istanbuldaki-kacis-oyunlari

En Az Bir Kez Denenmesi Gereken 18 Evden Kaçış Oyunu

Favorilerime
Ekle

Şimdiye kadar yalnızca bilgisayarınızda, oyun konsolunuzda ya da mobil cihazınızda oynadığınız içinde kaçış ve bulmaca barındıran oyunları hatırlayın.

Özellikle bağımsız oyun sektörünün belki de en çok işlediği temalardan bir tanesidir. Bazen küçük bir çocuk olup Araf'ta yolculuk yaparsınız, karanlık bir planda gidebildiğiniz kadar gitmek, çocukla birlikte kaçmak istersiniz. 2010 yapımı Limbo oyununda son zamanlarda popüler olacağını bildiğiniz bir elementle karşılaşırsınız: Kaçıp kurtulmak.

Bazen de bir odanın içinde karşınıza çıkan parçaları eşleştirerek farklı bir odaya geçmeye çalışırsınız. Tam üstüne bastık. Az önce bahsettiğimiz oyun dünyaca ünlü bir oyun. The Room. 2012 yılında önce iOS ardından Android için tasarlanmış, hiç beklemediğiniz yerlerden çıkan ipuçlarıyla sonuna geldiğiniz ve tekrar tekrar oynamaktan çekinmeyeceğiniz bir oyun.Peki konumuzun kaçış oyunlarıyla ne alakası var?

Hemen anlatalım. Kaçış, labirent ve bulmaca sistemini içinde barındıran ve dünyanın farklı noktalarında trend haline gelen bir oyun türü var. Yetişkinlere özel olarak hazırlanan odalar, içinde onlarca ipucu ve belirlenen süre sonunda açılması gereken bir kapı. Şimdiye kadar yalnızca bir kez bu kaçış oyunlarına katılıp bir daha gitmek istemeyen neredeyse görülmemiş.

Odadan kaçış oyunlarının ana konsepti en az 2 en fazla 5 kişilik bir grupla birlikte, üzerinize kapıların kapanacağı bir odada yer almak. Bu odanın içinde kapının tekrar açılabilmesi için ipuçları farklı noktalara dağılmış durumda. Belirlenen süre sonunda, örneğin 1 saat, hala odadan çıkamadıysanız üzülmenize gerek yok çünkü kameralar tarafından izleniyorsunuz.

Merhabaaaaa. El sallayalım.

Eğer tüm ekipçe tıkanır ve bir işaret bulamazsanız ipucu da gelebiliyor bazen. O noktada karar siz ve ekibinize kalıyor.

İstanbul'un farklı noktalarında şimdiden toplamda 18 tane odadan ve evden kaçış oyunu mevcut. Bu sayı gittikçe artacağa benziyor. Bu 18 mekan birbirinden farklı konseptlerle bulmaca tutkunlarını ağırlıyor.Bakalım İstanbul'daki evden kaçış oyunları nerede ve nasıl bir konseptle sizleri bekliyor.

Odadan Kaçış

Eski bir İstanbul evi, her odada farklı bir macera, kilitli kapılar ve açmaya çalışan bir ekip. Zekanızın sınırlarında dolandığınızı hissedeceğiniz, bir an önce çıkmak için hızlı fakat doğru düşünmeniz gerektiğini bildiğiniz bir kaçış platformu. Dekor ve müzikle biraz gerileceğiniz ama korkmayacağınız bir oyun.

Gittim mi çözerim diyenlere: Odadan Kaçış web sitesi ve Odadan Kaçış Facebook
Odadan Kaçış adres: Şehit Muhtar Mahallesi İstiklal Caddesi Zambak Sokak No:9/2 Beyoğlu, İstanbul

Senin Maceran

Kendilerine Türkiye'nin ilk ve tek gerçek zamanlı ajan oyunu olarak tanımlayan Senin Maceran'da özel olarak tasarlanmış mekanlarda, tasarlanmış hayali senaryo içerisinde oyun oynarlar. Filmlerde karşılaşılan sahnelerin yanı sıra mantık, görsel hafıza, puzzle, takım ve dikkat gerektiren bir oyunda yer alırlar.Şu an Ofis ve Pusula adında iki bölümü olan Senin Maceran'a yakın zamanda bir de Ada bölümü eklenecek.

James Bond'a dönüşesiniz diye: Senin Maceran web sitesi ve Senin Maceran Facebook
Senin Maceran adres: Müeyyetzade mah. Tatarbey sok. 31/A Galata / Beyoğlu, İstanbul

Istrapped

"Kapı yavaşça kapanacak, etrafında sadece kilitli kapılar ve seni bir sonraki ipucuna taşıyacak bulmacalar..." İşte Istrapped'i anlatan en iyi cümle. Kapı kapandıktan sonra içeri kimse alınmıyor, siz de macerayla baş başa kalıyorsunuz. Ekibi toplayıp puzzle, zeka ve mantık üçlemesinde gitmek isteyenlere birebir.

