Kırmızı Altın:

Kiraz Reçeli Tarifi

Kırmızı Altın:

Kiraz Reçeli Tarifi

Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
5
mutfaktakioykuler
Tariflerimin videolarını YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Mutfaktaki Öykülere h ... Devamını okuyun
mutfaktakioykuler
4 takipçi11 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

5
neslicetarifler
Mart 29, 2019
15 dakika
4.5
Alp Tuncer
Temmuz 3, 2015
20 dakika
YENİ
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Dalından toplayarak yaptığımız kiraz reçeli ile kahvaltı sofralarımıza yeni bir renk katıyoruz. Dünyanın en iyi kirazlarından olan Kemalpaşa Kirazı ile yaptığımız reçel tarifimize buyurmaz mısınız?

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

2 büyük kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

1 saat

Kiraz Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 kilogramkiraz
  • 2 kilogramtoz şeker
  • 3-4 adetkaranfil
  • 1/4 adetlimon

Kiraz Reçeli Tarifinin Püf Noktası

Kirazların üstünde köpükler oluşmaya başladığında üst kısımda oluşan köpükleri alıyoruz. Bu işlem birçok yerde farklı yorumlansa da en temel sebebi, reçelin daha berrak ve renginin daha canlı olmasıdır.

Kiraz Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kirazlarımızı güzelce yıkıyoruz ve süzülmesi için bir kabın içine alarak ilk aşamada kirazların saplarını çıkarıyoruz. Saplarını kuruttuktan sonra çay olarak değerlendirebilirsiniz. Böylece israf etmemiş oluyoruz.

  2. Saplardan sonra çekirdekleri çıkarmaya başlıyoruz. Çekirdek çıkartma aparatını çok kolay temin edebilirsiniz. Büyük marketlerin birçoğunda bulunmaktadır.

  3. Çekirdekleri çıkardıktan sonra kirazlarımızı geniş bir kaba alarak 2 kilo şekeri kirazın üstüne döküyoruz. Bu şekilde 1 gece dinlendiriyoruz. Böylece kirazlarımız sabaha kadar suyunu salacaktır.

  4. Geniş bir tencereye koyarak ocakta pişirme aşamasına geçebiliriz. Tencereye 3-4 adet karanfil atarak pişirmeye başlıyoruz. Kirazların üstünde köpükler oluşmaya başladığında üst kısımda oluşan köpükleri alıyoruz.

  5. Yaklaşık 1 saat kaynayan kirazlarımız istediğimiz kıvama gelmiş durumdadır. Tencereyi ocaktan alarak kavanozlama işlemine başlıyoruz.

  6. Sıcakken kavanozlara koyduğumuz reçelimizi güneş görmeyen bir dolapta iki yıla kadar saklayabilirsiniz. Hemen tüketmek isterseniz 1 gün dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?