mascarpone peyniri - flickr/islandvittles

Mascarpone

Favorilerime
Ekle

İtalya’ya özgü bir peynir çeşidi olan mascarpone, inek sütünden üretilir ve yüzde 55 - 60’ı yağdan oluşur. Yüksek sıcaklıktaki süt kremasının sitrik asit veya asetik asit ile birleştirilmesi ile elde edilir. Koyu ve kremaya benzeyen kıvamı ile tanınan mascarpone peyniri, hafif sarımtırak bir renge sahiptir. İpeksi kıvamı ile kullanıldığı yemeklere kaymaksı bir tat veren mascarpone peyniri, taze tüketilmesi gerektiği için özel paketlerin içinde satılır.

16. yüzyıldan itibaren farklı tekniklerle yapılan mascarpone peyniri, Avrupa mutfaklarında yaygın bir şekilde kullanılır. Türkiye’de ise oldukça pahalı bir peynir olduğu için evde yemek yaparken fazla kullanılmaz, ağırlıklı olarak restoranlarda tüketilir.

Mascarpone peyniri nasıl kullanılır?

Mascarpone peyniri, özel kıvamı ve lezzeti ile genellikle tatlılara eklenerek tüketilir. Özellikle tiramisunun ana malzemesi olarak kullanılır ve İtaya’da yapılan tiramisunun içine sadece mascarpone peyniri katılır. Mascarpone peyniri, tiramisu dışında kurabiyeli veya vişneli cheesecake içine eklenir. Aynı zamanda krema gibi cupcake üzerini süslemek için de tercih edilebilir.

Truffle yapımında da kullanılan mascarpone peyniri, pötibör bisküvi ve beyaz çikolatalı mascarpone pastasının arasına krema gibi sürülür. Bunun dışında özellikle İtalya'da kahvaltılarda ve ara öğünlerde tüketilebilen mascarpone peyniri, çeşitli likörlerin ve meyvelerin yanında yenir.

Evde mascarpone peyniri nasıl hazırlanır?

Mascarpone peyniri süt kreması ve limon suyu ile evde kolayca hazırlanabilir. Bir tencerenin içinde ısıtılan süt kremasının üzerine limon suyu eklenir ve soğumaya bırakılır. Soğuyan peynirin kıvama gelmesi için peyniri buzdolabında bekletmek gerekir. Sertleşen peynir bir tülbente sarılarak süzgecin içine konur ve tekrar buzdolabına kaldırılır.

Suyu süzülen peynir tatlı yapımında kullanılabilir. Mascarpone peyniri buzdolabında en fazla dört gün saklanmalıdır. Çünkü evde hazırlanan mascarpone tuzsuz olduğu için çabuk bozulacaktır.

Mascarpone nerede bulunur?

Mascarpone, pahalı bir peynir türü olduğu için yaygın bir şekilde tüketilmemektedir. Aynı zamanda Türkiye’de mascarpone peyniri üreten markalar çok az olduğu için mascarpone peyniri oldukça zor bulunmaktadır. Yabancı markaların mascarpone peyniri ise büyük market ve şarküterilerden alınabilir. Bunun yanı sıra gıda satışı yapan internet sitelerinde de mascarpone peyniri bulmak mümkündür.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0