lime

Lime

Favorilerime
Ekle

Lime, citrus familyasına mensup bir turunçgildir. Misket limonu olarak da bilinen ve bergamota benzeyen lime, koyu yeşil renge ve ekşi bir tada sahiptir. Limenin; wild lime, sweet lime, musk lime, blood lime, mandarin lime, Persian lime, Australian finger lime gibi pek çok farklı türü bulunmaktadır.

Lime nasıl kullanılır?

Lime ve lime yağı kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Cidric asid yönünden yüksek değerlere sahip olan lime, düşük şeker oranıyla tarih boyunca tıpta alternatif bir bitki olarak kullanılmıştır. Limenin kendine has aromatik suyu; sodalara, kokteyllere, limonatalara ferahlatıcı bir lezzet katmaktadır. Dünya mutfaklarında, tatlılarda ve yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Papaya ile mükemmel bir uyumu olan lime, aynı zamanda pastalara hoş bir tat ve koku katmak için tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra; diş macunlarında, yağlarda, şekerlerde, dezenfektanlarda, cilt kremlerinde ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır.

Limenin faydaları nelerdir?

-Limenin içinde bulunan limonoid; akciğer, meme, mide, ağız, cilt ve daha pek çok farklı tip kansere karşı koruyucu bir kalkan oluşturur.

-Kan dolaşımını düzenler. Hazmı kolaylaştırır ve iştahı artırır.

-B1, B2, B3, C vitaminlerinin yanı sıra, kalsiyum ve karoten bakımından mükemmel bir besin olan limenin, sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri gözlenmektedir.

-Tıpkı portakal gibi, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Böylece, serbest radikalleri etkisiz hale getirerek DNA'larda oluşabileck hasarları bertaraf eder. Aynı zamanda erken yaşlanmaya, kalp hastalıklarına ve kansere karşı vücudu korur.

-Çeyrek fincan lime suyu yüzde 46 oranında C vitamini ihtiva eder. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir ve katarakt gibi göz rahatsızlıklarının oluşumunu önler.

-Antibiyotik yerine geçen limeden; grip, nezle ve soğuk algınlıklarını savuşturmak için faydalanılabilir.

-İçeriğindeki bitkisel özler, iltihap sökücü niteliktedir. Bu sayede, astım, kemik iltihabı gibi hastalıklara yakalanma riskini minimuma indirir.

Lime nerede yetişir?

Nemli ve ılıman iklime ihtiyaç duyan lime, sıcaklığın 0 derecenin altına düşmediği ve sert rüzgarların bulunmadığı bölgelerde yetişen bir meyvedir. Batı Hint Adaları, Peru, Meksika, Brezilya, İtalya, Karayipler, Haiti, Orta Amerika ve Meksika başta olmak üzere, İsrail ve Güney Amerika ülkelerinde de üretimi yapılan lime, aynı zamanda iklim koşullarının elverişli olduğu yerlerde, seralarda ve evlerin bahçelerinde yetiştirilmektedir. Lime; ülkemizde İzmir, Adana, Antalya ve Mersin'de yaygın olarak üretilmektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Bulut Baydar30 Nisan 2018 22:28
Lime yerine portakal ya da greyfurt kullansam olur mu? Bildiğim kadarıyla lime normal limona kıyasla ekşiliği daha az olan bir turunçgil fakat hem zor bulunuyor hem de maliyetli onu yerine portakal ya da greyfurt veya ikisinin karışımı kullanılır mı?
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?