Yalnızca Türkiye'de Yetiştiğini Öğrenince Şaşıracağınız 14 Şahane Bitki

Favorilerime
Ekle

İlkbaharın ilk güneşiyle, ilk tomurcuklanan çiçeğiyle birlikte içimiz kıpır kıpır oldu, hepimizi bir mutluluk, evlerimiziyse renk renk çiçekler sardı.

Doğruya doğru, bu aralar daha çok ilgi gösteriyoruz doğaya; evimizde, balkonumuzda saksılar dolusu çiçekler olsun, şöyle güne onların güzel yüzüne bakarak başlayalım istiyoruz. En azından birçoğumuz...

İşte tam da bu yüzden size nefis bilgiler vermek istedik yine. Sadece ülkemizde yetişen "endemik" bitkilerden söz edelim, aslında ne kadar şanslı olduğumuzu yeniden hatırlayalım, belki de sık sık gördüğümüz, doğa yürüyüşlerinde sürekli karşımıza çıkan o bitkilerin değerini daha iyi anlayalım dedik.

Düşünsenize bir, sizin yanından geçtiğiniz, orada olduğunu bildiğiniz için şöyle bir göz ucuyla bile bakmadığınız o rengarenk bitkiler dünyada sadece sizin çevrenizde var...

Doğaya iyi bakın, aslında o, tek başına gününüzü güzelleştirmeye yeter!

Küçük bir not: Biz anlatırken öyle "endemik" deyiverdik ama endemik nedir, bilmeyenleriniz varsa diye hemen açıklayalım: Ekolojik şartlar nedeniyle yalnızca belirli bölgelerde yaşayabilen ya da yetişebilen, o bölgeye özgü bitkiler ya da hayvanlar için kullanılır endemik.

Değerini bir an önce bilmeli: İstanbul kardeleni

ukalahayvan

Nergisgiller familyasından olan İstanbul kardeleni, adından da anlaşılacağı gibi İstanbul'da yetişiyor. İstanbul dışında Bursa ve Kırklareli'de de rastlanan bu nefis kardelenlerin doğal yetişme alanları da giderek daralıyor.

Anlayacağınız bir an önce değerini bilmeli ve bu şahane kardelenlerin yetişebileceği alanları koruma altına almalı.

Ya sen ne güzelsin: Anadolu glayölü

bahcenet

Akdeniz ve Ege'de yetişen bu güzeller güzeli bitkiye özellikle maki ve kızılçam ormanlarında sıkça rastlamak mümkün.

Antalya'da olmak vardı: Kalkan ve Tahtalı çiğdemi

bilgidiyari

Kalkan ve Tahtalı Çiğdemi şeklinde anılan iki çiğdem türü de Antalya ve civarında yetişiyor. Bize de "şimdi Antalya'da olmak vardı" demek düşüyor.

Narin ve zarif: Kazdağı kardeleni

sirtcantam

Tıpkı İstanbul kardeleni gibi nergisgiller familyasının zarif üyelerinden olan Kazdağı kardeleni, Kazdağı'nın ormanlık alanlarında, Balıkesir ve Çanakkale çevresinde yetişiyor.

Bir Karadeniz güzeli: Artvin kuduz otu

guncelbilgiyazar.blogspot

Doğu Karadeniz'de, özellikle de Artvin ve çevresinde bulunabilen bu bitki, 700 metreden 1200 metre yüksekliğe kadar olan yüksekliklerde yetişebiliyor.

Rengiyle mest eder: Ankara çiğdemi

dogalhayat

Süsengiller familyasından olan bu sapsarı çiğdem, Ankara ve çevresinde yetiştiğinden Ankara çiğdemi olarak anılıyor.

Bu nasıl bir minnoşluk: Kapadokya soğanı

emelbty.blogspot

Rengi ve şekliyle görür görmez dikkatinizi çekecek bu bitki, ismini aldığı Kapadokya-Nevşehir taraflarında, ormanlık ve kayalık alanlarda yetişiyor.

Nasıl da narin: Antalya süseni

bitkibakimi

Adından da anlaşılacağı gibi süsengiller familyasından olan bu güzel de Antalya'da yetişiyor.

Sevgi dolu: Yanardöner bitkisi

wikipedia

Sevgi çiçeği olarak da anılan yanardöner bitkisi, rengiyle dikkat çekiyor, Ankara'da yetişiyor.

Tam da zamanı: Uludağ obrizyası

treknature

Nisan ayından ağustosa dek nefis çiçekleriyle salınan bu güzeller güzeli bitki, Bursa'da, özellikle de Uludağ ve çevresinde yetişiyor. Turpgiller ailesinin en sevimli üyelerinden oluyor.

Turpgilleri keşfetmeye devam: Gece gündüz çiçeği

prairiebreak.blogspot

Uludağ obrizyasına turpgillerin en sevimli üyelerinden dedik, çünkü en az onun kadar sevimli bir güzel daha var gördüğünüz gibi. Gece gündüz çiçeği, ülkemizde Bursa, Bolu, Artvin ve Rize çevresinde yetişiyor.

Bir ottan çok daha fazlası: Sığır kuyruğu

hekimzade

Yol kenarında görüp sıradan bir ot diye yanından geçmek olmaz. Şu renge, şu güzelliğe bakar mısınız? Kendisi, üç çeşidi sadece ülkemizde yetişen enfes bir bitki.

Sıraca otugillerden sayılıyor, farklı türleriyle Burdur, Erzincan, Bursa, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde yetişiyor.

İhtişamı yeter: Kazdağı göknarı

milliyet

Çamgillerden olan Kazdağı göknarı, yalnızca Kazdağı'nda yetişiyor.

Şifasıyla ünlü: Andız otu

wikimedia

Şekil benzerliğinden de anlaşılabildiği gibi andız otu, papatyagillerden.

Küçük bir not: Elbette Türkiye'de daha birçok endemik bitki bulunuyor, bu listedekiler sadece bazıları. Eğer siz de yörenizde yetişen ve endemik olan bitkiler varsa bize yorum olarak mutlaka yazın, hatta şahane fotoğraflarını da gönderin, listemizi birlikte güncel tutalım. :)


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?