hipoglisemisi-olanlarin-bilmesi-gerekenler-one-cikan-yeni

Düşük Kan Şekeri (Hipoglisemi) Sorunu Olanların Bilmesi Gereken 10 Mühim Konu

Favorilerime
Ekle

Kan şekerinin yükselmesi üzerine her gün onlarca kişiden yüzlerce şey duyuyor olabilirsiniz. Ama kan şekerinin yükselmesi ne kadar ciddi bir sorunsa fazlaca düşük olmasının da en az o kadar ciddi bir sorun olduğunu bilmiyor olabilirsiniz.

Oysa hipoglisemi olarak anılan ve şeker azlığından kaynaklanan bu rahatsızlık tahmin edebileceğinizden çok daha ciddi sonuçlar doğuruyor. Bu nedenle hipoglisemisi olanların her an çok dikkatli olması ve birazdan sıralayacağımız konuları mutlaka göz önünde bulundurması gerekiyor.

Eğer yakınlarınızdan birinin ya da sizin kan şekerinizde düşüklük ya da diğer adıyla hipoglisemi varsa aman dikkat diyor ve başlıyoruz.

Sağlıklı, upuzun bir ömrünüz olsun!

Hipoglisemi sorununuz varsa ana ve ara öğünlerinizi asla atlamamalı ve vaktinde yemelisiniz

Hipoglisemi öyle ciddi ve günlük hayatı etkileyen bir sağlık sorunu ki ne yazık ki sabahtan akşama dek, hatta uyku sırasında bile dikkat edilmesi gereken birçok konu var. Öyle ki bu konulara dikkat edilmediği takdirde, düşük kan şekeri büyük bir tehlikeye dönüşüyor ve hipoglisemi atağı olarak adlandırılan kötü durumlara neden oluyor.

Bu yüzden hipoglisemi sorunu olanların doktorlarıyla birlikte belirledikleri yemek yeme düzenine mutlaka uyması gerekiyor. Vücudun tam da ihtiyacı olan şekeri ihtiyacı olduğu zaman alması gerektiğinden hem ana öğünler hem de ara öğünler asla atlanmamalı. Çünkü atlandığında, ilaçlarınızı doğru zaman ve doğru miktarlarda alsanız bile kan şekerinizin düşmesinin önüne geçemeyebilir ve hipoglisemi atağına davetiye çıkarabilirsiniz. Aman diyelim.

Kendinizi fiziksel olarak yıpratacak işlerden olabildiğince kaçınmalı, bir gün içinde oradan oraya koşturmamaya çalışmalısınız

hipoglisemi-spor-ter

Beyinden kalbe kadar birçok hayati organımızın çalışması için temel besin kaynaklarından sayılan şeker, hipoglisemi hastalarının en çok dikkat etmesi gereken sorun aynı zamanda. Üstelik onu değiştirebilecek öyle çok etken var ki her an tetikte olmak oldukça önemli. Yemeklerinizi zamanında ve doğru miktarlarda tüketmeniz zaman zaman önlem almanıza yetmeyebilir.

Eğer gün içinde kendinizi çok yoracak faaliyetlerde bulunursanız, koşu yapmaktan tutun da ağır yük taşımaya kadar vücudunuzu zorlayacak aktivitelerde bulunursanız kan şekeriniz bir anda hızlıca düşebilir. Bu nedenle olabildiğince bu işlerden uzak durmanızda, mutlaka yapmanız gereken bu tarz işleriniz varsa doktorunuzla konuşarak kullanabileceğiniz ek yiyecekler hakkında bilgi almanızda fayda var, bizden söylemesi.

Düşük kan şekeri sorunu yaşıyorsanız, şerbetli tatlılardan, hamur işlerinden, yağlı ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız

"Zaten kan şekerim düşüyor, neden şekerli yiyeceklerden doya doya yemeyeyim ki?" diye düşünüyorsanız büyük hata ediyorsunuz. Çünkü kan şekeriniz ne kadar düşük olursa olsun, onu yükseltmenin en doğru ve sağlıklı yollarını bulmalısınız. Aksi takdirde bu size sık sık tekrar eden hipoglisemi atakları olarak geri döner.

Bu nedenle hamur işlerinden, yağda kızartılarak pişirilmiş sebze ve et yemeklerinden, şerbeti bol tatlılardan, hazır meyve suyu ve meşrubatlardan, sucuk-sosis gibi işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız.

Günlük beslenmenizde sebze, ceviz ve badem gibi sağlıklı kuruyemişler, zeytinyağı ve yağsız balık gibi yiyeceklere yer vermelisiniz

Yememeniz gerekenlerden söz etmişken yemeniz gerekenleri de anlatmadan olmaz. Biliyoruz, siz zaten en doğru bilgileri doktorunuzdan alıyorsunuzdur ama biz yine de hatırlatmış olalım: Şeker oranı düşük meyveler, sebzeler, ceviz ve badem gibi sağlıklı olduğu bilinen kuru yemişler, tam tahıllı ürünler, yağsız etler ve zeytinyağı düşük kan şekeri sorununuza iyi gelebilecek yiyeceklerden.

Kan şekerinizin hızlıca düştüğünü hissettiğinizde ya da atak geçirdiğinizde doğru şekerli yiyecek ve içeceklerden destek almalısınız

Hızlıca düşen kan şekeri ve geçirilen hipoglisemi atağında yiyecek ve içeceklerden destek alınabilir. Ancak bu konuda da çok dikkatli olunması büyük önem taşıyor. İçinde şeker olduğu için çikolata, dondurma gibi yiyecekler tüketmeye çalışmak bu zorlu durumu daha da zorlu bir hale getirebilir. Çünkü içindeki şeker vücuda önce fayda veriyor gibi gözükse de hemen ardından daha büyük zarar verebilir. Eğer şiddetli bir atak söz konusuysa ve hasta yemek yiyip içebilecek durumdaysa önce şekerli bir sıvı alması, sonrasındaysa şekerli bir katı gıda takviyesi yapılması etkili olabilir.

