Mihaliç Peyniri

Favorilerime
Ekle

Adını Bursa’nın Karacabey ilçesinin eski ismi olan Mihaliç’ten alan mihaliç peyniri, yağı alınmamış koyun ya da inek sütünden üretilir. Dışı ince ve beyaz bir kabuğa sahip olan mihaliç peyniri genel olarak iri gözenekli, hafif renkli, yağlı ve tuzlu bir peynirdir.

Tarihi yaklaşık 250 yıl öncesine dayanan mihaliç peyniri günümüzde Bursa, İzmir ve Balıkesir'de üretilmektedir. Geleneksel usulde tamamen koyun sütünden üretilen bu peynir, günümüzde tüketicilerin peynirde hayvansal koku tercih etmemesi ve koyun sütündeki verim oranının düşmesi nedeniyle inek, keçi ve koyun sütünün belirli oranda karıştırılmasıyla yapılır.

Mihaliç peyniri nasıl yapılır?

Beş kilo sütten yaklaşık bir kilogram mihaliç peyniri elde edilir. Temizlenip süzülen taze süt, kazana dökülür. Mayalama işleminin ardından elde edilen pıhtılar, tahta sopalarla pirinç tanesi boyutuna ulaşana kadar karıştırılır. Peynire özgü gözenekli yapının oluşması için, kazana kaynamış su dökülür. Devamında kazan temiz bir bezle örtülerek dinlendirilir.

Dibe çöken parçalar elle yuvarlanarak sıkıştırılır. Bu topaklar beze alınır ve bir çengele bağlanarak dinlendirilir. 10 - 12 saat sonra, salamura işlemine geçilir. Peynir ve tuz, tabakalar halinde fıçılara yerleştirilir. Soğuk hava deposunda 3-4 ay bekletildikten sonra tüketime hazır hale gelir.

Mihaliç peyniri nasıl tüketilir?

Mihaliç peyniri şekil, büyüklük ve ağırlık açısından standart bir forma sahip olmamakla birlikte genelde 3 - 4 kg’lık parçalar halinde satılmaktadır. Dayanıklı peynirler kategorisine giren mihaliç peyniri, salamura peyniri olduğu için tuzlu yapıya sahiptir.

Tüketilmeden önce, ılık suda 5-6 saat bekletilerek tuzunun çıkarılması tavsiye edilir. Yüzde 45 yağ içeren mihaliç peyniri, kahvaltıda tüketilebileceği gibi makarna, salata, tost ve ev yapımı eriştelerde de kullanılmaktadır. Ayrıca bu peynirin tavada kızartması da yapılmaktadır.

Mihaliç peynirinin faydaları nelerdir?

- Mihaliç gibi sert peynirler, günlük fosfor ihtiyacının yüzde 40 ila 50’sini karşılamaktadır.

- Kemik ve diş gelişimi için yaşamsal bir mineral olan kalsiyum yönünden zengindir.

- Çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ile menopoz dönemindeki kadınlar için yararlıdır.

- Yüksek yağ oranına sahip olan mihaliç peynirinde yağda çözünen A, D, E, K vitaminleri bulunur.

- Mihaliç peynirini vitamin açısından önemli yapan, bileşimindeki B grubu vitaminlerdir; bunlar suda çözünen vitaminlerdir. B2, B6 ve B12 vitaminleri için kaynak sayılabilecek niteliktedir.

Mihaliç peyniri nasıl saklanır?

Diğer fermente süt ürünleri gibi mihaliç peyniri de canlıdır. Raf ömrü süresince yapısal ve kimyasal özelliklerinde değişiklikler görülebilmektedir. Bu değişikliklerin minimumda tutulması için 4-6°C’lik sıcaklıklarda ve tıpkı beyaz peynir gibi tuzlu su içerisinde muhafaza edilmesi gereklidir.

Soğuk iklimlerde yaşayanlar için, serin ve havadar kilerlerde de saklanabilen bu peynir, evlerde buzdolabının alt raflarında ve kapalı şekilde muhafaza edilmelidir.

Görselin kaynağı: http://www.eyfat.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?