https://yemek.com/istanbuldaki-en-iyi-ucuncu-dalga-kahveciler/#.VzxrbpGLTIU | yemek.com

Bir Tatlı Kahve Almaya Geldik: Üçüncü Dalga Kahvenin İstanbul'daki En İyi 13 Temsilcisi

Favorilerime
Ekle

Hayatımıza yeni giren mekanlarla birlikte yeni akımlar da girdi. Bunlardan biri Third Wave Coffee yani nitelikli kahve.

Daha önceki yazımızda birinci, ikinci ve üçüncü dalga kahve hakkında bilgi vermiştik ancak şu küçük notu ekleyebiliriz: Bazı barista arkadaşlarımız üçüncü dalga kahvede şekerin karşısında dururlar. Onlar için bu şaraba şeker atmak gibi bir şeymiş. Hayret verici.

Yakın zamanda gerçekleşecek olan ve heyecanla beklediğimiz İstanbul Coffee Festival’in web sayfasında nitelikli kahve ile ilgili çokça bilgi var. İlgilenenleri şuraya alalım, biz de bol kafeinli listemize başlayalım.

Vazgeçemiyoruz: Coffee Sapiens

Ne anlatmaktan ne de gitmekten sıkıldık. Hemen hemen her listemize arz-ı endam eden Coffee Sapiens’i bu listede es geçmek olmazdı.

Karaköy’ün bence en eğlenceli sokağı, Kılıç Ali Paşa Mescidi sokakta. Çünkü o sokakta ne ararsan var. Hamburger için Baltazar, pizza için Komodor, kahvaltı için Gakkı, tatlı için Pim ve kahve için de Coffee Sapiens tabii ki! Karaköy’de kahve içmek için üstüne başka bir mekan tanımıyoruz.

Etiyopya, Guatemala, Kosta Rika, Kenya gibi dünyanın farklı yerlerinden getirilen kahve çekirdekleri, yenilikçi demleme tekniklerinden geçiriliyor ve bize sunuluyor.

İster mekandaki kedilerle oturup kahvenizi yudumlayabilir, isterseniz de take away alıp yolunuza devam edebilirsiniz.

Coffee Sapiens adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mh., Denizciler Sk No:1, 34200 Karaköy, İstanbul

İçmeden duramıyoruz: M.O.C.

Bloggerların, ünlülerin, tasarımcıların Nişantaşı’ndaki kahve adresi. Açıldığı ilk günden bugüne bir tek koltuk bile boş olmadı. Kahveleri fena halde iyi.

Kolombiya, Kosta Rika, Meksika, Peru, Panama ve Kenya gibi bölgelerden tam 12 çeşit kahve çekirdeğiyle kavrulan kahveler burada sunuluyor. Cold brew ve chilli mocha burayı M.O.C. yapan kahveler.

Mekanın tavanı oldukça yüksek, genelde asma katında oturup çalışmayı tercih ediyorum. Alt kat oldukça kalabalık. Duvarındaki grafiti ise Instagramcıları mutlu edecek türden. Bir diğer güzel özelliği ise evcil dostunuzu dışarda tutmak zorunda değilsiniz, o da sizinle oturabilir.

M.O.C. adres: Şakayık Sokak No:4/A (Teşvikiye caddesi), İstanbul

Eve sipariş vermek için: M.O.C

Bilim insanı hissediyoruz: Coffee Brew Lab

Galatasaray Lisesi’nin yokuşundan indiğinizde mekan sağınızda kalıyor. Küçük olmasına rağmen içerisi çalışmaya, sohbet etmeye, kitap okumaya pek bir elverişli.

Kahvelerin yapıldığı stand ise adeta bir laboratuvarı andırıyor. Cold brew, sifon, aeropress, hario V60, espresso, latte, flat white mekanda bulabileceğiniz kahvelerden sadece birkaçı. Kahve yanına ise limonlu cheseecake ve tiramisu önerimizdir, fazlasıyla başarılı.

Tahta tepside sundukları mavi bardaklar ise tam evladiyelik. İsterseniz bu bardaklardan satın da alabilirsiniz ama biraz tuzlu. Malum tasarım ürünü.

Coffee Brew Lab adres: Kuloğlu Mahallesi Yeniçarşı Caddesi No 5B Beyoğlu (Yeniçarşı), İstanbul

Postmodern yaşıyoruz: Manuel Deli&Coffee

Mekan öyle huzurlu bir yerdeki ara sıra kalabalıktan uzaklaşmak için birebir.

Cihangir Caddesi’nde Aliye’nin birkaç metre ötesinde olan mekan turkuaz ve sarı renklerinden hemen dikkatinizi çekecektir. Sipariş vermenizi geciktirecek mekan tasarımı ise dillere destan. Neon ışıklarla yazılmış DELİ yazısı sanat fuarlarına yakışacak cinsten. Raflardaki kitaplar, dergiler, kahve paketleri de eve götürmelik.

