Doğru Sanıp Mutfakta Her Gün En Az Birisini Yaptığımız 10 Yanlış

yemek.com
Mert Öndaş
Her şeyi unuturum, dün ne yediğimi asla!
Mert Öndaş
1 takipçi303 içerik

Sıkça Yenen Konular

Cemre Özgüzel
Kasım 1, 2017
Cemre Özgüzel
Aralık 28, 2017
Duygu Arslan
Şubat 7, 2018
Duygu Arslan
Şubat 1, 2017

Çok açsınız mutfağa girdiniz, dolapta dünden kalan yemekler var ve en hızlı çözüm mikrodalga fırın. Ama bir dakika, mikrodalga fırın zararlı mıydı? Ya da yeni yaptığınız yemeği sıcak sıcak buzdolabına kaldırmanız gerekiyor çünkü soğumasını bekleyecek vaktiniz yok. Ya sıcak yemek buzdolabına girmezse. Size iki tane basit senaryo yazdık.

Konu mutfak olunca hepimizin ya büyüklerinden duyduğu ya da televizyondan izlediği bir takım pratik bilgileri vardır. Bu bilgilerin bazıları pek tabii doğru ama bazıları da yanlış.

En çok bilinen yanlışlara değinelim istedik.

Makarna haşlarken suyuna tuz eklemek

Daha hızlı haşlansın diye makarna suyuna önceden tuz ekliyorsanız, yanlışınız var arkadaşlar. Suyun içine eklenen tuz, suyun kaynama süresini artıracaktır. Tuzu, makarnanız haşlandıktan sonra eklemeniz gerekiyor.

Haşlanmış makarnayı soğuk suya tutmak

Hazır makarna demişken, hemen hemen hepimizin yaptığı bir yanlış da makarnayı haşladıktan sonra soğuk suyun altına tutmaktır. Bu şekilde makarnanın kıvamı bozulacak, vitamin ve mineralleri yok olacaktır.

Donmuş etleri sıcak suda çözmek

Et ile ilgili en sık yaptığımız hata da etleri oda sıcaklığında ya da sıcak suda çözmektir. Dondurduğumuz eti ya soğuk suyun içinde ya da buzdolabınızın alt kısmında sağlıklı bir şekilde çözmemiz gerekir. Aksi takdirde sıcak hava ya da sıcak su ile teması, ette bakteri oluşumuna neden olabilir.

Meyve suları kullanarak etleri karamelize etmek

Kırmızı ya da beyaz etleri karamelize ederken, hem içerdiği şeker oranı hem de tat vermesi nedeniyle meyve sularının kullanımı da son derece yanlıştır. Etlerinizin tadını olumsuz yönde etkileyeceği için karamelize işleminde doğal yöntemlere başvurmanız gerekir.

Mikrodalgayı yüzde yüz zararlı bulmak

mikrodalga-zararli-mi

Aslına baktığımızda ısıtma yöntemi ne olursa olsun, ısıtılan her yiyecek besin değerinden kayba uğrayacaktır. Mikrodalga fırınların kısa sürede ısıttığını göz önünde bulundurursak, diğer ısıtma yöntemlerine göre bu değer kaybını minimuma indirecektir.

Sıcak yemekleri buzdolabına koymadan önce soğumasını beklemek

Pişen sıcak yemekleri buzdolabına koyma fikri, yiyeceklerin bozulacağı için hemen hemen hepimize yanlış gelmiştir. Ancak bu konuda sıcak yemekleri buzdolabında soğutmak bir şok etkisi yapacağı için daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Küçük bir not: Sıcak yemeklerin buzdolabınızın çalışma performansını etkileyip etkilemeyeceğini yetkili servisine danışınız.

Yanıkları buzlu suya tutmak

Mutfak kazalarının büyük çoğunluğu yanan ellerden oluşur. Bu durumda ilk olarak yanan bölgeyi soğuk su ya da buzlu suyla buluşturmak olur. Ancak buz, hassas olan bu bölgenin farklı bir cilt hasarı daha yaşamasına neden olabilir.

Yemekleri defalarca ısıtmak

Özellikle yalnız yaşayanların yaptığı bir şeydir yemekleri tekrar tekrar ısıtıp tüketmek. Ancak yemeklerin en fazla iki defa ısıtılması sağlıklı olarak biliniyor. Yemek istediğiniz yemeğin tümünü değil de yiyeceğiniz miktarda kısmını ayırıp ısıtmalısınız.

Az pişmiş etin zehirleyeceğini düşünmek

kirmizi-et-341-yeni

Etin pişme derecelerinden olan medium veya rare derecesinde, az pişmiş hafif kanlı etler zehirlenmeye yol açmaz arkadaşlar. Tabii ki bu doğru oranda pişirmeyle de alakalı bir konudur.

Bonus: Her alkol yemekte buharlaşmaz

Avcı Usulü Tavuk Tarifi

Avcı Usulü Tavuk Tarifi

Özellikle bazı yemeklerde şarabın tat verdiği bilinir. Bu şekilde pişen yemeklerin içinde şarap buharlaşacaktır ancak her alkol yemeklerin içinde buharlaşmayabilir. Votka gibi alkol oranı yüksek içeceklerin buharlaşma süreleri normal yemeklere göre 3 kat daha fazladır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?