Ezine Peyniri

Favorilerime
Ekle

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretilen tam yağlı beyaz peynire Ezine peyniri adı verilir. Avrupa'da, ismiyle marka olmuş peynirler gibi sadece belli bir bölgede üretilir. Coğrafi işaretli gıda ürünlerindendir. Yani aslında sadece Ezine ve çevresinde üretilen beyaz peynire Ezine peyniri denmesi gerekir. Ama maalesef, bu isim pek çok peynir üreticisi tarafından, haksız yere kullanılmaktadır.

Ezine peynirinin özellikleri nelerdir?

Ezine peyniri kuzey Ege’nin bol oksijenli havasında yetişen hayvanların sütünden elde edilir. Bölgenin aromalı ve yağlı otlarıyla, Kazdağları kökenli suyunun da hayvanların sütünün lezzetli olmasında etkili olduğu söylenir. Tam yağlı tabir edilen, sarıya dönük beyaz renkte, orta sertlikte, az ve küçük gözenekli bir peynirdir. Ağızda uzun süreli bir tat bırakan, kremamsı bir özelliği vardır.

Ezine peyniri nasıl üretilir?

Çanakkale'deki Ezine, Bayramiç, Ayvacık ilçelerinin tamamında, Çan ilçesinin ise bir kısım köylerinde üretilen peynir Ezine peyniri özelliğini taşır. İnek peynirinden de üretilmekle birlikte, asıl Ezine peyniri koyun peynirinin içine bir miktar keçi ve bir miktar da inek peyniri katılmasıyla elde edilir. Tahirova, sakız, dağlıç cinsi koyunların ve karakeçi cinsi keçinin sütünden yapılır.

Kullanılan sütün dışında klasik beyaz peynir üretiminden çok büyük bir farkı yoktur. 60-70 derece arası ısıtılan süt, buzağı şirdeninden elde edilen maya ile mayalanır. Sütün kesilmesiyle birlikte biriken tortular süzülüp, salamura edilerek peynir haline getirilir. Ezine peynirinin asıl özelliği salamura edilmesinden sonra tenekelere basılarak, 2-4 derece arası depolarda 8-12 ay süresince bekletilmesidir. Daha kısa süre dinlendirilen peynirler orijinal Ezine peyniri sayılmaz.

Ezine peyniri nasıl tüketilir?

Ezine peyniri elbette ehlikeyiflerce en makbul kabul edilen meyhane peyniridir. Dil peyniri, Kars kaşarı, civil peyniri gibi kahvaltılık olarak veya meze şeklinde kullanılması, en önemli tüketim yollarıdır. Klasik beyaz peynirin kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Kavun ve karpuz eşliğinde tüketilebilir.

Ezine peyniri mutlaka buzdolabında ve ağzı kapalı kaplarda saklanmalıdır. Yenilmeden önce, eğer salamura tenekesinden doğrudan çıkarılıyor ise, salamura tuzundan arındırılması için yıkanıp sonra sofraya getirilmelidir. Tek kalıplık ticari ambalajından çıkarılıp kullanılacaksa yıkanmasına gerek yoktur.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?