Karınca Yumurtası Yağı Nedir

Adıyla Şaşırtan, Etkileriyle Merak Uyandıran Sıra Dışı Bir Yağ: Karınca Yumurtası Yağı

Favorilerime
Ekle

Adını ilk kez duyan herkeste şaşkınlık uyandıran, etkileriyle merak edilen, son zamanlarda daha da popülerleşen bir yağ olan karınca yumurtası yağını tanıyacağız bugün birlikte.

Kendisi, kişisel bakımına önem veren ve olabildiğince doğal ürünleri tercih edenler arasında kullanımı giderek yaygınlaşan, ünü kulaktan kulağa yayılan bir yağ olsa da hakkında yasaklanması ve yan etkileriyle ilgili de pek çok söylenti var. Gelin, bugün karınca yumurtası yağı nedir, ne değildir birlikte öğrenelim, vücuda etkileri nelermiş artısıyla, eksisiyle keşfedelim. Buyursunlar, karınca yumurtası yağı tüm yönleriyle karşınızda!

İçindekiler

Karınca yumurtası yağı nedir, ne işe yarar?
Karınca yumurtası yağı nasıl kullanılır?
Karınca yumurtası yağı neden yasaklandı, bir zararı var mı?
 • Karınca yumurtası yağı nedir, ne işe yarar?

karinca-yumurtasi-yagi-nedir

Karınca yumurtası yağı, tam da adından anlaşıldığı gibi karıncaların yumurtalarından elde edilen hayvansal bir yağ. Hayvansal bir yağ olmasına rağmen birçok bitkisel yağ gibi onu doğal bir kişisel bakım ürünü olarak görenler ve kullananlar oldukça fazla. Bu yağın ismi son zamanlarda daha çok duyulmaya başlamış olsa da aslında kendisi çok eski zamanlardan bu yana kullanılan bir ürün. Öyle ki İran'da bu ürünün özellikle kadınlar tarafından yüzyıllardır kullanıldığı söyleniyor.

"Karınca yumurtası yağı ne işe yarıyor ki?" diyenler için de hemen açıklamış olalım: Bu yağın doğru şekilde kullanıldığında tüylenmeyi azalttığı, hatta bitirebildiği dahi söyleniyor ve en çok bu özelliği sebebiyle tercih ediliyor.

Bunun yanı sıra yine harici olarak cilde uygulandığında cildi nemlendirdiği ve ağda gibi sebeplerle ciltte oluşan kararmaların da önüne geçtiği söyleniyor. Bu sebeple koltuk altında, dirseklerinde ya da cildinin farklı bölgelerinde kararma sorunu yaşayanların da tercihleri arasında yer alıyor.

 • Karınca yumurtası yağı nasıl kullanılır?

karinca-yagi-yumurtasi-faydalari

Karınca yumurtası yağının ne işe yaradığını öğrenince nasıl kullanıldığını merak ettiyseniz sizi hemen böyle alalım ve onun nasıl kullanıldığını da anlatalım. Şu adımları takip etmek yeterli oluyor:

 • Karınca yumurtası yağını kullanmak istediğiniz bölgeyi güzelce temizleyin.
 • Ardından ağda gibi tüyleri kökünden alan herhangi bir yöntemle cildinizi tüylerden tamamen arındırın.
 • Sonrasında ciltteki hassasiyetin geçmesi için yaklaşık 30 dakika bekleyin. (Cildiniz çok hassas ise bu süreyi daha da uzatın)
 • Bekleme süresinin ardından tüylerden arındırdığınız temiz cildinize yağı sürün.
 • Yaklaşık 10 dakika yağı cildinize parmaklarınızla dairesel hareketler yaparak yedirin. İşte bu kadar!
 • Bu uygulamayı her tüylerinizi aldığınızda düzenli olarak yaparsanız bir süre sonra tüylerinizin çok seyrek ve cılız çıkmaya başladığını göreceksiniz. Zaman olarak da tüylerin çıkma hızını yavaşlatacaktır, aklınızda bulunsun.
 • Karınca yumurtası yağı neden yasaklandı, bir zararı var mı?

karinca-yumurtasi-yagi-neden-yasaklandi

Karınca yumurtası yağının sadece iyi yönlerinden söz etmeyeceğiz tabii ki. Bilmeniz gereken yan etkileri de söz konusu. Hatta öyle ki kendisiyle ilgili geçmişte yasaklandığına dair haberler dahi çıktı. Peki karınca yumurtası yağı neden yasaklandı? Çünkü popülerleşmeye başladığı dönemde sahtesini yapanlar, ürünü olması gereken şartlarda hazırlamayanlar, hatta içine yabancı maddeler ilave edenler olduğu söyleniyor. Aynı şekilde üzerinde bilimsel çalışmalar devam ettiği için farklı ülkelerde de karınca yumurtası yağının yasaklandığı dönemler var, aklınızda bulunsun.

Bu durumda ne yapmamız gerekiyor, bu ürünü kullanmaya karar verdiğimizde mutlaka gerekli tüm bakanlıklardan onay almış, kullanıma uygun, güvenilir markaları tercih etmemiz gerekiyor.

Bitmedi, karınca yumurtası yağı kullandığınızda hemen her üründe olduğu gibi yaşayabileceğiniz bazı yan etkiler de söz konusu tabii ki. Yaygın olarak görülen yan etkileri şöyle:

 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Kabarıklık
 • Tahriş
 • Yanma hissi
 • Kıl köklerinde iltihaplanma

Eğer bu yan etkilerden bir ya da birkaçı sizde de olursa cildinizi hemen güzelce temizleyin ve sorunların geçmemesi, uzun sürmesi durumunda hemen doktorunuza danışın, aman diyelim, sağlık bu, ihmale gelmez.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?