Puzzle benim göbek adım diyenlere: Istrapped web sitesi ve Istrapped Facebook
Istrapped adres: Asmalı Mescit Cad. 29/3 Beyoğlu, Istanbul

Defuse the Bomb

defuse the bomb istanbul'daki kaçış oyunları

http://www.csuzmani.com/counter-strike-bombdefuse-map-pack-3-40-adet/ csuzmani - defuse the bomb istanbul'daki kaçış oyunları

Diğerlerinden farklı olarak tüm evi bu kez bombayı bulabilmek için arıyorsunuz. 1 saatlik süre sonunda bombayı bulamazsanız bomba patlıyor! Şaka yapıyoruz. Defuse the Bomb'da asıl mesele ilk olarak bombayı bulabilmek. Verilen ipuçları önce bombayı sonra da bombayı nasıl imha edeceğinizi bulmaya yardımcı oluyor.

Bomba imha ekibine katılmak isterim diyorsanız: Defuse the Bomb web sitesi ve Defuse the Bomb Facebook
Defuse the Bomb adres: Bahariye Caddesi Sakızgülü Sokak Fevzi Çakmak Apartmanı No:31 Daire:4 Kadıköy

Exist

Geldik işin içindeki korku faktörüne. Türkiye'nin ilk ve tek korku temalı evden kaçış oyunu olarak kendilerini adlandıran Exist, korkuyu size yaşatmak istiyor. Her an her yerden bir şeyler çıkabileceğini hayal edin. Ayrıca büyük bir ihtimalle kendi arkadaş grubunuzda korkan birisi olduğu için siz de daha çok korkacaksınız.

Korku filmleri benim çıtır çerezim diyenlere: Exist web sitesi ve Exist Facebook
Exist adres: Selin Sk No:3, Caddebostan Mh., 34738 Kadıköy, İstanbul

Cage 404

Bu kez hapisten kaçıyoruz. Evden kaçmaya çalışırken yolu hapse düşenlerin yeri Cage 404. Hapishanede bulunan pek çok ipucu yardımıyla kapalı kaldığınız kafesten çıkmaya çalıştığınız Cage 404, klostrofobik yanıyla farklı bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Suçsuz hapse girmek çok kolay.

Oyun mapushane, içinde ben mahkum diyenlere: Cage 404 web sitesi ve Cage 404 Facebook
Cage 404 adres: Kuloğlu Mah. Turnacıbaşı Cad. Pulat Apt. No:8 D:3 Beyoğlu, İstanbul

Excape

"Bu evden kaçabilecek misin?" mottosuyla yola çıkan ve odadan çıkılmazlığı vurgulayan Excape, bir diğer odadan kaçış oyunu. Arkadaşlarınızla birlikte hem çok eğleneceğiniz hem de çok düşüneceğiniz bir platform. Eşyaları dikkatlice incelemeniz gereken oyunda ipuçlarını kovalamak çok önemli.

Tabii ki kaçarım diyenlere: Excape web sitesi ve Excape Facebook
Excape adres:
Tomtom Mah. Yeni Çarşı Cad. Kısmet39 Apt. No:21/2 Galatasaray Beyoğlu, İSTANBUL

MazeUp

Ottoman ve Reborn olmak üzere iki farklı kurguyla puzzleseverleri bir araya getiren MazeUp, adından da anlaşılacağı gibi labirentvari bir kurguya sahip. Bir bakmışsınız kendinizi ipuçsuzluğun ortasında bulmuşsunuz. Ayrıca MazeUp ekibi oldukça iddialı. Diyorlar ki:

Varsa şekliniz, MazeUp’a bekleriz.

Şekli şuklu gösteririz diyenlere: MazeUp web sitesi ve MazeUp Facebook
MazeUp adres: Cihangir Mh. Sıraselviler Cd. No: 73 Gül Apt. Daire: 3, Taksim, İstanbul

Tuzak - Hotel California

1 saat yani 60 dakika yani 3600 saniye fakat 1 çıkış. Tuzak'ın kısa anlatımıyla karşınızdaydık. Gözlerinizi daha önce hiç görmediğiniz bir odada açsanız ve yalnızca ipuçlarıyla çıkabiliyor olsanız ne yapardınız? Sizi gerçek bir survivor'a çevirecek olan Tuzak'ın tuzağına düşmek için sıraya girersiniz.

