supermarketten-alinmamasi-gerekenler

Aslında Süpermarketten Asla Satın Almamanız Gereken 11 Ürün

Favorilerime
Ekle

Evdeki bir-iki ihtiyacınızı almak için süpermarkete gidiyor ama marketten her zaman elleriniz alışveriş torbalarıyla dolu çıkıyorsanız yalnız değilsiniz. Çünkü "planogram" yani süpermarket düzenleme sanatı diye bir şey var ve bu da tam olarak sizin ihtiyacınız olandan daha fazla alışveriş yapmanız için kullanılan süpermarket hilelerinin ana kaynağı.

Bu cepte. Peki şimdi size şimdiye kadar süpermarketten aslında almamanız gereken şeyleri satın aldığınızı söylesek? Aslında farkında olmadan bütçenize büyük kötülük yapıyorsunuz.

Tabii gün sonunda karar yine sizin.

Önceden doğranmış ve paketlenmiş satılan etler

Süpermarketin kasap reyonunda bulunan, önceden kesilmiş ve paket içinde satılan etleri satın alarak aslında bütçenize büyük kötülük yapıyorsunuz. Zira aynı eti bütün olarak alsanız çok daha fazla tasarruf etmeniz olası. Bu da bir süpermarket hilesi kısacası. En mantıklısı ise etleri bütün olarak seçmek ve sonra rica ederek kestirmek ya da evde kendi kendinize parçalara ayırmak.

Baharatlar

Eğer baharat almak için de süpermarketin yolunu tutuyorsanız burada da yine bütçenizi ilgilendiren bir hata var. Markette satılan marka baharatlara aktardan alacağınızdan çok çok daha fazla para veriyorsunuz. Diğer bir deyişle marketten aldığınız bir paket baharat aktardan alacağınız kilo kilo baharatlara bile eşit olabilir. Eğer ucuz alışveriş peşindeyseniz baharatlar için yolunuzu aktarlara düşürmelisiniz.

Pasta ve benzeri pastane ürünleri

market-pasta

Pasta ve diğer benzeri pastane ürünleri de aslında marketten alınması çok mantıklı yiyecek ürünleri değil. Genelde aynı gün içinde hazırlanmayan bu pastaların tazeliği hakkındaki kuşkular içinizi kemirmesin istiyorsanız pastanızı güvendiğiniz bir pastaneden almanızda fayda var.

Ekmek

market-ekmek

Her süpermarket için konuşamayız ama genelde marketlerde satılan ekmekler daha uzun süre böceklenmeden saklanabilen kimyasal olarak ağartılmış unla yapılıyor. Ayrıca hamurun ömrünü uzatan hamur güçlendirici, tatlandırıcı sürfaktanlar da eklenen bu ekmekler vücudunuza olumsuz etkilerde bulunabiliyor. O yüzden kendinizi garanti altına almak istiyorsanız ekmeğinizi mahalle fırınından almaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Kısa raf ömrüne sahip meyveler

supermarket-yumusak-meyveler

Özellikle çilek, böğürtlen, üzüm gibi yumuşak meyvelerin çok çabuk çürüdüğünü ve bozulduğunu biliyoruz. Süpermarketler de bunun en az bizim kadar farkındalar. Bu sebepler satamayacakları ve çöpe atmak zorunda kalacakları bu meyvelerin acısını çok daha fazla fiyat etiketi koyarak çıkartıyorlar. Hem daha taze olmaları hem de daha uygun fiyatlı olması açısından bu meyveleri semt pazarınızdan almanızda fayda var.

Organik meyve ve sebzeler

Markette organik adı altında satılan sebze ve meyvelerle diğerlerini karşılaştırdığınızda gördüğünüz fiyat farkını bir düşünün, bir de markette satılan organik ürünlerinin normalin üzerinde nasıl fiyatlandırıldığını... Eğer organik beslenmeye özen gösteriyorsanız bu tür alışverişlerinizi organik pazarlardan yaparak çok daha ucuza bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Dondurulmuş gıdalar

Dondurulmuş ürünlerin büyük kolaylık olduğunun farkındayız. Ama özellikle dondurulmuş sebze ve meyve alma taraftarıysanız taze olanlarına göre market kasasında cüzdanınızdan çok daha fazla para çıkacağını da bilmelisiniz. Bunun çözümü ise örneğin dondurulmuş bamya almak yerine mevsimi geldiğinde pazardan alıp derin dondurucunuzda saklamak. Çok daha ekonomik olacağından emin olabilirsiniz.

Şarküteri peynirleri

Eğer havalı bir peynir alma gibi bir amacınız varsa bunun için kendinizi süpermarket koridorlarında harap etmeyin. Zira market dolaplarından alacağınız özel peynirleri şarküterinizden çok daha ucuza alabilirsiniz. Hem de seçeneğiniz çok daha fazla olur.

Hazır salata

Markette satılan doğranmış ve paketlenmiş salatalardan da uzak durmanızda fayda var. Zira bakteriyoglar yeşilliklerin bakteri üremesine en uygun alanlardan biri olduğunu söylerken markette satılan ve önceden hazırlanıp bekletilen bu salataların bağırsaklarınıza zarar verebilecek bakterileri içerebileceği konusunda bizi uyarıyorlar.

Makyaj malzemeleri

Çok acil "Arkadaşlar, kanalıma hoş geldiniz" diye makyaj videosu çekmeniz gerekmiyorsa makyaj malzemeleri için de yolunuz markete değil kişisel bakım mağazalarına düşsün. Tabii eğer zaten pahalı olan makyaj malzemelerine çok daha fazla para vermek istemiyorsanız...

Ve alışveriş arabasına değen herhangi bir gıda

wastelessthinking

wastelessthinking

Bu madde yediklerinin hijyenine dikkat edenler için geliyor. Eğer paketlenmemiş bir ürünse ve mecburen günde onlarca insanın kullandığı alışveriş arabasına temas edecekse sepete atmadan önce bir kez daha düşünün deriz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?