Burayı diğerlerinden ayıran özellik ise şarküteri ve kahveyi bir araya getirmiş olması. Aeropress, chemex, sifon gibi tekniklerle hazırlanan kahvelerinden mutlaka deneyiniz. Şarküteri bölümünde ise yok yok! Ekşi mayalı ekmekler, pizzalar, sandviçler, ev yapımı reçeller, ithal soslar, çeşit çeşit peynirler…

Manuel Deli&Coffee adres: Cihangir Cad. 23A Beyoğlu, İstanbul

Tarihi takılıyoruz: Brew Coffee Works

Bu mekan şaşırtıcı derecede ne Karaköy’de ne Cihangir’de ne de Çukurcuma’da! İçinde güzel kahveler yudumlayabileceğiniz bu mekan Eminönü’nde. Evet, yanlış duymadınız. Kendisi buram buram tarih kokan Legancy Ottoman Oteli’nin hemen altında.

Eminim şimdi yeni yıl hazırlıkları için Eminönü’ne gitmeniz gerecektir. Süslemelerin, ağaçların peçetelerin vazgeçilmez yeridir. Belki sonrasında bir mola vermek isterseniz burayı şiddetle öneririz.

Guatemala, Brezilya, Kolombiya ve Etiyopya’dan gelen kahvelerinden burayı özel kılanı Bongo. İçmeye doyamayacaksınız!

Brew Coffeeworks adres: Hobyar Mah. Hamidiye Cad. No: 64/16 (Legacy Ottoman Hotel), İstanbul

Anadolu'da da buluyoruz: Drip Coffeeist

Third Wave Coffee diye yeni bir akım başlayacak ve bu akım Bağdat Caddesi’ne sıçramayacak mı sandınız? Eksik kalır mı hiç!

İsminde de anlaşılacağı gibi drip coffee yani damlatarak demleme tekniğinin İstanbul’daki temsilcilerinden.

Bu mekanda kahve çekirdeklerinin kavrulma ve çekilme aşamalarını da izleyebilirsiniz. Kahve tutkunlarına duyurulur.

Eve sipariş vermek için: Drip Coffeeist Beyoğlu, Drip Coffeeist Suadiye
Drip Coffee adres: Bağdat Cad. Noter Sk Ahtep Apt. No:17/C, Şaşkınbakkal, İstanbul

Ailecek hastası oluyoruz: Petra Roasting Co.

Nescafe içtiğiniz günlere pişman olacağınız bir kahve dükkanındayız. Gayrettepe’de konsept dükkan Muse İstanbul’un içinde olan mekanda, Türkiye’de kavrulan aromalı kahve çekirdekleri kullanılıyor.

Ama illa kahve içmek için Gayrettepe’lere kadar gitmenize gerek yok. No Vacancy, Alancha, Yeni Lokanta, Kantin, Dört Kadıköy, Bi Nevi, Nun, Rafine ve Souq da kahvelerini Petra’dan alıyor.

Espresso, cortado, latte gibi seçeneklerinin yanında denenesi kahveleri Etiyopya Sidamo Nefas ve Brazilya Sertao var.

Eve sipariş vermek için: Petra Roasting Co.

Petra Roasting Co. adres: Gayrettepe Mh., Hoşsohbet Sk No:1, Beşiktaş, İstanbul

Enerji doluyoruz: Cup of Joy

Bebek’te kahve sevdamıza Starbucks ve Cafe Nero’dan başka cevap veren başka bir mekan yoktu. Cup of Joy bir geldi, ikisinin de yüzünü unuttuk.

Yasemin Pasajı’nın içinde yer alan bu mekan, diğerleri gibi kahvelerini kendileri kavuruyor. Dripping, aeropress gibi demleme teknikleriyle hazırlanan kahveler dışında latte, espresso, Türk kahvesi gibi seçenekler de var.

Yazın güzel havalar sebebiyle girmek istemediğimiz pasaja şimdi sıcak sıcak, gönül rahatlığıyla girebiliriz.

Eve sipariş vermek için: Cup of Joy Levent, Cup of Joy Bebek
Cup of Joy adres: Cevdetpasa Caddesi No 53/5 Bebek, İstanbul

En güzel kahveyi buluyoruz: Rafine Espresso Bar

Bu mekan huzurlu Pazar günlerine layık. Al kitabını, otur bir köşeye, hem güzel müzikleri hem de mis kokulu kahveleri seni dakikalarca mest etsin. Gerçi hafta sonu yer bulabilir misiniz bilemedik. Çünkü mekan 7-8 kişilik. Küçük olmasına rağmen boğucu değil.

Flat white, filtre kahve, latte, espresso, americano gözünüz kapalı içeceğiniz kahvelerden. Kahve yanında enfes sandviç ve tatlıları da es geçmemişler. Şimdiden kabaklı cheesecakeleri efsane haline geldi.

Rafine Espresso Bar adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 69/A, Kadıköy, İstanbul

Meşhur olmadan gidiyoruz: Dört Kadıköy

Anadolu yakasında oturan arkadaşların burada yaptığı check-inleri görmeye başlamışsınızdır. O yakanın en popüler kahve dükkanlarından biri oldu.

