Şifa Niyetine:

Kozalak Reçeli Tarifi

Şifa Niyetine:

Kozalak Reçeli Tarifi

Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
5
neslicetarifler
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
neslicetarifler
2 takipçi4 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

5
Gökçen Mutaf
Eylül 23
5 dakika
5
Gökçen Mutaf
Eylül 29
10 dakika
YENİ
4.5
Sütaş
Ekim 22
15 dakika
4
Neşe Ümit Tan
Ekim 14
5 dakika

Hayatımda hiç görmediğim, hiç tatmadığım, hatta bir kaç gün öncesine kadar adını bile hiç duymadığım bir reçel yaptım. Kozalak Reçeli.
Çam kozalağının reçeli mi olurmuş diyebilirsiniz. Bu çok normal ve yerinde bir tepki. Ama faydalarını duyduktan ve tadına baktıktan sonra evinizde bulundurmak ve hatta pişirmek isteyebilirsiniz. Pişirirken evi saran çam kokusunu duyduktan sonra bitse de yenisini yapsam bile diyebilirsiniz.

Doğanın bize sunduklarına alıcı gözüyle bir baksak, ne güzellikler görüp, ne şifalar bulacağız.

İsmi ne kadar güzelse, tadı da bir o kadar lezzetli kozalak reçelinin. Ama bu reçel öyle ekmeğe sürülüp löpür löpür yenen türden değil. Şifa niyetine daha çok. Günde 1 tatlı kaşığını geçmemek gerekiyor. Astıma, öksürüğe, bronşite, üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği, vücut direncini arttırdığı söyleniyor.

Rusya’da yıllardır soğuk algınlığı, grip, üst solunum yolu enfeksiyonları, astım, boğaz ve diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Hücre yenileyici özellikte olduğundan cildi gençleştiriyor. Vücudu yeniliyor, enerji veriyor. Muhteşem aroması sayesinde nefes almayı kolaylaştırıyor. Çam ağaçlarının sakinleştirici etkisi ve çam kokusunun insanı rahatlatan özelliği sayesinde bir diğer faydası da insanı rahatlatması. Özellikle hastane bahçelerinde çam ağaçlarının olması tesadüfi değilmiş demek. Hadi o zaman buyurun tarifimize!

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

3 büyük kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ

15 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

40 dakika

Kozalak Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 • 30-40 adetyeşil bebek kozalak
 • 1,5 litreiçme suyu
 • 900 gramtoz şeker
 • 1 adetlimonun suyu
 • 1 çay kaşığılimon tuzu

Kozalak Reçeli Tarifinin Püf Noktası

Kozalak reçelimi farklı lezzetlerle buluşturup çeşitlendirdim. Pekmezle karıştırdım. İçine birkaç tane karanfil attım. Müthiş lezzetli bir enerji bombası oldu. Siz de bal, zencefil, tarçın, karanfil ile karıştırıp özellikle kış aylarının yaklaştığı günlerde 1 tatlı kaşığı yiyerek vücut direncinizi arttırabilirsiniz.

Kozalak Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Çam ağacından topladığınız yeşil bebek kozalakları geniş bir kapta 10-15 dakika suda bekletin.

 2. Suyunu süzüp musluğun altında tek tek elinizle yıkayın. (Üzerinde üvez, toz kalmamalı.)

 3. Tek tek yıkanan kozalakları büyük bir tencereye koyup 1,5 litre suyla birlikte bir saat kaynatın. (Bazı tariflerde haşlanan suyu süzüp birkaç sefer bu işlemi tekrarlatıyordu. Bu işlem tekrarlanıp suyunu süzdükçe reçinenin de kalmayacağını düşündüm, öyle yapmadım.)

 4. Bir saat kaynayan kozalakların suyunu süzmeden şekerini ilave edin. (Kozalaklar içindeyken)

 5. Kıvam alana kadar şekerle birlikte ara sıra tahta kaşıkla karıştırarak pişirin.

 6. Ocaktan almaya yakın içine limon suyunu ve limon tuzunu ekleyin.

 7. Ilındıktan sonra kavanozlara döküp içine birkaç tane pişmiş kozalak koyarak kavanozların kapağını kapatın. Afiyetle tüketin!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?