Tarçın Az Kenarda Dursun:

Limonlu Anne Sütlacı Tarifi

Tarçın Az Kenarda Dursun:

Limonlu Anne Sütlacı Tarifi

Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
5
Banu Alabaşoğlu
Bir sofra, hepimizi bir araya toplayabilir.
Banu Alabaşoğlu
33 takipçi27 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

4.5
Yasemin Gürsürer
Mayıs 7, 2019
1 saat
5
Yemek Yolculuğu
Ocak 4, 2016
20 dakika
4
Gökçen Mutaf
Ocak 23, 2018
20 dakika
5
Yasemin Gürsürer
Mayıs 13, 2019
20 dakika

Sütlü tatlılar sofrada her daim kurtarıcıdır. Kurtarıcı olmanın ötesinde sadeliği, hafifliği ve çeşit zenginliğiyle tatlı krizlerimizde ilk başvurduklarımızdan değil midir? Bizi çocukluğumuza, annemizin sofrasına götürecek sütlü tatlı tarifleri arasında sütlaç ola ki çoğunluğun kabulüyle ilk sırada yerini alır

Hadi şimdi sizinle baz bir tarifle bir anne sütlacı yapalım. Ama onun tadını, o ilk başvurduğumuz yolla, tarçınla kırmak yerine, limonun ferahlatıcı aroması ve rahiyası ile başka bir damak lezzetine taşıyalım.

Hadi şimdi mutfağa. İftar sofrasına limon aromalı bir anne sütlacı yapmaya...

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

6 kase

HAZIRLAMA SÜRESİ

10 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

20 dakika

Limonlu Anne Sütlacı Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 litresüt
 • 1,5 çay bardağıkırık pirinç
 • 1,5 su bardağışeker
 • 1 su bardağısu
 • 1 yemek kaşığınişasta(arzuya göre)
 • 1 adetlimon kabuğu rendesi
 • 1 çay kaşığıtarçın(arzuya göre)

Limonlu Anne Sütlacı Tarifinin Püf Noktası

Püf noktalarından ilki, eğer kıvam için nişasta kullanmayacaksanız ( ki ben tercih etmiyorum, ancak zorda kalmışsam başvuruyorum ) pirinci çeşmede bol su ile yıkamayacak, bir su geçirip hemen tencereye alacaksınız. Tencerede bir bardak su ile haşlamaya başladığınızda nişastası zaten sütlacı hazırladığınız tencerede kalacaktır. İkinci püf noktası, güvendiğiniz bir mandıradan yahut satıcınızdan çiğ süt ile hazırlamanız. Çiğ sütün sütlaca kattığı doğal aromayı pastörize sütlerde bulamazsınız. Bu tarifteki üçüncü püf noktamız ise limon kabuğu rendemizi sütlacımızın altını kapattıktan sonra ilave edip, tencereyi şöyle bir karıştırıp fazla müdahale etmemek. Kaynarken limon kabuğu rendesi koyarsanız sütünüzün kesme riski olur. Bunu istemeyiz. Limon kabuğu gibi portakal kabuğu rendesi de bu tarifte işler. Üzerine de bir fiske limon yahut portakal kabuğu rendesi gezidrebilirisiniz. Son bir not: Bazıları ısrarla vanilya aromsasını sütlaçta isterler. Onun yerine 1 paket süt kreması iyi gider.

Limonlu Anne Sütlacı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Kırık pirincinizin kaba tozu gitmesi için (hoş artık herşey paketli ) su altında hafifçe yıkatıp bir bardak su ile birlikte tencereye alın.

 2. Yarı diri olacak, pirinciniz hafif şeffaflaşacak şekilde, mümkünse nispeten de kısık ateşte haşlayıp nişastasının sütlacı hazırlayacağınız bu tencerede kalmasını temin edin. Bunu gözle de farkedersiniz zaten.

 3. Sütünüzü ilave edin ve orta ateşte kaynamaya alın. Pirinçlerin dibe tutmaması için zaman zaman havalandırarak karıştırın. Bu havalandırma işlemi sütün kıvam almasını ve kıvamını test etmenizi de kolaylaştırır.

 4. Süt kaynamaya başlayınca şekerini ilave edin. Şeker ilavesini ne kadar geriye bırakırsanız o kadar iyidir. Zira şekeri erken katmanız pirincinizin sıkmasına, tıkız kalmasına sebep olur. ( Bu püf noktasını aşurede de göz ardı etmeyin. )

 5. Sütlaç tıkırdamaya başladıktan sonra bir parça çektirecek nisbette altını kısarak bu kıvam alma sürecini tamamlayın.

 6. Eğer sütlacınıza kıvam aldırmakta eksik kaldığınızı düşünüyorsanız nişastanızı bir parça su ile açtırıp sütlacınıza ekleyin. Göz göz tıkırdatıp altını kapatabilirsiniz.

 7. Bu aşamada aroma için vanilya tercih edenler olabilir. Ben bu tarifte ihmal ettim. Lakin, ben bu aroma işini yine süt ailesinden süt kreması ilavesiyle yapıyorum. İlave edecekseniz yine son aşamada ilave edip, kıvamın toplaması için bi tık daha kaynatın.

 8. Altını kapattığınızda rendenin ince tarafı ile elde ettiğiniz imon kabuğu yahut portakal kabunu rendesini ilave edip, kaşıkla şöyle bir karıştırıp bırakın.

 9. Kaselerinize pay ettiğiniz sütlaçlarınızı önce oda sıcaklığında ardından buzdolabı ortamında soğutup kıvamı toparlayın.

 10. Servis sırasında üzerine bir fiske daha limon kabuğu rendesi yahut portakal kabuğu rendesi gezdirmenizi öneririm. Fazla olmasın ki sütlacın önüne geçmesin. Arzu edenlerse alıştıkları gibi tarçın tercih edebilirler.

 11. Afiyet olsun!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?