Rahatlıkla Gidin: İstanbul'un 7 Organik Pazarı

yemek.com
Çağla Gillis
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
Çağla Gillis
461 takipçi314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Mart 14
Çağla Gillis
Şubat 21
Dünya Benim Evim
Şubat 23, 2017
Çağla Gillis
Mart 6

Yediklerimizden şüphe etmeye başladıkça organik pazarların da marketlerin de sayısı artmaya başladı. Domatesin kurtlusunu alınca içimiz öyle bir rahatlıyor ki sormayın!

Sağlıklı yaşam adına İstanbul'da organik ürünlere, meyve ve sebzelere nereden ulaşabilirsiniz, İstanbul'daki organik pazarlarda ne var ne yok bunları bir görelim bilelim istedik.

Zeytinburnu Organik Halk Pazarı

Topkapı Merkezefendi Camii’nin hemen yanında kurulan bu pazar için Cumartesi gününüzü feda etmeniz gerekiyor. Ama bu, bir hafta güvenilir gıdalarla beslenmenizin yanında küçücük bir şey.

Portakal, elma gibi birçok meyveden tutun; pancara, doğal gübreye, filizlenen çay yapraklarına, buzdolabınızdan eksik olmayan sebzelere kadar her şeyi burada bulabilirsiniz.

Özel araçla gidecek olanlar için kocaman ve ücretsiz bir otopark bulunuyor. Bilginize.

Feriköy Organik Pazarı

Feriköy’de hafta sonu adeta bayram var. Evime de yürüme mesafesinde olduğu için Cumartesi günleri açılan organik pazara, Pazar günü ise antika pazarına uğramadan edemiyorum.

Konum olarak da birçok pazar yerine göre daha merkezde. Metrodaki Osmanbey durağında inip Pangaltı çıkışından çıkınca 10 dakikalık yürüme mesafesiyle pazara varıyorsunuz. Sonrası ise saatlerce tezgah başında sohbet etmece, taze taze organik ürünlerden satın almaca, bazen de gördüğün ünlüyü göz kenarıyla takip etmece…

Şişli Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğinde kurulan bu pazarda; Malatya kayısısından, Hatay domatesine kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Pazar çıkışı ritüelini gerçekleştirmeden oradan ayrılmayın: Gözleme ve ayran!

Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı

Kadıköy’de oturanlar ne şanslı. Her şey ayaklarının altında. Organik pazar, bir sürü en tatlısından kafe, kültür sanat aktiviteleri ve en önemlisi huzur.

Her Çarşamba Özgürlük Parkı’nda kurulan bu pazarda; sertifikalı sebze ve meyvelerin dışında kurutulmuş ürünler, yumurtalar, ballar, salçalar, organik sızma zeytinyağları, mısır-buğday unları da satışta. Ürünler Ankara, Niğde, Nevşehir, İzmir, Çanakkale gibi Türkiye’nin dört bir yanından getiriliyor.

Ayrıca ilginç bir kural da var: Satıcıların bağırarak ürünlerini pazarlaması yasak. Ses yok gürültü yok “Gel ablaa gelllll” diye sizi inatla çağıran biri yok. Oh miiiss!

Beylikdüzü Organik Pazarı

Evet sayın seyirciler şu anda dağları taşları deliyoruz, metrobüs içinde delice mücadeleler verip ta Beylikdüzü’ne gidiyoruz. İyi yönünden de bakın bu yolculuk sırasında bir kitap bir dergi bitirebilir, düşüncelere boğulabilir gelecek planları yapabilirsiniz. Nasılsa zaman bol!

“Pazar Yeri” ismini verdikleri yerde her Cumartesi kurulan bu pazar son derece modern. Kapalı olduğu için şu kış günlerinde ne titriyorsunuz ne de yağmurdan etkileniyorsunuz.

Sertifikalı meyve sebzeden başka bakliyat, şampuan, süt ürünleri, kahvaltılıklar, pamuk, makarna, temizlik malzemeleri pazarda satılan ürünlerden birkaçı.

Bakırköy Organik Halk Pazarı

Bakırköy her türlü alışverişin Eminönü’nden sonra değişmeyen adresi. Organik alışveriş deyince de doğal olarak akla ilk gelenlerden. Burada ekolojik sertifikaya sahip olmayan tek bir ürün bulamazsınız! Bu sebeple aklınızdan “Pahalı satmak adına bu şeyleri bana kakalıyorlar” gibi düşünceler geçmesin.

Meyve sebzelerin yanı sıra yine ekolojik sertifikalı pamuk, makarna, ekmek, temizlik ve kozmetik malzemeleri pazarda bulabileceğiniz ürünlerden.

Yapmanız gereken tek şey mümkünse Cuma sabahı (Bakırköy’ün deli kalabalığını bilmeyen yoktur) erkenden kalkıp Airport Alışveriş Merkezi’nin arkasındaki açık otoparka kurulan pazara gitmek.

Küçükçekmece % 100 Ekolojik Pazar

Organik sertifikalı ürünlerin satıldığı bir pazar yerine daha geldik. "Metrobüsleri aşıp Beylikdüzü’ne giden buna hayli hayli gider" dedik ve listemize uzak ötesi bir yer daha ekledik.

Ağırlıklı olarak üreticilerden oluşan pazarda; meyve sebze, et ve süt ürünleri, kuru meyve, yemiş, zeytinyağ, bal, tahıl, bakliyat, kozmetik ürünleri gibi aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz.

Pazar günleri ArenaPark AVM’de kuruluyor.

Kartal Belediyesi Ekolojik Pazar

kartal - kartal organik halk pazarı istanbul'daki organik pazarlar

kartal - kartal organik halk pazarı istanbul'daki organik pazarlar

Mekan seçimlerinde Anadolu Yakası’na yaptığım adaletsizliği bu listede yapmıyorum. Adeta yemeyip içmeyip organik pazar açmışlar.

Burası diğer pazar yerlerine göre farklı. İçinde soğutma ısıtma sisteminin olduğu çadırda sadece organik ürünler satılmıyor, ekolojiyle ilgili sohbetler, atölye çalışmaları da yapılıyor.

Bulabileceğiniz ürünler arasında ağlayan çocuğu sevindirmelik ahşap oyuncak, meyve sebze, bitkisel yağlar, bakım ürünleri var.

Gidiniz, görünüz!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?