Yüksek tavanı, aydınlatmaları, oturup saatlerce çalışmalık ahşap masaları gönlümüzü fethetmeye yetti bile.

Kosta Rika Tarazzu, Kolombiya Supremo, Dört Kadıköy Blend, Guatemala Antigua burada bulabileceğiniz kahve çekirdekleri. Cold brew’de de oldukça iddialılar.

Burada sadece kahve yok! Siyah, beyaz, kırmızı ve 4 mevsim değişen bitki çayları da seçenekler arasında.

Kiş, dondurmalı brownie, trileçe, havuçlu kek, cheesecake kahve yanına atıştırabileceğiniz yiyeceklerden.

Dört Kadıköy adres: Caferağa Mah. Ressam Şeref Akdik sok. No:19, İstanbul

Baş tacı ediyoruz: Kronotrop

Mekan ile değil de kahveleri ile bizi kendine bağlayan bir yer varsa o da Kronotrop’dur. Mekanda ne keyif yapabilirsin ne de arkadaşınızla oturup iki sohbet edebilirsin. Oldukça küçük. Sadece bar kısmı var bir de dışarıya atılmış iki masa ama tahmin edersiniz ki her zaman dolular.

Kolombiya, Guatemala, Brezilya, Kosta Rika, Etiyopya, Kenya ve Yemen’den seçilip getirtilen kahveler burada kavruluyor. Yenilikçi demleme tekniklerinin yapıldığı mekanda; flat white, espresso, filtre kahve, red eye en çok tercih edilenler arasında.

Bu arada hala nitelikli kahve ile ilgili kafanızda soru işaretleri varsa şuraya göz atmanızı tavsiye edeceğim: Kronotrop

Kronotrop adres: Firuzağa Camii Sokak 2B, Cihangir, İstanbul

Sadeliği seviyoruz: Noir Pit Coffee

Şu sıralar İstiklal Caddesi, Asmalımescit'e değil de daha çok Çukurcuma, Pera’ya doğru kaydık. Daha sakin, daha huzurlu. İşte Noir Pit’de keyfimizi yerine getiren mekanlardan. Kendisi Pera’da. Tünel’den Şişhane’ye doğru olan merdivenlerden inince hemen sağınızda kalıyor.

Dünyanın en pahalı kahvesi Kopi Luwak, Dark Italian, Freedom Blend, Colombian, Sumatran, Jamaican Blue Mountain öyle her yerde bulamayacağınız ama Noir Pit de bulabileceğiniz kahvelerden.

Noir Pit Coffee adres: Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi, No 109/A, Beyoğlu, İstanbul

Mesafeler yaratmıyoruz: CUP Third Wave Coffee Shop

foursquare - third wave coffee shop üçüncü dalga kahve

foursquare - third wave coffee shop üçüncü dalga kahve

Sanki Paris’teymişcesine caddeye karşı kahve içebileceğiniz bu mekan Akaretler’de. Kendisi 3. dalga kahveciliğini temsil etmekle kalmamış ismini de oradan almış.

Japon sifonu, nel drip, moka pot, chemex burada bulabileceğiniz nitelikli kahvelerden. Yanına da biscotti almanızı tavsiye ederiz.

O gün kahve gününüzde değilseniz 10’a yakın çay çeşidi de var. İtinayla içiniz.

CUP Third Wave Coffee Shop adres: Şair Nedim Caddesi 5, Beşiktaş, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Espresso Coffee25 Aralık 2017 22:28
Awesome review, Totally agree with you
Yanıtla
Su14 Mayıs 2015 02:37
Coffee Brew Lab ne yazık ki bu listede kahvesiyle övülecek yerlerden biri değil bana göre... Son derece fakir lezzette ve yoğunluğu olmayan kahveler sunuluyor. Tramisu diye sattıkları tatlı altındaki bisküvilerin eridiği üzerindeki kremanın sert bir muhallebi kıvamında olduğu başka bir şey. Keşke adına yakışır bir ürün kalitesi sunabilseydi.
Yanıtla
Gökhan16 Aralık 2014 15:45
Daha önce başka bir yazınızdaki yorumumu tekrarlıyacağım. 3. dalga demek ruh demek. Kopi Luwak satılan mekan 3. dalga olmaz. neskafenin reklamı için mekanını tahsis eden mekan 3. dalga olmaz. dükkanında syphon aeropress drip kahveler olmayan 3. dalga olmaz.siz de bunları listelere koyarsınız. İyi kafe sınıfına koyun ama 3.dalga demeyin lütfen. Listenin baştacı olması gereken mekan Coffeetopia. Listede adı olmayan Geyik Roastry, No:7 CoffeeHouse, Cupper's Coffee da bu listede adı olmalı.
Yanıtla
Ali 31 Ocak 2015 20:42
Yanıtla
Diğerlerini denemedim ama Coffetopia konusunda kesinlikle hemfikirim! Açıldığından beri Brew Coffe Works'e uğramaz olduk.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?