Ancak bu konu oldukça hassas olduğundan ve bünyeden bünyeye farklılıklar gösterebileceğinden kan şekeriniz düştüğünde hangi yiyeceklerden destek almanız gerektiğini mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Şeker düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka doktorunuzun verdiği ölçüye uymalısınız

Kan şekerinin hızlıca düşmesinin en önemli nedenlerinden biri de bunun için kullanılan tıbbi ilaçlar. Zaman zaman bu ilaçlar öyle yanlış ve fazla kullanılıyor ki vücudun ihtiyaç duyduğundan fazla bir şeker düşüşü yaşanıyor. Bu da hayati tehlikelere neden olabiliyor. Bu nedenle, ilaç kullanmanız gerekiyorsa asla ama asla doktorunuzun size tavsiye ettiği ölçüleri geçmeden kullanmanız gerekiyor.

Eğer iğne olmanız gerekiyorsa şırıngaya ilacı doğru miktarda aldığınızdan emin olmalısınız

Hipoglisemi sorunu yaşayanların büyük bir çoğunluğu ne yazık ki iğne yapmak zorunda kalıyor. Bu durumda şırıngaya alınması gereken miktarın da kesinlikle doğru ayarlanması büyük önem taşıyor. Bu yüzden görme bozukluğu, el titremesi gibi sorunlar yaşayanların iğne olurken mutlaka konuyla ilgili uzman sayılabilecek birinden yardım alması gerekiyor. Aksi halde doz aşımı ya da azlığı nedeniyle ilaç etki etmeyebiliyor ya da tersine ilaç vücuda fazla geldiğinden kan şekeri hızla düşebiliyor.

Evde düzenli olarak kan şekeri ölçümü yapmayı ihmal etmemelisiniz

Yediklerinizin, içtiklerinizin, kullandığınız ilaçların vücudunuzda nasıl etkiler yarattığını görmek ve kendinizi daha iyi tanımak için evde düzenli olarak kan şekeri ölçümleri yapmanız mühim. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye ettiği bir kan şekeri ölçüm cihazı alın ve yine doktorunuzun önerdiği sıklıkla kan şekerinizi düzenli olarak ölçün. Gerekirse aldığınız bu değerleri süreki not edin ve ne tükettiğinizde ya da hangi faaliyetlerde bulunduğunuzda kan şekerinizin düştüğünü/yükseldiğini kontrol edin.

Çay-kahve gibi kafeini bol içecek ve yiyeceklerden ve sigaradan uzak durmalısınız

Zaten sağlığımız için neredeyse tüm doktorlar bu konuda hemfikir bildiğiniz gibi. Aşırı miktarda kafein almak birçok organımızda olumsuz etkiler yaratıyor, bu nedenle çay ve kahve bağımlılığı olanların kendilerini dizginlemeleri önem taşıyor. Çay ve kahve gibi içinde bolca kafein olduğunu bildiğimiz içecekler başta olmak üzere birçok yiyecek ve içecek kan şekeri üzerinde de etkili. Eğer kan şekerinizin hızla düşmesini istemiyorsanız mümkün olduğunca bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

Sigara konusunaysa hiç girmiyoruz bile. "İçme şu zıkkımı" diye boşuna demiyorlar diyor ve geçiyoruz. Lütfen İÇMEYİN.

Alkollü içecek tüketimi kan şekerini düşürebileceğinden alkollü içeceklerden de uzak durmalısınız

onlinedatahub

onlinedatahub

Yemeklerinizi zamanında tüketiyor, kendinizi yoracak faaliyetlerden mümkün olduğunca uzak duruyor, ilaçlarınızı zamanında kullanıyorsunuz... Ancak bu bile zaman zaman hipoglisemiden korunmanıza yetmiyor. Birçok etkenden etkilenen bu zorlu rahatsızlık, alkollü içeceklerden de pek hoşlanmıyor desek yanlış olmaz.

Eğer bir hipoglisemi hastasıysanız alkolden uzak durmaya çalışmalısınız. Çünkü alkollü içeceklerin kan şekerini düşürebileceği söyleniyor. Özellikle gece geç saatlerde alınan alkolün, hipoglisemi hastalarını uyurken bile atağa sokabileceği söyleniyor. Siz, siz olun, doktorunuza danışmadan yememeniz ve içmemeniz gereken hiçbir yiyecek ve içeceğe elinizi sürmeyin.

Son olarak, eğer sık sık hipoglisemi atağı geçiriyorsanız ve bu ataklar şiddetli bir şekilde gerçekleşiyorsa uzun süre yalnız kalmamaya, siz atak geçirirken soğukkanlılıkla size destek olabilecek birilerinin olmasına, çok sık araba kullanmamaya, bu hastalıkla ilgili en az sizin kadar bilgili insanlardan destek almaya ve tabii ki doktorunuzun söylediklerini harfiyen uygulamaya da dikkat etmelisiniz.

Önemli bir not: Hipoglisemi sorunu yaşayanların mutlaka bilmesi gereken mühim noktalardan söz ettik. Ancak elbette en önemlisi doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmek ve onun önerileri dışında hiçbir uygulamada bulunmamak. Hipoglisemi ciddi sonuçlar doğurabilen önemli bir rahatsızlık, aman diyelim, sakın sağlığınızı ihmal etmeyin.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?