bir-dis-sarimsak-yemek-ne-ise-yarar-3-one-cikan

Her Gün Boş Mideye Bir Diş Sarımsak Yiyince Vücutta Neler Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Mutlaka duymuşsunuzdur, sarımsakta ölümsüzlüğün sırrı saklı derler.

Elbette iddiamız bu denli büyük değil ama araştırmalara göre, sarımsak zayıflamadan tutun da saçların sağlıklı olmasına, uçukları yok etmesinden kolesterolü dengelemesine kadar vücudumuza birçok fayda sağlıyor. Zaten en çok da bu nedenle, daha sağlıklı yaşamaya çalışanlar sarımsağa beslenme düzeninde daha çok yer vermeye çalışıyor.

Kötü kokuyor diyerek sarımsağı hayatınızdan çıkarmanız ise büyük hata olur bizce. Özellikle basit önlemlerle çevrenizdeki insanları da kendinizi de rahatsız etmemeniz mümkünken...

Sözün kısası, sarımsağın vücudunuza sağlayacaklarınızı göz ardı etmeyin. Zaten günde bir diş sarımsak yiyince neler olduğunu öğrenince eminiz sarımsağı çok seveceksiniz.

Önemli bir not: Her gün boş mideye sarımsak yiyince neler olduğunu bir bir anlatacağız, ama baştan söylemekte yarar var, eğer tansiyon, kolesterol, gastrit, ülser gibi ciddi bir rahatsızlığınız varsa böyle bir uygulamayı hayatınıza geçirmeden önce mutlaka doktorunuza danışın, onun önerileri doğrultusunda hareket edin. Unutmayın, her yöntem herkeste aynı etkiyi göstermez ve sağlık, ihmale gelmez. Aman diyelim.

Tansiyonun dengelenmesine yardımcı oluyor...

mamabee

Araştırmalara göre, sarımsak tansiyonun dengelenmesinde oldukça önemli etkiler gösteriyor. Bu nedenle aşırıya kaçmadan, günde bir diş kadar sarımsak yemek tansiyonun normal sevilerde seyretmesine olanak sağlıyor.

Kanın pıhtılaşma riskini azaltıyor...

sarimsak-patlak-1

Sarımsakta bulunan yararlı maddeler, kanın incelmesini sağlıyor ve trombositlerin birbirine yapışmasını önleyerek pıhtılaşmanın önüne geçiyor.

Bu yüzden düzenli ve ölçülü bir şekilde sarımsak tüketmek, kanın düzenli bir şekilde akmasını sağlıyor ve bu sayede kalp ve damar sağlığını koruyor.

Vücutta var olan iltihapların hızlıca iyileşmesini sağlıyor...

travelettes

Sarımsak "doğal antibiyotik" olarak anılıyorsa boşuna değil. Boğazda oluşan iltihaplanmalardan tutun da kulak içi iltihabına kadar vücudun dört bir yanında oluşan iltihapların daha hızlı bir şekilde geçmesine destek oluyor.

İltihapların iyileşmesini hızlandırdığından birçok deri rahatsızlığına yakalanma riskini azaltıyor...

sarimsak-patlak-2

İltihapları hızlıca geçirmekle kalmayan sarımsak, mantar gibi deri hastalıklarına karşı da vücudu koruyor, harici kullanımlarında bu hastalıkların daha hızlı geçmesinde büyük rol oynuyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan koruyor...

healthytravelblog

Sarımsağın antiviral ve antibakteriyel etkiler göstediğini sanıyoruz ki artık bilmeyen kalmadı. İşte bu özellikleri sayesinde vücuda virüs ya da bakterilerin girmesine elinden geldiğince engel olan sarımsak, vücuda çoktan girmiş olan bu zararlı maddeleri vücuttan hızlıca uzaklaştırma konusunda da uzman.

Çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor...

Bağışıklık sistemini güçlendirmede oldukça başarılı destekçilerden olan sarımsak, sadece soğuk algınlığı gibi nispeten basit sayılabilecek hastalıklarla da sınırlamıyor yeteneklerini.

Antioksidan özelliğinden destek alarak kanserli hücrelerin de oluşumunu, var olanlarınsa büyüyüp yayılmasını olabildiğince geciktiriyor. Bu sayede vücudumuzu çeşitli kanser türlerine yakalanmaktan koruyor.

Sinir sisteminin düzenli olarak çalışmasına destek oluyor, sinir ve stresten uzak durmanıza destek oluyor...

oldworldgardenfarms

Sarımsağın içindeki selenyum adlı bir madde, sinir sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına destek olarak sinir ve stresten vücudu uzak tutuyor, stres kaynaklı uykusuzlukların azalmasına yardımcı oluyor.

Kötü kolesterol seviyesinin düşmesinde önemli rol oynuyor...

food-hacks.wonderhowto

Tıpkı tansiyon gibi kolesterolü de dengelediği bilinen sarımsak, kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü yükseltebiliyor. Ancak kolesterol ilacı kullananların sarımsak tüketirken çok dikkatli olması gerekiyor.

Tıpkı kolesterol gibi trigliserid yüksekliği olanlara da çare oluyor...

aducksoven

Hayvansal ya da bitkisel yağların ana bileşeni olarak bilinen trigliseridin yüksek olması, kolesterol seviyesinin de yükselmesine neden oluyor. Bu nedenle, trigliserid dengesinin korunması önemli. Bu da günde bir diş yiyeceğiniz sarımsakla daha mümkün oluyor.

Bunları da bilmeden olmaz...

wikihow

Başta da uyarımızı yapmıştık ama bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Sarımsak oldukça etkili bir yiyecek olduğundan boş mideye yediğinizde yan etkileriyle de karşılaşabilirsiniz.

Bu nedenle, bunu uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Eğer sarımsak midenizde ciddi bir rahatsızlığa neden oluyorsa ya da sarımsağı çiğ olarak yedikten sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız kavrulmuş sarımsağı alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Elbette ciddi bir mide ya da tansiyon sorununuz varsa kavrulmuş sarımsağı da tedavi amaçlı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Kısacası, sarımsak ne kadar faydalı olursa olsun sizin üzerinizde tüm bu faydalarını göstermeyebilir, çünkü herkesin bünyesi birbirinden farklıdır. Bu nedenle sarımsak da dahil herhangi bir ürünü tedavi amaçlı düzenli olarak kullanmaya karar verirseniz öncesinde uzmanlardan fikir almalısınız.

Sağlıklı, upuzun bir ömrünüz olsun!

Kaynak: goodfullness


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?