Artan Pilavı Isıtıp Yemeden Önce Dikkat Etmeniz Gereken Çok Mühim Püf Nokta

Favorilerime
Ekle

Hemen hepimiz yaptık mı koca bir tencere pilav yapıyor ve dolayısıyla onu birkaç gün üst üste yeniden ısıtarak sofralarımıza konuk ediyoruz.

Ancak şimdi size yeniden ısıtılıp yenilen pilavın gıda zehirlenmesine yol açma riski taşıdığını söylesek?

Biz demiyoruz, gıda mühendisleri ve bilim insanları diyor. Ancak çok küçük bir püf noktayla bu riski yok etme şansımız da var. Nasıl diyenleri aşağıya doğru alalım.

Artan pilavı tekrar ısıtıp yemek gıda zehirlenmesine yol açabilir

NHS (National Health Service), kalan pilavı yeniden ısıtıp yemenin insan sağlığı için tehlikeli olduğunu söylüyor. Zira artan pilavı yeniden ısıtmak gıda zehirlenmesine yol açabiliyor.

Ama aslında buna sebep olan pilavı yeniden ısıtma süreci değil, piştiği andan itibaren pilavın saklanma koşulları.

Pirinç pişse bile hayatta kalabilen bakteriler yediğiniz pilavı riske açık hale getiriyor

gungorekinci.blogspot

Bilim insanları, pişmemiş pirincin içinde "bacillus cereus" ismi verilen bakteri sporlarının (çok çabuk üreyebilen hücreler) var olduğunu söylüyor. Ve bu bakteri gıda zehirlenmesine sebep olan bakterinin ta kendisi. Ve maalesef bacillus cereus, pirinç pişse bile hayatta kalmayı başarabiliyor.

Eğer pilav piştikten sonra onu çok uzun süre oda sıcaklığında bırakırsanız pirincin içindeki bu sporlar bakteriye dönüşebiliyor. Ve bu bakteri de çoğalarak kusma ve ishale yol açan toksinleri üretiyor.

Diğer bir deyişle, pişen pilav oda sıcaklığında ne kadar uzun süre kalırsa bakteri de onu daha fazla etkileyecek ve yenemeyecek kadar tehlikeli bir hale sokacaktır. Dolayısıyla eğer pilavı sonradan ısıtıp yeme gibi planlarınız varsa pilavı nasıl sakladığınızın hayati önem taşıdığını da unutmamalısınız.

Riski en aza indirmek için ne yapmalı?

foodnetwork

Peki ne yapmalı?

Öncelikle pilavı pişer pişmez servis etmek ve yemek ilk tercihiniz olsun. Kalan pilavı ise olabildiğince çabuk soğutmalı ve buzdolabına kaldırmalısınız. NHS, bu süre için 1 saati ideal olarak gösteriyor. Yani 1 saatten fazla oda sıcaklığında bekleyen pilav direkt olarak riskli kategorisine giriyor.

Pilavı yeniden ısıttığınızda ise onun tamamen piştiğinden, hatta üzerinden dumanlar çıktığından emin olmalı ve her bölgesinin eşit şekilde ısınıp ısınmadığını kontrol etmelisiniz.

NHS, yine önlem olarak pilavı birden fazla kez ısıtılmaması konusunda da bizi uyarıyor. Belki de tek seferde yenilebilecekten çok çok daha fazla ölçüde pilav pişirmemek de bir çözüm olabilir.

Sonuçta hiçbir şey sağlığımızdan önemli değil, öyle değil mi?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?