Survivor benim, bizzat kendimim diyenlere: Tuzak web sitesi ve Tuzak Facebook
Tuzak adres: Osmanağa Mahallesi, Kırtasiyeci Sokak, Ankara İş Hanı, Kat:1 Kadıköy, İstanbul

Escape 34

Konseptini Rönesans'la kurgulayan ve Da Vinci'den ilham alarak hazırladıkları puzzle ile sizi kaçırmaya çalışan Escape 34, kendinizi Da Vinci'nin atölyesinde gibi hissetmenize neden olacak. Özellikle tarih sevenler için iyi bir alternatif olabilir.

Rönesans ve reform denilince akla ben gelirim diyenlere: Escape 34 web sitesi ve Escape 34 Facebook
Escape 34 adres: Bahariye Cad. Kalfaoğlu Sok. 17/3 34714 Kadıköy, İSTANBUL

Evden Firar

Şimdiye kadar okuyup izlediğiniz kurgunun bir anda içine düştüğünüzü düşünün. Kaçmanız gerekiyor ancak toplamanız gereken bir sürü ipucu var. 1 saat içinde kaçan kurtuluyor. Kendinizi bir aksiyon filminin son sahnesini kotarması gereken başrol gibi hissedebilirsiniz.

Başrolü kaparım diyenlere: Evden Firar web sitesi ve Evden Firar Facebook
Evden Firar adres: Firuzağa Mh. Cezayir Sk. Mateo Mratoviç Apt. K:3 Beyoğlu, İstanbul

Escape Planet

Sherlock Holmes müsünüz yoksa Albert Einstein mı? Escape Planet'ın iki farklı odası mevcut. Birisi kendinizi Sherlock gibi hissedeceğiniz ve çıkışta Sherlock şapkanızı takarak fotoğraf çektirebileceğiniz oda. Diğeri de matematik ve fizik için kanı kaynayanların tercihi Einstein. Zorluk seviyeleri yüksek, eğlence seviyeleri daha da yüksek.

Holmes gibi takip eder Einstein gibi keşfederim diyorsanız: Escape Planet web sitesi ve Escape Planet Facebook
Escape Planet adres: Şehit Muhtar Bey Caddesi, Sait Şakir Aptartmanı, No: 18, Kat: 2, Daire: 4, Talimhane, Taksim, İstanbul

Crypt Locked

Profesör Doktor Göktuğ Deveci'nin laboratuvarına girip eşyalarını karıştırarak yaşanan gizemi keşfetmek istiyorsanız Crypt Locked tam size göre. 1 saat boyunca belki içinizden yeni bir Prof. Dr. Göktuğ Deveci çıkar. Neden olmasın ki? Tıp yaşta değil baştadır.

6 senelik bilgiyi 60 dakikaya sığdırırım diyenlere: Crypt Locked web sitesi ve Crypt Locked Facebook
Crypt Locked adres: Osmanağa Mh. Şemsitap Sk. Şemsitap Apt. No: 18/2 Kadıköy, İstanbul

Görev.in

Tek bir oda beni kesmez diyorsanız Görev.in Türkiye'nin ilk çok katlı kaçış oyunu. Gittiğinizde kendinizi saatlerce kaybetmek isteyeceğiniz ancak 1 saatiniz olduğu için en kısa sürede kaçmanız gereken Görev.in'de hem sayısal hem de sözel zeka gerekli. Bu yüzden arkadaşlarınızla gidip birbirinizi tamamlamayı unutmayın.

Aslında eşit ağırlıkçıydım ama dil okudum diyenler de olur: Görev.in web sitesi ve Görev.in Facebook
Görev.in adres: Caferağa Mah. Safa Sok. No:6 Kadıköy, İstanbul

Kusursuz Kaçış

Korku filmlerini seven, benim için Halka'nın yeri başkadır diyen varsa Kusursuz Kaçış tam da istediğiniz şey. 1900'lü yıllarda geçen ancak Halka filminden uyarlamalara da sahip olan Kusursuz Kaçış, evden en kısa sürede ve en kusursuz şekilde kaçmanızı istiyor. Mükemmellik kaçmanın kanında varmış.

Samantha'yı da kaçırırım diyenlere: Kusursuz Kaçış web sitesi ve Kusursuz Kaçış Facebook
Kusursuz Kaçış adres: Osmanağa Mahallesi, Kuşdili caddesi Karadut sokak, Karadut Apt No: 30 Kat 3, Kadıköy, İstanbul

The Room Türkiye

Önünden bile geçmemeniz gereken odaların içinde olduğunuzu hayal edin. Tek amacınız dışarı çıkmak. The Room Türkiye, keyifli bir kaçış planı yapmak isteyenlerin tercih nedeni olabilir. Kendinizi 1 saatliğine unutmak ve koşarak uzaklaşmak için kendinizi hazırlayın.

