Yüzyıllardır Kullanılan, Şimdilerde Popülerliği Daha da Artan Bir Şifa Kaynağı O: Udi Hindi Yağı

Favorilerime
Ekle

Son zamanlarda adı daha çok duyulur olmaya başlayan, ilginç ismiyle dikkatleri hemen üzerine toplayan isimlerden udi hindi yağını masaya yatırıyoruz bugün!

Udi hindi nedir, bu bitkiden elde edilen meşhur udi hindi yağının faydaları nelerdir, bu yağ ve bitki nasıl kullanılır merak ediyorsanız Uzak Doğu Asya'dan tüm dünyaya yayılan bu özel bitkiyi tüm yönleriyle inceleme zamanı şimdi.

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi sebebiyle ünü giderek artan udi hindi yağının vücuda olan etkilerini öğrenince siz de hemen denemek isteyebilirsiniz, bizden söylemesi diyor ve sizi hiç merakta bırakmadan hemen anlatmaya başlıyoruz!

Buyursunlar...

Udi hindi nedir?

udi-hindi-yagi-faydalari-1

Udi hindi, ana vatanı Uzak Doğu Asya olan, faydalarıyla yüzyıllardır insanların bolca destek aldığı özel bir bitki. Özellikle yağ formda sıkça tüketilen bu bitki halk arasında öd ağacı, kusti Bahri gibi isimlerle de anılıyor. Sadece faydaları sebebiyle değil bir süs bitkisi olarak da evlerde yerini alıyor.

İlk kez duyan herkesi hem adı hem de görüntüsüyle şaşırtan, faydalarıyla ise kendine hayran bırakan bu bitki, doğru şekilde yetiştirildiğinde uzun yıllar dayanabiliyor, dört mevsim yapraklarını dökmüyor. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici etkiler oluşturduğundan son yıllarda kendisinden destek almak isteyenler giderek artıyor. Udi hindi nedir kısaca tanıdığımıza göre geçelim asıl önemli kısma, udi hindi faydalarına...

Udi hindinin ve udi hindi yağının faydaları nelerdir?

udi-hindi-yagi-faydalari-2

Udi hindi insan vücudunuza neredeyse tepeden tırnağa iyi gelen bir bitki. Bu faydalarından yararlanmak isteyenler ise onu en çok yağ olarak kullanıyor. Bize de udi hindi ve yağının faydalarını sıralamak düşüyor. Bu özel yağın en çok bilinen faydaları arasında şunlar yer alıyor:

 • Doğal bir antibiyotik olarak görülüyor, bağışıklık sistemini güçlendirirken hastalıkların da hızla iyileşmesine destek oluyor.
 • Grip, nezle başta olmak üzere kış aylarında sıklıkla görülen hastalıklara iyi geliyor.
 • Udi hindinin özellikle boğaz ağrılarına karşı oldukça etkili olduğu söyleniyor.
 • Burun tıkanıklığının da hızlıca geçmesini sağlıyor.
 • Vücutta oluşan iltihaplanmaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • Mide ağrısı gibi birçok mide sorununa çözüm oluyor.
 • Doğal bir ağrı kesici etkisi göstererek baş ve mide ağrıları başta olmak üzere birçok ağrının hızlıca geçmesini sağlıyor.
 • Antioksidan özelliğiyle udi hindi vücudu mikroplara karşı koruyor, halihazırda vücuda giren mikropları da vücuttan uzaklaştırmada destek oluyor.
 • Enerji veriyor, yorgunluğa iyi geliyor.
 • Çiğnendiğinde ağız kokusunu gideriyor, düzenli kullanımda kalıcı bir ferahlık sağlıyor.
 • Balgam söktürücü etkileri olduğu da biliniyor.
 • Cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkileri olduğu bilinen udi hindi, düzenli kullanıldığında cildi lekelerden arındırıyor, daha parlak ve temiz bir cilde sahip olmanıza yardımcı oluyor.
 • Antioksidan özellikleriyle beynin sağlıkla çalışmasına destek olan udi hindi, strese ve stres kaynaklı uykusuzluk gibi problemlere de iyi geliyor.
 • Udi hindi nasıl kullanılır, udi hindi yağı nerelerde bulunur?

  udi-hindi-yagi-faydalari-3

  Udi hindinin faydalarını öğrenince onu hemen denemek istemiş olabilir, "Acaba nerede udi hindi bulurum?", "Udi hindi yağı nasıl kullanılır?" diye düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Hemen cevap verelim:

  Udi hindi yağı başta olmak üzere udi hindinin çeşitli formlarına güvendiğiniz aktarlardan, doğal ürün satışı yapan güvenilir mağazalardan ulaşabilirsiniz. Yalnız dikkat, bu konuda birçok sahte ürün söz konusu olduğu için mutlaka güvendiğiniz yerlerden temin etmeye özen gösterin.

  Nasıl tüketildiğinde gelince, udi hindinin faydalarından yararlanmak için onu şu şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Udi hindi çayı demleyerek içebilirsiniz.
 • Boğaz ağrıları başta olmak üzere birçok etkisinden hızlıca faydalanabilmek için onu aktarlardan toz halde temin edip bal, pekmez gibi bir tatlandırıcıyla karıştırarak yutabilirsiniz.
 • Cildinize iyi gelmesini isterseniz yapacağınız yüz ve cilt maskelerinin içine udi hindi yağını ekleyebilirsiniz.
 • Dilerseniz az miktarda zeytinyağı ile karıştırarak doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz.
 • Daha pratik bir şekilde tüketmek isterseniz doğrudan oda sıcaklığındaki bir bardak suyun içine birkaç damla udi hindi yağı damlatarak içebilirsiniz.
 • Önemli bir not: Udi hindi güçlü etkileri olan bir bitki olduğu için kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Tansiyon, diyabet gibi kronik ve ciddi bir rahatsızlığınız varsa, farklı bitkilere karşı vücudunuz alerjik reaksiyonlar gösterebiliyorsa ya da daha önce benzer bir tecrübe yaşadıysanız doktorunuza danışmadan ve onayını almadan asla tüketmemelisiniz. Udi hindi de dahil olmak üzere hiçbir ürünü aşırı kullanmamaya, tüketmemeye özen göstermelisiniz. Sözün kısası, hiçbir doğal malzemeyi tek başına tedavi edici olarak görmemeli, doktorunuzun önerilerinin dışında bir davranışta bulunmamalısınız, aman diyelim.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  Yusuf Önder10 Kasım 2021 17:31
  Jsjdjjd
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?