stockholm-nerede-ne-yenir-drop-coffee-manset

İsveç Havası Alalım: Stockholm'e Gidenler İçin "Nerede Yenir" Rehberi

Favorilerime
Ekle

Stockholm, İskandinavya’nın başkenti olarak da bilinir, bir dinginlik ve modernizm karmasıdır.

Stockholm, köprülerle birbirine bağlı 14 ada üzerine kurulmuş; zaten Stockholm İsveçce’de “çok ada” anlamına geliyor. Stockholm'de kendinizi adeta bir film setinin içinde hissedersiniz. Zaman başka türlü akar, gece ve gündüz zaten birbirine girmiştir. Sessizliği kafanızı karıştırır, ne hissedeceğinize emin olamazsınız bir türlü. Ama şehri çok seversiniz.

İklimi, şartları ve zaman mevhumu, mutfakta sadeliği ve minimalizmi ön plana çıkarmıştır. Alman ve Fransız etkileri taşıyan İsveç mutfağı “yaşamak için yemek” öğretisi üzerine kuruludur. İsveç’te hayat da mutfak da “lagom” olmalıdır. Lagom, "yeteri kadar" anlamına gelir; yeteri kadar olan iyidir, güzeldir. Yemek ne çok ne de az olmalıdır, ne abartılı ne de özensiz.

O zaman şu anda İsveç'te, Stockholm'de olanlara ya da önümüzdeki zamanlarda Stockholm'e gitmeyi planlayanlara bir iyilik yapalım ve "Stockholm'de nerede hangi yemekler yenir, hangi restoranlara gidilir?" sorularına doğrudan çeşitli mekanlar önererek cevaplar verelim.

1928'den beri: Vete-Katten

Vete-Katten pastanesi 1928 yılında beri bir Stockholm klasiği. Dışarıdan görünüşüne aldanmayın, içinde bir sürü oda ve geniş bir arka bahçesi var. Nostaljik fincanlar ile dantel örtüler ev havası verir bu mekana. Her zaman kalabalık ama sessizdir. Şehrin değişen yüzüne ayak uydurmamıştır, gelenekseldir. Mutfağı tipik İsveç tatlılarından ve sandöviçlerden oluşan Vete-Katten'in kannelbulle, Prenses keki ve Semla'sı çok sevilir. Stockholmlüler doğum günü pastalarını sadece buradan alır.

Şehrin yerlileri tercih ediyor: Drop Kaffe

İsveçliler kahveyi ciddiye alırlar ve günde ortalama 4 fincan kahve içerler. “Fika” kahve molası anlamına gelir ve kahveye mutlaka bir tatlı ve sohbet eşlik eder. İyi kahve bulmak çok kolaydır bu şehirde. Diğer taraftan Drop Kaffe Stockholm’lülerin en uğrak yeri olarak gösterilir. Şehrin en eğlenceli bölgelerinden biri olan Södermalm’daki bu kahve dükkanının sayısız ödülü vardır. Kahve konusunda kurs da alabileceğiniz mekanda, kahve tabii ki her zaman taze çekilir.

Ejderha Dövmeli Kız'ın mekanı: Kvarnen

Södermalm bölgesinde yer alan Kvarnen restoran, 1908 yılından beri aynı yerde. Kvarnen'in içerisi tarih kokar, samimidir ve mekan, Stockholm’ün en eski “birahane”leri arasında yer alır. Burası İsveç mutfağı ile tanışmak için idealdir. Sadelik ve lezzet ön plandadır, İsveç köftesi ve balık yemekleri çok başarılıdır. Bira severler de ayrıca mutlu olabilir çünkü çok sayıda bira çeşidi vardır Kvarnen'de. Ayrıca “Ejderha Dövmeli Kız” kitabında ve filminde vurgulanan bu mekan, Milenyum üçlemesi gezi turları kapsamında yer alır.

Denizden çıkanı ayırmayanlara: Gerdas Fish & Seafood

Östermalm bölgesinde, en alt katı market ve restoranlara ayrılmış olan Saluhall’un içinde yer alır. Saluhall'ın zaten görülmesi gerekir; Gerdas ise “denizden babam çıksa yerim” diyenlerin çok seveceği bir yerdir. En etkileyici yemekleri balık çorbasıdır, alışık olduklarınızdan çok farklıdır. İçinde krema yerine domates bazlı bir sos bulunması bu çorbaya yemeğimsi bir hava katar. Gerdas'da her şey taze ve tabii ki sadedir. Çorbanın yanında ekmek-tereyağ ve basit ama lezzetli bir salata verirler.

Turistler pek bilmez: String

Kahvaltının mutlulukla ilgili olduğunu düşünenlerdenseniz, kafelerin yoğun olduğu Södermalm bölgesindeki String tam size göre. Açık büfe kahvaltısı (ama bunu otellerin açık büfeleriyle karıştırmayın) ön plana çıksa da, öğlen yemeği için de iyi bir seçenek olabilir. Birbiriyle uyumsuz mobilyaları mekana ayrı bir hava katar. Sadece kahvesi için bile gidilebilir. Turistler burayı pek bilmez ama İsveçliler bayılır.

Kocaman pencereler, mütevazı menü: Fotografiska Museum Cafe

sandracarpenter - stockholm'de ne yenir - fotografiska museum cafe

sandracarpenter - stockholm'de ne yenir - fotografiska museum cafe

Fotografiska müzesinin ne kadar özel olduğunu anlatmaya gerek yok. Yalnız içindeki kafe, sıradan bir müze kafesi olmaktan çok öte bir yerdedir. Sıcak ve sakin bir ortam vardır. Kocaman pencereleri, şehrin manzarasını izlemenizi kolaylaştırır ki bu manzara eşsizdir. Kahvesi çok başarılıdır, mütevazi menüsü keyfinize keyif katar. Bu müzenin içerisindeki her yer, ilham vericidir. O yüzden kafesine uğramak gerekir.

Stockholm'e gittiğinizde yukarıdaki mekan önerilerimizin üzerine sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorum olarak bırakmayı unutmayın


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

gaye sezgin26 Ocak 2015 14:22
keşke olası fiyatları hakkında da bilgi vermiş olsaydınız. tur ile Stockholm'e gideceğim umarım buradan birisine denk gelebilirim. teşekkürler.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?