Keçi Peyniri

Keçi Peyniri

Favorilerime
Ekle

Keçi, memeliler sınıfının boynuzlugiller familyasından olan küçükbaş hayvanlara verilen isimdir. Doğada yabani ve evcil olarak bulunan keçilerin etinden ve sütünden yararlanıldığı gibi, sütünden yapılan keçi peyniri yaygın olarak tüketilmektedir.Göçebe toplumlardan beri evcilleştirilen keçilerin sütü, az yağlı ve besleyicidir.

Yıllık ortalama bin kilogram gibi yüksek süt verimine sahip keçilerin sütü, peynir ve yoğurt yapımında kullanılmaktadır. 70 bin ton keçi sütü üretimi ile dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye'de, üretilen sütün büyük kısmı keçi peyniri yapımında kullanılmaktadır. Sahip olduğu besin değerleri nedeniyle keçi peyniri, özellikle çocuklar ve kolesterol hastaları tarafından tüketilmektedir.

Keçi peyniri besin değeri

Taze keçi peyniri, 100 gram porsiyonda 21 gram yağ barındırmaktadır. Orta yağlı kabul edilebilecek olan peynir; kalsiyum, fosfor, sodyum ve potasyum bakımından zengindir. İnek peynirinden farklı olarak yüksek miktarda A grubu vitaminlerini içeren keçi peyniri, demir açısından da yüksek değerlere sahiptir. Bu değerlerden dolayı, keçi peynirinin özellikle gelişim çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Keçi peyniri nasıl yapılır?

Çiğ keçi sütünden üretilen keçi peyniri, mikroorganizmaları öldürmek için 70 dereceye kadar karıştırılarak kaynatılır. Soğumaya bırakılan süte, seyreltilmiş peynir mayası konularak mayalama işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra üzerindeki pıhtılar alınarak uygun ölçülerde kesilir.

Parçalar alınarak süzülür ve peynir altı suyunu uzaklaştırmak için ağırlık ya da pres uygulanır. Süzülen peynir tuzlanarak salamuraya bırakılır. Tuz miktarının düşmesine bağlı olarak peynirin sertliği artabileceğinden, istenildiği zaman salamuradan çıkartılıp tüketime hazır hale gelmektedir. Keçi peynirinden kalan peynir altı suyu ile de keçi loru yapılabilmektedir.

Keçi peyniri nerelerde kullanılır?

Türklerin geçmişte göçebe bir toplum olmasından dolayı, keçi peyniri Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Otlu peynir, Ezine peyniri, civil peyniri gibi kahvaltılarda sıklıkla tüketilmesinin yanında; börek, poğaça, gözleme gibi hamur işlerinin içine ilave edilerek de tüketilebilmektedir.

Bunun yanında özellikle Ege mutfağında keçi peyniri, çeşitli otlarla karıştırılarak krep ve omlet yapılmaktadır. Keçi peyniri de hellim peyniri gibi, galeta unu ve yumurtaya bulanıp kızartıldıktan sonra, mevsim yeşilliklerinin yanında ve çeşitli baharatlarla karıştırılarak salatalarda servis edilebilmektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?