Üzüm Çekirdeği Yağı

Favorilerime
Ekle

Şarap üretimi sırasında suyu sıkılan üzüm çekirdeklerinden yapılan yağ, gıda, kozmetik ve sağlık alanlarında kullanılır. Günümüzde İtalya, Fransa, İspanya ve Arjantin gibi ülkelerde üretilen üzüm çekirdeği yağı, aktarlarda ve eczanelerde bulunabilir.

Üzüm çekirdeği yağı nasıl tüketilir?

Üzüm çekirdeği yağı, salata ve yemeklerde kullanılan bir yağdır. Domates ve nane ile birlikte makarna soslarına eklenen yağ, et yemeklerine katılır. Üzüm çekirdeği yağı sadece et yemeklerinde değil, sıvı yağın kullanıldığı her yemeğe tat vermek için katılabilir. Yemek yapımında kullanılan üzüm çekirdeği yağının ise organik olması gerekir. Meyveli ve havuçlu keklere de eklenen üzüm çekirdeği yağı, brownie gibi tatlılara lezzet vermesi için katılır. Bunun yanında ılık suya bir iki damla eklenerek içilen üzüm çekirdeği yağı, kahvaltıda beyaz peynirin üzerine dökülerek tüketilebilir.

Üzüm çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

-Üzüm çekirdeği yağı, sivilce ve akne izlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Ciltteki kahverengi lekeleri azaltır ve egzama gibi hastalıklardan kalan izlerin tedavisinde kullanılır.

-Vücudun farklı yerlerinde oluşan yaralara sürüldüğünde ağrıyı hafifletir ve iyileşmeyi hızlandırır.

-Gözenekleri tıkamadan cildi besleyen üzüm çekirdeği yağı, kırışıklıkların azalmasına destek olur. Cildi sıkılaştırır ve cilt rengini eşitler.

-Aç karınla tüketilen üzüm çekirdeği yağı, kalp hastalığı riskini azaltır ve kabı kuvvetlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

-Saç bakımında kullanılan üzüm çekirdeği yağı saçları nemlendirir ve yumuşatır. Saç diplerine uygulandığında saçı besler ve saç dökülmesini azaltır. Saç derisini rahatlatan üzüm çekirdeği yağı aynı zamanda kepeğe karşı kullanılır.

-Üzüm çekirdeği yağı karabaş yağı ve melek otu yağı gibi masaj yağı olarak kullanıldığında romatizma ağrılarını hafifletir.

Üzüm çekirdeği yağı cilt bakımında nasıl kullanılır?

Tıbbi anlamda kullanılan üzüm çekirdeği yağından sabun ve şampuan yapılır. Gece kremi gibi cilt bakım ürünlerinde kullanılan üzüm çekirdeği yağı, farklı kozmetik malzemelerine de katılır. Saf halde cilde sürülebilen üzüm çekirdeği yağı, zeytin yağı veya ada çayı yağı ile karıştırılarak cilt maskesi yapılır. Göz çevresinde ağır makyajı temizlemek için tonik olarak kullanılır ve göz altındaki morlukları geçirmek için haricen cilde sürülür. Bunun yanında havuç ve limonla karıştırılarak nemlendirici cilt bakımı ürünü olarak kullanılır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0