istanbuldaki-organik-pazarlar

Rahatlıkla Gidin: İstanbul'un 7 Organik Pazarı

Favorilerime
Ekle

Yediklerimizden şüphe etmeye başladıkça organik pazarların da marketlerin de sayısı artmaya başladı. Domatesin kurtlusunu alınca içimiz öyle bir rahatlıyor ki sormayın!

Sağlıklı yaşam adına İstanbul'da organik ürünlere, meyve ve sebzelere nereden ulaşabilirsiniz, İstanbul'daki organik pazarlarda ne var ne yok bunları bir görelim bilelim istedik.

Zeytinburnu Organik Halk Pazarı

Topkapı Merkezefendi Camii’nin hemen yanında kurulan bu pazar için Cumartesi gününüzü feda etmeniz gerekiyor. Ama bu, bir hafta güvenilir gıdalarla beslenmenizin yanında küçücük bir şey.

Portakal, elma gibi birçok meyveden tutun; pancara, doğal gübreye, filizlenen çay yapraklarına, buzdolabınızdan eksik olmayan sebzelere kadar her şeyi burada bulabilirsiniz.

Özel araçla gidecek olanlar için kocaman ve ücretsiz bir otopark bulunuyor. Bilginize.

Feriköy Organik Pazarı

Feriköy’de hafta sonu adeta bayram var. Evime de yürüme mesafesinde olduğu için Cumartesi günleri açılan organik pazara, Pazar günü ise antika pazarına uğramadan edemiyorum.

Konum olarak da birçok pazar yerine göre daha merkezde. Metrodaki Osmanbey durağında inip Pangaltı çıkışından çıkınca 10 dakikalık yürüme mesafesiyle pazara varıyorsunuz. Sonrası ise saatlerce tezgah başında sohbet etmece, taze taze organik ürünlerden satın almaca, bazen de gördüğün ünlüyü göz kenarıyla takip etmece…

Şişli Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğinde kurulan bu pazarda; Malatya kayısısından, Hatay domatesine kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Pazar çıkışı ritüelini gerçekleştirmeden oradan ayrılmayın: Gözleme ve ayran!

Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı

Kadıköy’de oturanlar ne şanslı. Her şey ayaklarının altında. Organik pazar, bir sürü en tatlısından kafe, kültür sanat aktiviteleri ve en önemlisi huzur.

Her Çarşamba Özgürlük Parkı’nda kurulan bu pazarda; sertifikalı sebze ve meyvelerin dışında kurutulmuş ürünler, yumurtalar, ballar, salçalar, organik sızma zeytinyağları, mısır-buğday unları da satışta. Ürünler Ankara, Niğde, Nevşehir, İzmir, Çanakkale gibi Türkiye’nin dört bir yanından getiriliyor.

Ayrıca ilginç bir kural da var: Satıcıların bağırarak ürünlerini pazarlaması yasak. Ses yok gürültü yok “Gel ablaa gelllll” diye sizi inatla çağıran biri yok. Oh miiiss!

Beylikdüzü Organik Pazarı

Evet sayın seyirciler şu anda dağları taşları deliyoruz, metrobüs içinde delice mücadeleler verip ta Beylikdüzü’ne gidiyoruz. İyi yönünden de bakın bu yolculuk sırasında bir kitap bir dergi bitirebilir, düşüncelere boğulabilir gelecek planları yapabilirsiniz. Nasılsa zaman bol!

“Pazar Yeri” ismini verdikleri yerde her Cumartesi kurulan bu pazar son derece modern. Kapalı olduğu için şu kış günlerinde ne titriyorsunuz ne de yağmurdan etkileniyorsunuz.

Sertifikalı meyve sebzeden başka bakliyat, şampuan, süt ürünleri, kahvaltılıklar, pamuk, makarna, temizlik malzemeleri pazarda satılan ürünlerden birkaçı.

Bakırköy Organik Halk Pazarı

Bakırköy her türlü alışverişin Eminönü’nden sonra değişmeyen adresi. Organik alışveriş deyince de doğal olarak akla ilk gelenlerden. Burada ekolojik sertifikaya sahip olmayan tek bir ürün bulamazsınız! Bu sebeple aklınızdan “Pahalı satmak adına bu şeyleri bana kakalıyorlar” gibi düşünceler geçmesin.

Meyve sebzelerin yanı sıra yine ekolojik sertifikalı pamuk, makarna, ekmek, temizlik ve kozmetik malzemeleri pazarda bulabileceğiniz ürünlerden.

