serbetci-otu-faydalari-2-one-cikan

Faydalarından Kullanım Alanlarına Şerbetçi Otu

Favorilerime
Ekle

Hep söyleriz, doğaya yüzümüzü döndüğümüz sürece daha güzel bir hayata sahip olabiliriz.

Baharla birlikte yeşeren, çiçek veren, sadece görüntüleriyle bile mutlu olmamızı sağlayan o güzeller güzeli, o çeşit çeşit bitkileri düşünsenize... Bugün yine onlardan birini yakından tanıyalım diyoruz, şerbetçi otunu.

Aslında ne olduğundan vücudumuza nasıl faydaları olacağına, neredelerde bulunduğundan nasıl kullanılacağına kadar onun hakkında bilmemiz gereken çok şey var. Sadece faydaları da değil elbette, yan etkilerinden ve vücudunuzda oluşturabileceği zararlardan da haberdar olmalısınız mutlaka.

O zaman daha fazla vakit kaybetmek olmaz!

İçindekiler

Buyursunlar...

 • Şerbetçi otu nedir?

Şerbetçi Otu Nedir?

Şerbetçi otu kendirgiller ailesinin bir üyesi. her ne kadar kendirgiller ailesini pek tanımasak da aramızda şerbetçi otunun adını daha önce duyanlar mutlaka vardır. Otsu bir bitki olan şerbetçi otunun çoğunluğu yeşil renkli ama çiçek açtığında beyaza çalan bir renge sahip oluyor desek yanlış olmaz.

Şekli kozalağa benzetilen, sert tüyleri olan bitki, ülkemizde en çok Bilecik ve Bursa çevresinde yetiştiriliyor. Kurutulmuş hali ya da onun başrolde yer aldığı yağlar, çaylar ya da kremler dört mevsim bulunabilirken tazesine en çok temmuz-eylül ayları arasında rastlanıyor.

Bu ot ne işe yarar derseniz: Şerbetçi otunun faydaları

 • En bilinen faydası, kadınların göğüslerinde büyüme sağlaması sayılıyor.
 • Vücutta idrar söktürücü bir etki göstererek ödem gibi sorunlarla baş etmede yardımcı oluyor.
 • Sindirim sisteminin çalışmasına etki ettiğinden iştah açıcı özellikler gösteriyor.
 • Yine sindirim sistemini düzenlediğinden aşırıya kaçmadan kullanıldığında mide ağrılarını azalttığı biliniyor.
 • Sinir ve stres gibi nedenlere bağlı uykusuzluk sorunun giderilmesine yardımcı oluyor.
 • Kadınlarda göğüs büyütme dışında bir de regl sancılarını dindirici bir etki yaratıyor.
 • İçindeki tanenler ve çeşitli yararlı maddelerle kanı temizlediği de söyleniyor.
 • Şerbetçi otu kozmetik ürünlerde ve bira yapımında bolca kullanılıyor.
 • Şerbetçi otu nereden bulunur, nasıl kullanılır?

Şerbetçi Otu Nerede Bulunur?

Şerbetçi otu genel olarak kurutulmuş şekilde tüketiliyor. Kurutulmuş şerbetçi otlarına aktarlardan kolayca ulaşılabiliyor. Siz de şerbetçi otu kullanmaya karar verirseniz güvendiğiniz bir aktardan onu temin edebilirsiniz. Ancak, etkileri oldukça fazla olduğundan ondan herhangi bir fayda sağlamak için tüketmeye karar verirseniz mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Kurutulmuş şerbetçi otundan çay nasıl yapılır derseniz, 1 su bardağı kaynar suya yaklaşık 1 tatlı kaşığı (silme) kadar kuru şerbetçi otu atıp 5 dakika demlemeniz yeterli. Keskin kokusu nedeniyle su ılıdıktan sonra dilerseniz içine bal da ekleyebiliyorsunuz. Hormonlar üzerinde ciddi etkileri bulunduğundan günde 1 bardaktan fazlasını içmemeniz ve düzenli olarak 1 ay kadar kullandıktan sonra mutlaka kullanmaya ara vermeniz gerekiyor.

Göğüs büyütme etkisinden faydalanmak isteyenlerse onu daha çok harici olarak kullanıyor. Yani, tıpkı çayını demler gibi şerbetçi otunu kaynar suyun içinde dinlendiriyor ve ardından mutfak robotundan geçirip aynı miktarda bir yağsız kremle karıştırıyor ve göğüs bölgesine uyguluyor. 4-5 saat bu şekilde beklettikten sonra yıkıyor. Ancak bu yöntem, henüz bilimsel olarak kanıtlanmış değil, bizden söylemesi.

 • Şerbetçi otunun zararları nedir?

Şerbetçi Otu Zararları

Şerbetçi otunun ne olduğunu ve faydalarını öğrendikten sonra onu kullanmaya karar verdiniz diyelim, o zaman bilmeniz gereken önemli bir konu daha kalıyor: Şerbetçi otunun zararları, yan etkileri neler?

Şerbetçi otunun fazla tüketildiği durumlarda özellikle bünyesi hassas olanlar mide bulantısı ya da midede yanma gibi sorunlarla karşılaşabiliyor. Bu nedenle mutlaka aşırıya kaçmadan tüketmek gerekiyor.

Aynı şekilde hamilelik dönemindeki kadınların tüketmesi de tavsiye edilmiyor. Hormonlarda dengesizlikler oluşturabileceğinden yaklaşık 1 aydan uzun süre kullanmamak, ara vererek kullanmaya devam etmek gerekiyor.

En önemlisi de her zaman söylediğimiz gibi, şerbetçi otu da dahil olmak üzere doğal ya da kimyasal fark etmeksizin, bir ürünü tedavi amaçlı, düzenli bir şekilde kullanmaya başlayacaksanız mutlaka öncesinde doktorunuza danışın. Çünkü her ürün, her insanda aynı etkiyi yaratmaz. Aman diyelim, kendinize yarar sağlamaya çalışırken bilmeden sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Kaynak: medicalhealthguide

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?