemiş,diğer bilgilerse önemlidir ve hayata geçirmemizin faydası vardır
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?