yağlı saçlara ne iyi gelir

Doğal ve Bitkisel Çözümler Mümkün Aslında: Yağlı Saçlara Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Saçlarınız çok çabuk bir şekilde yağlanıyor, sabah yıkamanıza rağmen akşamüstüne doğru dahi hafif hafif yağlanma oluştuğunu gözlemliyorsanız hiç de yalnız değilsiniz aslında.

Çabuk yağlanan saçlarla baş etmek için denediğiniz çeşit çeşit şampuan ya da piyasa sıkça bulunan yağlı saçlara karşı etkili ürünler fayda etmediyse ya da içinde farklı kimyasallar bulunduğu için bu tür ürünleri kullanmayı pek tercih etmiyorsanız size destek olabilecek bitkisel ve doğal çözümleri keşfetmenizin vakti gelmiş demektir.

Yağlı saçlara ne iyi gelir merak edenleri hemen aşağıya alalım ve çabuk yağlanan saçlara ne iyi gelir birlikte tek tek öğrenelim. Saçlarınız sadece sağlıkla ışıldasın, yağlanma sorunu bir an önce son bulsun.

İçindekiler

Yağlı saçlara ne iyi gelir, çabuk yağlanan saçlara iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler nelerdir?
Saçlar neden çabuk yağlanır?
 • Yağlı saçlara ne iyi gelir, çabuk yağlanan saçlara iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler nelerdir?

yagli-saclara-ne-iyi-gelir-ocak-2021

 • Elma sirkesi

Sirkelerin içinde bulunan ve sirkeye hem keskin tadını hem de kokusunu veren asetik asit, saç derisindeki pH dengesinin sağlanmasında önemli roller üstleniyor. Tıpkı saça uygulanan bir tonik gibi su ile karıştırarak saçınıza uyguladığınızda hem daha uzun süreler yağlanmadan kalan hem de daha yumuşak ve parlak saçlara sahip olabiliyorsunuz. Önerilen genel olarak elma sirkesi olsa da dilerseniz üzüm sirkesiyle de aynı uygulamayı yapabilirsiniz.

 • Lavanta

Sirkenin kokusu sizi rahatsız ediyorsa ya da saçlarınız üzerinde beklediğiniz etkiyi oluşturmadıysa daha mis kokulu bir alternatif de lavanta. Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz kurutulmuş lavanta yapraklarını alın, yaklaşık 2-3 bardak suyun içine bir tutam atın ve 10 dakika kaynatın. Elde ettiğiniz suyun ılımasını bekleyin. Soğuğa yakın haldeyken kuru saçlarınıza dipten uca sürüp 30 dakika bekletin. Ardından her zamanki gibi saçlarınızı yıkayıp güzelce durulayın. Bu uygulamayı haftada 1, yağlanma sorununun azaldığını görene dek uygulayabilirsiniz.

 • Karbonat

Tıpkı sirke gibi birçok temizlik işleminde adından söz ettiren karbonat, saçların yağlardan arınması konusunda da tam bir uzman. Saç derisinin pH dengesini düzenleyen karbonatı kullanmak için 3 bardak suya yaklaşık 1 çay bardağı kadar bolca karbonat ilave edin. Güzelce karıştırıp sprey şişesine aktardığınız bu karışımı temiz suyla ıslattığınız saçlarınıza dipten uca uygulayıp 5 dakika bekletin. Ardından her zamanki saç yıkama işlemlerinizi eksiksizce tamamlayın. İşte bu kadar!

 • Siyah çay

Çayın içinde bulunan tanenler de saçların çabuk yağlanmasının önüne geçme konusunda oldukça etkili. Üstelik bu malzemeyi seçerseniz hali hazırda demlediğiniz çayı soğuttuktan sonra kullanarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Yaklaşık 1 su bardağı kadar demlenmiş siyah çayı saçlarınıza dipten uca uygulayın ve yaklaşık 10-15 dakika saçınızda beklettikten sonra güzelce durulayın.

 • Nane

Nane de içeriğindeki yararlı maddeler sayesinde hem saç derinizin pH dengesini kurmanızda hem de ferahlamasında etkili olan isimlerden biri. Mümkünse taze, bulamıyorsanız kurutulmuş naneleri temin ederek işe başlayın. 1 demet taze nane ya da 1 avuç kurutulmuş naneyi 1 litre suyun içinde kaymanaya bırakın. Ardından süzdürüp elde ettiğiniz suyun ılımasını bekletin. Sprey şişesine aktarıp saçlarınıza uygulayın. 10-15 dakika bekletip durulayın.

 • Limon suyu

Limon da sidik yapısı sayesinde saç derisinin bozulan pH dengesini yeniden düzenlemeye yardımcı olabilir. 1 su bardağı suyun içine 1 adet taze sıkılmış limonun suyunu ilave edip karıştırın. Sprey şişesine aktardığınız karışımı saç diplerinize uygulayıp 10 dakika bekletin. Bu uygulama esnasında hafif kaşıntılar söz konusu olabilir. Saçlarınızı hemen ardından güzelce yıkayıp durulamayı unutmayın. Eğer saç deriniz fazla hassassa bu karışıma 1 tatlı kaşığı kadar bal da ilave edebilirsiniz.

 • Domates

Tıpkı limon gibi domates de asidik bir yapıda olduğundan saçlardaki yağlanma sorununun azalmasında etkili isimlerden. 1 büyük domatesi alıp kabuklarını soyun ve güzelce rendeleyin. Ardından ince bir süzgeçten geçirerek suyunun çıkmasını sağlayın. Elde ettiğiniz bu domates suyunu saç derinize uygulayıp 25-30 dakika kadar bekletin ve saçlarınızı güzelce yıkayıp durulayın.

 • Aloe vera

Tam bir cilt ve saç dostu olan aloe vera bitkisinin yaprakları arasında bulunan jelimsi yapıdan her saçlarınızı yıkayışınızda 1 tatlı kaşığı kadar alın ve kullanacağınız miktarda şampuanın içine ilave edip karıştırarak saçlarınızı yıkayın. Kısa süre sonra yağlanma sorununun azaldığını göreceksiniz.

 • Saçlar neden çabuk yağlanır?

yagli-saca-ne-iyi-gelir-ocak-2021

Saçlarınızın daha çabuk yağlanmasına neden olan birçok değişken söz konusu olabilir. Eğer birazdan sayacağımız maddelerden sizin de farkında bile olmadan yaptıklarınız varsa bu alışkanlıklarınızı değiştirerek saçlarınızın kısa sürede yağlanmasının önüne geçebilirsiniz. İşte saçların çabuk yağlanmasına neden olan sebepler şöyle:

 • Saçları çok sıcak suyla yıkamak
 • Saç tipine uygun şampuan ya da farklı temizlik ürünleri kullanmamak
 • Saçları güzelce durulamamak
 • Saç diplerine saç kremi ya da yağlı saç maskeleri uygulamak
 • Gereğinden fazla bakım yaparak saç derisinin doğal pH dengesini bozmak
 • Gün içinde sık sık saçlara dokunmak, saçlarla oynamak
 • Aynı şekilde saçları gereğinden fazla ve sık taramak/yıkamak
 • Saçları kurulamak için seçilen havlunun kirli olması
 • Saç kurutma makinesi, fön makinesi, saç düzleştirici ya da maşa gibi saçın aşırı sıcağa maruz kalmasına neden olan araçları çok sık kullanmak
 • Saç spreyi, köpük, jöle gibi saç şekillendiricilerini çok sık ve/veya yanlış kullanmak
 • Genetik yatkınlıklar, hormonal bozukluklar ve aşırı yağlı beslenme
Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?