Usain Bolt halt eder diyenlere: The Room Türkiye web sitesi ve The Room Türkiye Facebook
The Room Türkiye adres: Bahariye Cad. Kadıköy Sineması Pasajı No: 25 B Blok D:8, Kadıköy, İstanbul

Enigma Room Escape

Kaosun içindeki şifreleri bularak düzeni sağlamanızı istiyor Enigma Room Escape. Kendinizi kapalı kapılar ardından rahatsız değil mutlu hissedeceğiniz bir atmosferi var çünkü adrenalin size daha çok mutluluk veriyor olacak. 1 saatin sonunda odadan çıkmaksa tamamen sizin elinizde.

Zekam on numaradır diyorsanız: Enima Room Escape web sitesi ve Enigma Room Escape Facebook
Enigma Room Escape adres: Katip Mustafa Çelebi Mah. Anadolu Sokak No: 2/4, Beyoğlu, İstanbul

Kriptomania

kriptomania - odadan kaçış oyunları

kriptomania - odadan kaçış oyunları

Her şey uçak mühendisi Barış Develi'nin dünyanın neredeyse dönüşünü değiştirecek projesiyle başlıyor. Oklar üzerine çevrilen Barış Develi bir gün Beyoğlu'ndaki evinde ölü bulunuyor. Sıra sizde! Barış'ı kimin öldürdüğünü bulmanız gerek. "Türkiye'nin en gerçek kaçış oyunu odası" mottosuyla yola çıkan Kriptomania, şifrelerle haşır neşir olanları bekliyor.

Enigma olsa çözerim diyenlere: Kriptomania web sitesi, Kriptomania Facebook, Kriptomania Twitter
Kriptomania adres: Balo Sok, No:29/5, Beyoğlu, İstanbul

Son olarak söylememiz gereken şey her bir kaçış oyunu platformunun şirketlere yönelik de etkinlikler düzenlemesi. Daha iyi koordinasyon, takım ruhu gibi geliştirebilecekleri pek çok nokta var gibi görünüyor.

Peki siz bu oyunlardan herhangi birisine gidip bu farklı deneyimleri yaşadınız mı? Yeni gidecek olanlara hangisini tavsiye edersiniz?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

27

spartacus27 Mayıs 2017 03:07
Maltepe'de İstcape Maltepe Korkuevi var çok güzel.Herkese tavsiye ederim.Biz çok eğlendik ve çok korktuk. www.istcape.com web adresini incelemenizi öneririm
Yanıtla
İlyas Taş7 Mart 2017 14:42
bu mekanlardan bazıları kapandı arkadaşlar http://www.kacismerkezi.com sitesinde güncel evden kaçış oyunlarını bulabilirsiniz.
Yanıtla
Adem Alasoy14 Nisan 2016 17:49
Gittiğim oyunlar hepside süper karanlikkosk.com kusursuzkacis.com therecist.com hengameistanbul.com hepsini tavsiye ederim.
Yanıtla
Evden Kaçış Oyunu6 Kasım 2015 17:05
Evden kaçış oyunu alanında yeni açılmış olan Akıl Oyunları Kulübü, ilk oyunu olan Gizemli Piramit Memphis ile ziyaretçilerine gerçeküstü kaçış deneyimini en iyi şekilde kazandırmaya başlamıştır. http://www.AkilOyunlariKulubu.com
Yanıtla
nursel13 Ağustos 2015 15:16
AnahtarOda "Bir Dracula Hikayesi" http://www.anahtaroda.com/
Yanıtla
Odadan Kaçış21 Temmuz 2015 01:21
Evden kaçış oyunlarımıza davetlisiniz.
Yanıtla
Odadan Kaçış15 Temmuz 2015 19:18
Teşekkürler ... Türkiye ilklere imza atan odadan kaçış oyunu markası olan Locked In web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Yanıtla
evden kaçış7 Temmuz 2015 22:46
hangi ilde neler var bakmak için bütün ev sahiplerinin tek bir yerde toplandığı tek bir platform var real kaçış diye geçiyor oraya bakmaktada fayda var , populer kültürün geliştiğini görmek güzel bu ve bunun gibi aktiviteler umarım ilerleyen senelerde şu ankinin 10 katı olur
Yanıtla
Muhammed6 Temmuz 2015 23:31
paranoyaoyunu.com'u mutlaka denemelisiniz. böyle birş ey yok
Yanıtla
evden kaçış6 Temmuz 2015 00:40
seneryosu güzel olanlar genelde çok iyi iş çıkartıyorlar seneryosu iyi olan listesini öneririm
Yanıtla
alper5 Temmuz 2015 13:46
Kadıköy'de Clues efsane bir yer olmuş.Harbiden kalbi sağlam olanlara öneririm :)) Sahipleride on numara karakterler.
Yanıtla
çağkan çağın20 Haziran 2015 18:54
Ankarada mükemel bir oyun . Kriptolar harika. Evden kaçış kaçak ankara www.kacakankara.com
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?