lekeli-muz-one-cikan-aralik-2020

Bir Ay Boyunca Her Gün İki Tane Lekeli Muz Yiyince Vücutta Neler Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Hemen hepimiz muzu çok seviyoruz, öyle bir brokoli ya da bir enginar gibi sevmeyeni çok olan yiyeceklerden değil kendisi, doğruya doğru.

Ama onu alırken de seçici davrandığımız bir gerçek. Bazılarımız kabuğu daha yeşilimsi olanları, bazılarımız sapsarı olanları, bazılarımızsa lekeli lekeli olanları seviyor mesela. Lekeli olanları özellikle almayanların sayısı da bir hayli fazla tabii.

Siz, lekeli muz hakkında ne düşünüyorsunuz bilmiyoruz ama bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre sarı ya da yeşilimsi kabuklu muzlardansa lekeli muz yiyerek elde edebileceğiniz faydalar daha fazla.

O faydalar nedir ve neden sarı kabuklu muzdansa lekeli muzlardan daha çok elde edilir derseniz, buyurunuz, bir bir anlatalım.

Muz kabuğunun üzerindeki kahverengi lekeler aslında çok şey anlatıyor...

lekeli-muz-aralik-2020

Muzun olgunlaşma sürecinin bir parçası olarak görülen bu kahverengi lekeler oluşmaya başlayınca muzun içindeki faydalı maddelerde de artış oluyor.

Araştırmalara göre, antioksidan özelliği daha güçlü bir hale gelen lekeli muz, bu sayede bağışıklık sistemini sarı kabuklu muzlara göre daha çok güçlendiriyor.

Tümör nekroz faktör olarak bilinen ve adı bize oldukça yabancı olan bir hormona benzer özellikler gösterdiği de biliniyor. Peki, bu ne anlama geliyor?

Bu hormon, kanserli hücrelerin oluşmasını ve oluşmuş olanların da büyümesini ve yayılmasını engellemede önemli roller üstleniyor. İşte lekeli muzların da buna benzer özellikler gösterdiği ve bağışıklık sistemini tahmin ettiğimizden daha çok güçlendirdiği söyleniyor.

Bunun üzerine günde 2 lekeli muz yendiğinde neler olabileceğini araştıran Japon araştırmacılar, şöyle sonuçlara ulaşıyor:

Tansiyonun düzenlenmesini sağlıyor, özellikle yüksek tansiyon sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor

Muz zaten başlı başına bir potasyum kaynağı bildiğiniz gibi. İşte bu özelliği daha fazla hissetmenizi sağlayan lekeli muz da düzenli olarak tüketildiğinde damarların daha sağlıklı olmasını salıyor.

Daha sağlıklı damarlar da bildiğiniz gibi sizi tansiyon gibi sorunlardan uzak tutuyor.

İçindeki yüksek potasyum sayesinde kalp ve damar hastalıklarından da koruyor

lekeli-muz-ne-ise-yarar-3

Potasyum sadece tansiyon sorununa çare olmakla kalmıyor, aynı zamanda damar sağlığını koruduğu için kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor, var olan rahatsızlıkların nüksetme ihtimalini azaltıyor.

Kansere yakalanma riskini azaltıyor, kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını yavaşlatıyor

lekeli-muz-faydalari-aralik-2020

Lekeli muzların daha güçlü antioksidan özelliği göstermesi vücudumuzu sadece grip, nezle gibi hastalıklardan korumakla kalmıyor, kanserli hücreler üzerinde de olumlu etkiler yaratıyor.

Araştırmacılar bu durumu şöyle özetliyor:

"Muz olgunlaştıkça antioksidan seviyeleri yükselir, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve beyaz kan hücrelerini artırır. Olgun muzlar, beyaz kan hücrelerinin kanserle mücadele potansiyelini yükseltme konusunda genç yeşil kardeşlerinden sekiz kat daha etkili."

Halsizlik sorununa çare oluyor, vücuda enerji veriyor

dilimlenmis-muz-aralik-2020

Lekeli muzun içindeki şeker oranı sarı kabuklu muzlara göre daha fazla olabiliyor. Bu da elbette onu ölçülü ve düzenli tüketmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Ancak bu özelliği ve içindeki bolca vitamin, mineral aynı zamanda vücudumuza bolca enerji verme konusunda da destek oluyor. Özellikle kendini depresyonda hissedenlere, kolunu kıpırdatacak hali olmayanlara, modu düşük, enerjisi az herkese bolca enerji veriyor.

Lekeli muzlar mide sorunlarına da çare oluyor

lekeli-muz-nasil-yenir-muz-soyma-aralik-2020

Kabuğu lekeli muzlar, yeşil ya da sarı kabuklu muzlara göre daha yumuşak oluyor bildiğiniz gibi. E muzun bolca besin lifi içermesi de devreye girince lekeli muzlar en mide dostu yiyeceklerden olup çıkıyor.

Araştırmaya göre, mide yanması ve ekşimesi gibi durumlardan şikayetçi olanlar günde 2 lekeli muz yiyerek bu sorunlarına çözüm bulabiliyor.

Sinir ve stresten uzaklaşmanıza destek oluyor

lekeli-muz-one-cikan-aralik-2020

Lekeli muzların içindeki şeker oranı yükseliyor yukarıda da söylediğimiz gibi. Buna bir de içindeki B vitaminin gücü eklenince lekeli muz, diğer muzlara göre sinirleri sakinleştirmede daha etkili oluyor.

Bunları bilmeden olmaz...

muz-lekeli-aralik-2020-yeni

Yapılan araştırmalara göre, günde 2 adet lekeli muz yerseniz elde edebileceğiniz faydaları bir bir sıraladık ama şunları da eklemeden geçmek olmaz:

Olgunlaşmış lekeli muzların şeker oranı yüksek olduğu için şeker hastası olanlar başta olmak üzere ciddi bir rahatsızlığı olanların günde 2 muz yemeye karar verirlerse öncesinde mutlaka doktorlarına danışmaları ve doktorlarının tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeleri gerekiyor.

Ayrıca, içinde bolca besin lifi bulunduğu için aslında bilinenin aksine muz, kesin olarak kabızlığa neden olur gibi bir durum söz konusu değil. Ancak halihazırda kabızlık sorunu olanların bu sorunu yaşamaya devam etmesine neden olduğu da bir gerçek. Bu nedenle sık sık kabızlık sorunu yaşayanların da muz yerken temkinli olması ve günlük beslenme düzenini ona göre düzenlemesi gerekiyor.

Kısacası siz siz olun, bu uygulamada dahil olmak üzere herhangi bir yiyeceği fayda görmek amacıyla düzenli bir şekilde tüketmeye karar verirseniz öncesinde mutlaka doktorunuza danışın. Sağlık bu, ihmal etmeye gelmez.

Kaynaklar: healthyfoodhouse, jstage


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

veterinerhekim26 Eylül 2018 11:20
muz alacak güç mü kaldı millette. kilosu 10 lira ya yaklaşmış
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?