Yapmanız gereken tek şey mümkünse Cuma sabahı (Bakırköy’ün deli kalabalığını bilmeyen yoktur) erkenden kalkıp Airport Alışveriş Merkezi’nin arkasındaki açık otoparka kurulan pazara gitmek.

Küçükçekmece % 100 Ekolojik Pazar

Organik sertifikalı ürünlerin satıldığı bir pazar yerine daha geldik. "Metrobüsleri aşıp Beylikdüzü’ne giden buna hayli hayli gider" dedik ve listemize uzak ötesi bir yer daha ekledik.

Ağırlıklı olarak üreticilerden oluşan pazarda; meyve sebze, et ve süt ürünleri, kuru meyve, yemiş, zeytinyağ, bal, tahıl, bakliyat, kozmetik ürünleri gibi aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz.

Pazar günleri ArenaPark AVM’de kuruluyor.

Kartal Belediyesi Ekolojik Pazar

kartal - kartal organik halk pazarı istanbul'daki organik pazarlar

kartal - kartal organik halk pazarı istanbul'daki organik pazarlar

Mekan seçimlerinde Anadolu Yakası’na yaptığım adaletsizliği bu listede yapmıyorum. Adeta yemeyip içmeyip organik pazar açmışlar.

Burası diğer pazar yerlerine göre farklı. İçinde soğutma ısıtma sisteminin olduğu çadırda sadece organik ürünler satılmıyor, ekolojiyle ilgili sohbetler, atölye çalışmaları da yapılıyor.

Bulabileceğiniz ürünler arasında ağlayan çocuğu sevindirmelik ahşap oyuncak, meyve sebze, bitkisel yağlar, bakım ürünleri var.

Gidiniz, görünüz!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

17

organik_ekspres9 Nisan 2017 23:35
Eger bu pazarlara gidemiyorsaniz, cok super bir servis sunuyoruz! Sizin icin sabah erkenden organik pazara gidip istediklerinizi en tazesinden en uygun fiyata alip kapiniza kadar getiriyoruz. http://organik-ekspres.com/
Yanıtla
Sense Ist22 Temmuz 2016 00:23
pazara gidemeyenler, sanal marketlerden alışveriş yapabilir. bir sürü market var organik satan: http://e-adres.com/market
Yanıtla
Elif Küçük21 Temmuz 2016 14:42
Beylikdüzü uzak Halkalı uzak ötesi? Apollo dan başka galaksi varlıklarına yazmışsınız sanırım..!?
Yanıtla
Ali Aydın17 Haziran 2016 21:16
http://pazar.neredee.com/ adresinden en yakın pazarı bulabilir ve detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Yanıtla
burcix19 Mayıs 2016 02:38
İzmir'de olan arkadaşlar, izmir de de organik pazarlar var, bostanlı ve balçova da kuruluyor. her cuma bostanlı pazar yerinde , her cumartesi balçova agoranın yanında. Zaman buldukça pazarlara gidiyorum ama eğer zaman sıkıntınız varsa size tavsiye edeceğim bir mağaza var bostanlı atakent te , adı : organik ufuklar oradan da ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. izmir içi evlere servisleri var. İnternet siteleri de var oradan da sipariş alıyorlar. site adı : https://www.organikciyizbiz.com/
Yanıtla
organikalsaknet7 Şubat 2016 23:37
Türkiyenin sertifikalı organik gıda alışveriş sitesi.İstediğiniz ürünler bir tıkla kapınızda.Organik pazarı kapınıza getirdik. www.organikalsak.net
Yanıtla
münir27 Eylül 2015 15:32
https://i.ytimg.com/vi_webp/xO0TW2I_wkI/mqdefault.webp
Yanıtla
Gizem2 Eylül 2015 23:58
Merhabalar, bilgilendirme için teşekkürler.yazı geçen sene yazılmış.Bakırkoy organik pazarı hala cuma günleri mi? Salı günü oldugunu duydumda...
Yanıtla
gulcin 6 Eylül 2015 14:33
Yanıtla
Hala cuma gunleri kuruluyor her cuma ordaym
organiktuketiyorum11 Ocak 2015 22:51
Sağlığınızı seviyorsanız sertifikalı organik gıdalar tüketin
Yanıtla
dizi haberleri20 Aralık 2014 00:32
ürünler harika görünüyor
Yanıtla
Deniz Gülsoy19 Aralık 2014 10:11
Maltepe Organik Pazarı maalesef kapandı..
Yanıtla
Öznur Doğan 19 Aralık 2014 10:36
Yanıtla
Merhaba Deniz, Bilgilendirme için teşekkür ediyoruz. Hemen düzeltiyoruz :)

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?